Προς το περιεχόμενο

καρτα ηχου onboard και ερωτηση


localy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια μητρικη μαρκα P4MAPRO533 VIA και εχει καρτα ενσωματομενη.εβαλα τους drivers και εκανα μεσα απο το bios enable το ac97 που εχει.τωρα το κουτι εχει και δυο ακομα θυρες μπροστα η μια για ακουστικα και η αλλη για μικροφωνο αν δεν κανω λαθος.δουλευουν αυτες αλλα δεν δουλευουν οι πισω θυρεσ τησ καρτας.τινα φτει???μπορει να χει καει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι απο πισω 3 θυρες που εχει δεν περνω ηχο και νομισα οτι ειναι απενεργοποιημενες απο το bios αλλα δεν ειναι.οι 2 μπροστα ομως δουλευουν αρα δεν εχω προβλημα???γιατι ομως να μην δουλευεουν και οι πισω ειναι φισιολογικο?

 

 

p.s το pc ειναι απο ιντερνετ καφε που χρεισημοπιουν ακουστικα απο τις μπροστινες θυρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παντος ρε φίλε που έχω ενσωματομένη καρτα ήχου σαν και εσένα , μου δουλέυουν οι 3 πίσω θύρες και δεν μου δουλέυουν οι 2 μπροστινές που ινε ίδιες με τις δικές σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπροστά: 2 Front Panel Audio Connectors (Mic & Line Out)

πίσω : 3 audio jacks : line-out, line-in, and mic-in;

Please note when 6-channel applications are used, all three connectors become output connectors with Smart 5.1

Line-Out becomes Front L/R;

Line-In becomes Rear L/R;

Mic-In becomes Center/Sub.

-----------------------------------------------------

 

Enabling Smart 5.1 Intelligent 6 Channel Audio

 

Smart5.1 allows the user to output 6 channel audio directly from the audio jacks

on the mainboard, using the traditional line-in and microphone jacks as output

jacks. For it to work properly, both the OS and the software application used

need to support 6 channel audio. Win98 supports 4 channel only.Please follow

the example A and B to enable the Smart 5.1 funtion, and the examples are based

on Windows XP. Start the settings in Control Panel of your computer.

 

Example A

1. Double click [sounds and Audio Devices] icon in Control Panel.

2. The panel of [sounds and Audio Devices Properties] appears and select [Audio] tab. Then press [Advanced] as shown in the Appendix 5-3

3. Choose [5.1 surround sound speakers] to support the 6 channel function.

 

Example B

1. Double click [sounds and Audio Devices] icon in Control Panel and then select [Audio] tab on the panel as shown below. Press [Volume] button in the [sound playback] column.

2. [Front Speaker] panel appears and then select [Options] menu to check the item [Advanced

3. Then [Front Speaker] panel displays [Advanced] button and press it.

4. Check the item [smart5.1 Enable] in the panel below.

After completing the previous settings, you just have to connect your speakers to the 3 Jack Connector like shown below. Now your Smart 5.1 capabilities are enabled.

 

http://www.via.com.tw/download/mainboards/3/4/p4mapro533_r100.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα λογικα δεν υπαρχει προβλημα.ου δουλευουν οι μπροστα θυρες οπως ιδα και γω στο manual και οι πισω οχι.οπως αναφερει και πιο πανο ο αλλος ο φιλος εχι το αντιθετο προβλημα με εμενα. random τι λες??? ειναι νορμαλ προβλημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω για την AC97 αλλα δεσ μηπος εχεισ ενεργοπηοιμενο το HD audio σε εμενα οταν το εχω δεν δουλευουν οι πισω. Στο BIOS einai auyto

 

 

δεν εχει στο bios κατι για hd audio.τι αλλο να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα! Έχω την Gigabyte H67A-USB3-B3 με ενσωματωμένη ήχου 5.1 και front panel.

Στο front έχω συνδεδεμένα ακουστικά με μικρόφωνο που τα χρησιμοποιώ συνήθως για msn/skype.

Υπάρχει κανένας τρόπος να κάνω το front mic να ακούγεται μόνο στα front ακουστικά, και όχι και στο rear panel?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...