Προς το περιεχόμενο

Intel core duo 1,6ghz vs Intel P4 2,8ghz hyper-threading


w4tt4n4b3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Intel Dual-Core T2330 (1 MB Cache, 1.60 GHz, 533 MHz FSB)

vs

2. Intel Pentium 4 2,8GHZ hyper-threading (όχι dual core, έτος κατασκευής 2004)

 

Το δίλημμα είναι απλό αλλά όχι εύκολο. Ανάμεσα σε ένα laptop με επεξεργαστή Intel core duo 1,6 ghz και ένα άλλο με Intel (όχι core duo) 2,8ghz hyper-threading, ποιο θα θεωρούσατε ότι είναι ταχύτερο; Ποιος επεξεργαστής είναι ταχύτερος και ας πούμε καλύτερος;

Η ερώτηση ακούγεται λίγο χαζή, αν σκεφτούμε ότι ο ένας επεξεργαστής έχει φτιαχτεί το 2003-2004 και ο άλλος το 2007-2008...

 

Η χρήση που κάνω δεν είναι παιχνίδια. Κυρίως internet, εφαρμογές multimedia, διάφορα προγράμματα που έχουν σχέση με εικόνα και ήχο, επεξεργασία ήχου, video αλλά και p2p προγράμματα...

 

Δεν ξέρω κατά πόσο τα προγράμματα που χρησιμοποιώ εκμεταλλεύονται έναν διπλοπύρηνο επεξεργαστή, ώστε ένας διπλοπύρηνος 1,6ghz να είναι ταχύτερος ή ισοδύναμος με έναν 2,8gzh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρέχουσες εκδόσεις των περισσοτέρων προγραμμάτων επεξεργασίας εικόνας, ήχου και video εκμεταλλεύονται την ύπαρξη δεύτερου πυρήνα. Αν συνυπολογίσεις την καλύτερη θερμική συμπεριφορά και τη μεγαλύτερη αυτονομία, τα πράγματα δείχνουν Core Duo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα με τον Intel core duo 1,6 ghz κερδίζεις σε βάρος και σε αυτονομία στο laptop

αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα κινείται στα ίδια επίπεδα.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις τυχαίνει να έχω ανοιχτά 5-6 προγράμματα ανοιχτά να τρέχουν π.χ. Winamp. mp3 gain, utorrent, mozilla, msn, πρόγραμμα ηχογράφησης, easy cd extractor, Nero express κτλ.

 

Με τον Intel core duo 1,6ghz και 1gb (2x512MB) DDR2 667MHz RAM είμαι καλυμμένος με τα παραπάνω; Εννοώ να τρέχουν παράλληλα τα προγράμματα και να ανταποκρίνεται αξιοπρεπώς και να μη σέρνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη ξεχνάμε οτι η νέα γενιά της ιντελ μπορεί να αποδώσει πολύ καλύτερα από εναν Ρ4 αρκετά υψηλότερης ταχύτητας. Το οτι ο core2 τρέχει στα 1.6 δεν σημαίνει οτι θα είναι πιο αργός από τον προηγούμενης γενιάς Ρ4 στα 2.8.Στην ουσία οι core2 μπορούν να παράγουν περισσότερο εργο ανα mhz απ'ότι οι Ρ4. Σε προγράμματα που είναι βελτιστοποιημένα για 2 επεξεργαστές δεν υπάρχει αμφιβολία οτι ο 1.6 θα είναι πολύ πιο γρήγορος. Το ίδιο ισχύει για την περίπτωση που δουλέυουν περισσότερα από 1 προγράμματα. Το σύστημα με διπύρηνο επεξεργαστή έχει καλύτερη απόκριση από ενα με μονο, και όσο πιο ζόρικα γίνονται τα πράγματα τόσο καλύτερα αποδίδει ένα διπύρηνο σύστημα σε σχέση με ένα απλό. Η κατανάλωση ρέυματος είναι πολύ μικρότερη με τον 1.6 κατι που συνεπάγεται και πιο ήσυχο και πιο δροσερό μηχανημα. Δεν υπάρχει κατ'εμε ουτε ένα επιχείρημα υπέρ του 2.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου δώσω να καταλάβεις τυχαίνει να έχω ανοιχτά 5-6 προγράμματα ανοιχτά να τρέχουν π.χ. Winamp. mp3 gain, utorrent, mozilla, msn, πρόγραμμα ηχογράφησης, easy cd extractor, Nero express κτλ.

 

Ειδικά σε τέτοια σενάρια χρήσης είναι που θα έχεις καλύτερη απόκριση με 2 πυρήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά σε τέτοια σενάρια χρήσης είναι που θα έχεις καλύτερη απόκριση με 2 πυρήνες.

 

Το hyper-threading αυτό που ήθελε να πετύχει είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που πετυχαίνουν οι διπλοπύρηνοι;

Ρωτάω γιατί στις πληροφορίες συστήματος ο hyper-threading εμφανίζεται σαν διπλός επεξεργαστής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hyperthreading μπορεί να αυξήσει το IPC (Instructions Per Cycle) ratio μόνο υπό πολύ ευνοϊκές συνθήκες κατά την εκτέλεση ενός προγράμματος. Στους διπύρηνους επεξεργαστές, έχεις μόνιμα δύο αυτόνομες πλήρεις επεξεργαστικές μονάδες, με πολύ μεγαλύτερη απόδοση από optimizations τύπου Hyperthreading σε εφαρμογές που είναι βελτιστοποιημένες για πολυεπεξεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ, Parsifal.

Οι διπλοπύρηνοι κυκλοφορούν εδώ και ένα χρόνο, αν δεν κάνω λάθος, οπότε τα νέα προγράμματα ή οι νέες εκδόσεις τους θα λαμβάνουν υπόψη και αυτήν την τεχνολογική

εξέλιξη.

 

Σκέφτομαι να "χτυπήσω" τον Toshiba U300-13J.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παραπάνω από ένα χρόνο...

μην ξεχνάμε τους πρώτους Athlon 64x2 που βγήκαν πριν από τους Pentium D που βγήκαν πριν από τους Core 2 Duo που είναι στην αγορά πάνω από 1.5 χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραπάνω από ένα χρόνο...

μην ξεχνάμε τους πρώτους Athlon 64x2 που βγήκαν πριν από τους Pentium D που βγήκαν πριν από τους Core 2 Duo που είναι στην αγορά πάνω από 1.5 χρόνο

Ακόμα καλύτερα.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Αφού λοιπόν κέρδισε ο Intel Core duo 1,6ghz, θα ανοίξω άλλο θέμα ανάμεσα στον Toshiba και τον Fujitsu Siemens...

Αν ήμουν υπουργός κτλ δε θα υπήρχε δίλημμα...θα πήγαινα απευθείας στoν Siemens. Αν και νομίζω ότι αυτός θα ερχόταν σε μένα, δε θα πήγαινα εγώ σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε επειδη εχω πολλα λαπτοπ αλλα και μεγαλη εμπειρια πες μας ποσα χρηματα δινεις να σου πουμε καμια γνωμη.Οσο για επεξεργαστη intel και μονο core2duo ...μην κοιτας κατι αλλο.Απλα προσεξε το δισκο να ειναι 5.400 γιατι εχει διαφορα με ποιο αργους δισκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω πλέον desktop, θέλω φορητότητα (= 2kg, 13,3" οθόνη) και όχι καποιο noname μηχάνημα...

Μάξιμουν 1000-1100?.

Είμαι ανάμεσα σε 3, 2 toshiba και έναν Fujitsu Amilo.

Ρίξε μια ματιά ->http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=2012032#post2012032

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...