Προς το περιεχόμενο

Some KDE Problems (Linux Mint Daryna 4.0)


Massiv0r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια ως τωρα ολα μα ολα ρολοι εκτος απο ενα πραγμα,εφτιαξα τα Effects και ολα μα τωρα οταν ανοιγω το Pc,κανω RR ξερω γω οτιδηποτε με βγαζει σε Dos περιβαλλον και δν μου ανοιγει τo Χ Server για μαλακιες,εαν κανω Reboot καθε φορα ολα καλα αλλα ειναι λιγο μαλακια... Μου λεει καμια φορα στο Boot NO DMI PCI BIOS YEAR κατι τετοιο... με ενα [(Αριθμους) στην αρχη...καμια ιδεα?

 

Εχω κανει Install: Win Vista,Win Xp,Fedora 8,Ubuntu 7.04,Ubuntu 7.10,Sidux 2007-4,Linux Mint.

 

Τα μονα που μου παρουσιαζαν προβλημα ηταν μερικες φορες τα XP που λεγανε πως η καρτα γραφικων δεν περνει ρευμα και πως εριξε τις επιδοσεις και τωρα στα Ubuntu 7.10 & Linux Mint (Ubuntu 7.10 Based) που σχεδον καθε φορα που κανω Restart η Shutdown και μετα απο λιγη ωρα Boot μου βγαζει μια Dos style οθονη που για να μπω κανονικα πρεπει να κανω Sudo-i,reboot και μετα το Reboot τρεχει X Server αλλιως πολυ απλα λεει διαφορες δικαιολογιες σε μια μπλε οθονη π και καλα δεν Bootarei ο X Server... Μονο ετσι μπαινει Normal και δεν καταλαβαινω γιατι... τα xorg.conf κτλ ειναι σωστα μ λεει αρα κατι φταιει γιατι στα rr κτλ λεει κοβεται το ρευμα και ισως ειναι αυτος ο λογος.

 

Του ειπα πως σε κανενα αλλο OS δεν ειχα τετοιο προβλημα και μου πε πως ισως τα 7.10 Ubuntu ζητανε μονο αυτην την πληροφορια η κατι τετοιο..:cry:

 

Το παραπανω και σε Gnome και σε KDE το χα...

 

 

 

Επισης προσπαθω ωρα να βαλω Macromedia Flash Player στον Konqueror αλλα δεν το καταφερα και πικνα συχνα τροω κατι KDE Crash Handler... Επισης Youtube μεσω Konqueror γιοκ και μιας και μου αρεσει παρα πολυ θελω να το φτιαξω να δουλευει ρολοι.

 

Σωστε την ζωη μου απο την ατελεια!! :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σε ξαναβγάλει σε τέτοια οθόνη συγκράτησε τι λέει ακριβώς.Τα μυνήματα λάθους στο linux έχουν λόγο και αιτία και δεν είναι σαν τα windows που δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις τι παίζει.Δώσε οταν σε πετάξει στην γραμμή εντολών και ένα startx και πες τι έγινε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σε ξαναβγάλει σε τέτοια οθόνη συγκράτησε τι λέει ακριβώς.Τα μυνήματα λάθους στο linux έχουν λόγο και αιτία και δεν είναι σαν τα windows που δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις τι παίζει.Δώσε οταν σε πετάξει στην γραμμή εντολών και ένα startx και πες τι έγινε

Mε εβγαζε σε CTRL + SHIFT + F8 Mode και επρεπε να παω εγω σε Init 3 να πατησω Sudo -i στα Gnome σε Tyyt 1 και σε αυτο π με βγαζει τωρα,ουσιαστικα απλα δεν μπορει να τρεχει KDE μαλλον λογω καρτας γραφικων δεν την τρεχει η κατι εαν μου λεει οντως τιποτα θα το πω αλλα δν νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τωρα που ξυπνησα πρωι πρωι μου το ξαναβγαλε (πως το παθα να ξυπνησω πρωι eh :lol: )

 

Starting K Display manager:kdm.

*Starting Common Unix Printing System: cupsd [ OK ]

*Starting powernowd...

