Προς το περιεχόμενο

Μηπως οι μνημες που παράγγειλα δεν μπαίνουνε στο PC μου?!


geo909

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

 

Εχω το εξης πρόβλημα:

 

Ηθελα να βάλω περισσότερη RΑΜ στον υπολογιστη μου.

Η motherboard μου ειναι η εξής:

http://www.qdigrp.com/qdisite/eng/products/PlatiniX2e.htm

 

Oι μνημες που αγόρασα ειναι οι εξής:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554757

 

Πηρα ενα ζευγάρι απο δαυτες.

Το θεμα ειναι οτι στα specifications βλέπω οτι η μητρικη δεχεται DDR 200/266

ενω αν δεν κάνω λάθος αυτές που πήρα ειναι στα 400 (διορθώστε με αν κάνω λάθος).

 

Τι συνέπειες θα έχω?

Απλώς η μητρική δεν θα εκμεταλεύεται πλήρως την ταχύτητα του διαύλου ή μιλάμε για κάτι σοβαρότερο (πχ δεν τις δέχεται/δεν θα δου λέψει/θα μου καει το μηχάνημα)????

 

Βοηθηστε, όποιος μπορει (οχι τίποτ'αλλο, να ξερω αν θα πρέπει να ακυρώσω την παραγγελία)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει να κανει με το ποσα hz ειναι αυτες που ηδη εχεις η εστω αυτες που δουλευουν στα λιγοτερα hz! οτι θα δουλευουν θα δουλεουν αλλα ολες οι μνημες θα δουλευουν στην ιδια συχνοτητα και η συχνοτητα αυτη υποβιβαζεται να δουλευει στην ιδια συχνοτητα με τη μνημη με τη μικροτερη συχνοτητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει να κανει με το ποσα hz ειναι αυτες που ηδη εχεις η εστω αυτες που δουλευουν στα λιγοτερα hz! οτι θα δουλευουν θα δουλεουν αλλα ολες οι μνημες θα δουλευουν στην ιδια συχνοτητα και η συχνοτητα αυτη υποβιβαζεται να δουλευει στην ιδια συχνοτητα με τη μνημη με τη μικροτερη συχνοτητα!

 

..Σωστά τα είπες,αλλά μου θύμισε 1 ατάκα του Γκιωνάκη : "..Το είπες αυτό που σου είπα να πεις ότι σου είπα;"...Και μάλλον ψιλομπέρδεψες με τον..τρόπο που το είπες και τον ερωτηθέντα...Ναι,ακριβώς γιατί ισχύουν αυτά που είπες ,οι μνήμες του θα τρέχουν στα 266...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK κατάλαβα!

Βασικά (αποκάλυψη-σοκ, κάθεστε;!) το post ηταν για την αγορα που εκανε ενας φίλος μου, αλλά το εγραψα σε α' ενικό.

Εμενα πάλι ο υπολογιστης μου υποστηριζει μεχρι ddr400 και εχω δυο kingston στα 366 οπότε με αφορμη αυτο το post θα του πω να ανταλλάξουμε (ετσι κι αλλιώς kingston στα 266 δεν θα ειναι γι αυτον?!).

 

Ευχαριστω! Μας βοηθησατε και τους δυο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...