/etc/rc2.d/S20 Powernowd: 156:Cannot create

/sys/devices/system/cpukpu0//cpufreg/scaling_governor:Directory non existen

*Cpu freguency sealing not supported

 

*Starting Avahi mDNS/DNS-SD Daemon avahi-daemon [ OK ]

*Starting DHCP D-Dus daemon dncdbd [ OK ]

*Starting Bluetooth services [ OK ]

*Starting anac(h)ronistic cron anacron [ OK ]

*Starting deferred execution scheduler crond [ OK ]

*Enabling additional executable binary formats binfmt-Support [ OK ]

*Ckecking battary state [ OK ]

*Running local boot scripts (/etc/rc.local) [ OK ]

 

 

Αυτο με τις μπλε οθονες μονο επι εποχες Gnome γινοταν...τεσπα εβγαλα και 2 Screenshots:

1)http://i26.tinypic.com/2w59jlu.jpg

2)http://i26.tinypic.com/2z811cm.jpg

 

Δοκιμασα να παω CTRL + ALT + F1 μπηκα σαν απλος User και εκανα "startx" και μπηκε κανονικα σε Gnome... τεσπα καμια ιδεα? Παταω και kdm αλλα τιποτα... δεν θελω να χρειαζεται να κανω Reboot καθε φορα σωστε με και πειτε μου πως να βαλω Macromedia Flash Player στον Konqueror !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που εκανα Restart ηταν ως εξης

 

Starting K Display manager:kdm.

*Starting Common Unix Printing System: cupsd [ OK ]

FATAL: Error inserting battery (/lib/modules/2.6.22-14-generic/kernel/drivers/acpi/battery.ko): No such device

*Starting powernowd...

/etc/rc2.d/S20 Powernowd: 156:Cannot create

/sys/devices/system/cpukpu0//cpufreg/scaling_governor:Directory non existen

*Cpu freguency sealing not supported

 

*Starting Avahi mDNS/DNS-SD Daemon avahi-daemon [ OK ]

*Starting DHCP D-Dus daemon dncdbd [ OK ]

*Starting Bluetooth services [ OK ]

*Starting anac(h)ronistic cron anacron [ OK ]

*Starting deferred execution scheduler crond [ OK ]

*Enabling additional executable binary formats binfmt-Support [ OK ]

*Ckecking battary state [ OK ]

*Running local boot scripts (/etc/rc.local) [ OK ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν δουλευει καθολου καλα με Gnash λες και δεν εχεις καθολου Flash Player... Λοιπον μιας και εβαλα και Opera και εκανα και Install Adobe Flash Player πως να τα ανοιξω και στους 2 Browsers γιατι δοκιμασα αλλα τιποτα,εκανα και Scan για Plugins στον Konqueror αλλα π305.

 

Σχετικα με το αλλο προβλημα στο Boot μου πανε να κανω Uninstall το Powernowd. Λετε να φτιαξει ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισε να ψάχνεις στο ubuntu με τα μυνήματα λάθους.Δες εδώ την search engine

http://www.uboontu.com/

 

και εδώ τυχόν λύση για το πρώτο πρόβλημα'

 

http://www.uboontu.com/results.htm?cof=FORID:11&cx=002072379199720138921:9m-bgfzutzq&q=%2Fetc%2Frc2.d%2FS20+Powernowd%3A+156%3ACannot+create#408

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ρε φιλαρακο αλλα δεν καταλαβαινω τιποτα εκει περα τα λενε ολα καπως περιεργα,μπορεις να μου πεις τι φταιει και τι πρεπει να κανω για αυτα? Σε παρακαλω παρα πολυ να τελειωνω με αυτα 2-3 μερες ψαχνω :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα στο uboontu αυτο το link http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-604332.html,

που ειναι μαρκαρισμενο και σαν [solved]. Αλλα τωρα που το βρηκα εγω, τωρα βρηκαν να κανουν συντηρηση τον σερβερ τους!

 

Κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι να απενεργοποιησεις το acpi να δεις τι γινεται. Αν δεν πιασει καντο αφαιρεση και επανεγκατασταση το πολυ πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα στο uboontu αυτο το link http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-604332.html,

που ειναι μαρκαρισμενο και σαν [solved]. Αλλα τωρα που το βρηκα εγω, τωρα βρηκαν να κανουν συντηρηση τον σερβερ τους!

 

Κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι να απενεργοποιησεις το acpi να δεις τι γινεται. Αν δεν πιασει καντο αφαιρεση και επανεγκατασταση το πολυ πολυ.

Ενταξει θα το δοκιμασω φιλε,ευχαριστω.

 

Βασικα το συστημα μου ειναι το εξης,ισως βοηθησει καπως αυτο...

 

Pentium 4 HT @ 2,8 Ghz

Ram 768 @ 400 Mhz

NVIDIA ForceWare 7600GS (AGP)

Hard Disk 74GB

 

Αντε καληνυχτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...