Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στα Windows μετά από εγκατάσταση του NOD32


jimmyakan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί που όλα πήγαιναν ρολόι με τα Windows μου κατέβασα το NOD 32 και μετα την εγκατάσταση μου έβγαλε αllerts και στην αρχή μέχρι να πάρω χαμπαρι έσβησα καποια αρχεία και προφανώς κάποια από αυτά ήταν των Windows.μετα από επανεκίνηση πήγα να κάνω login, προχώρησε κανονικά,μου εμφάνισε το φόντο μου αλλά αντί να εμφανίσει τα εικονίδια έκανε μόνο του αποσύνδεση και με ξαναέβγαλε να κάνω login.Δοκίμασα safe mode αλλά τίποτα...Ξέρει κανείς τι φταίει???Δεν θέλω να κάνω Format γιατί έχω μέσα έγγραφα που τα χρειάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε φταίει το NOD! πιθανότατα είχες προσβληθεί από worm που αντικατέστησε αρχεία συστήματος και μετά τα διέγραψες...

εγώ έκανα φορμάτ, δε βρίσκω να υπάρχει άλλη λύση

για τα αρχεία, βγάλτον και βάλτον σε άλλο υπολογιστή να τα πάρεις...ή αν μπορείς να τα αντιγράψεις από command prompt (~MS-DOS) σε άλλη partition, έχει επιλογή πατώντας το F8 κατά την εκκίνηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον. αν μπορείς να κάνεις restore μην ρωτάς, κάντο! Αν και είναι Microsoft, έχει σώσει ζωές!

2ον. άλλη partition δεν έχεις? εάν έχεις υπάρχουν διάφοροι τρόποι...

Α.προσπάθησε να κάνεις αντιγραφή από DOS (με F8 πατημένο στο boot) όπως είπα προηγουμένως, εδώ υπάρχουν κάποιες εντολές για να κάνεις backup ή ψάξε στο google

http://www.colorado.edu/geography/gcraft/tips/doshelp.html

B. κάνε εγκατάσταση ένα ubuntu (ή οποιαδήποτε διανομή) στο χώρο που έχει απομείνει στην πρώτη partition ή στην 2η, αυτό θέλει λίγο προσοχή μη σου κάνει format! Ζήτα βοήθεια αν πας να το κάνεις!

Γ. ψάξε στο ιντερνετ για ένα cd Hiren's Boot (θα το κάψεις σε ένα cd και boot από αυτό), σου δίνει την δυνατότητα να τρέξεις ένα στοιχειώδες περιβάλλον εργασίας από το οποίο μπορείς να κάνεις copy

3ον. εφόσον πιάνουν τα χέρια σου και μόνο έτσι (μην το πάρεις στραβά αλλά πρέπει!):

στο κάτω μέρος υπάρχει μια βίδα με ειδική σήμανση (επιβεβαίωσέ το και από το manual) που απελευθερώνει μόνο τον σκληρό δίσκο. Θα τον δεις επειδή θα έχει εγκοπές στο σασί, όπως το cd-rom που το βλέπεις ξεχωρίζει από το σασί. Την ξεβιδώνεις και τον τραβάς προσεκτικά και σε ευθεία! (θέλει λίγη δύναμη να ξεκουμπώσει αλλά σιγά σιγά...). Μετά πας σε ένα μαγαζί (~20ευρώ), ή σε ένα φίλο σου, τον περνάς σε ένα κουτάκι και τον κάνεις εξωτερικό και τα επόμενα τα ξέρεις...

 

δε μπορεί κάτι από αυτά θα δουλέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει τα ιδια οταν κανεις login σαν administrator?

Αν οχι, παλι καλα. Αν ναι, τοτε μαλλον σου χαλασε τα profiles των χρηστων. Το επαθα κ'εγω οταν εβγαλα το SP3 εδω και κανα μηνα. Βασικα εφαγα τρεις μερες να το επαναφερω.

 

Σαν πρωτο βημα, κανε boot απο το MiniPE CD η κατι παρομοιο που εχει το ERD Commander.

Μεσω αυτου μπορεις να δεις το Event Log, να τρεξεις το "sfc /SCANNOW" μπας και βοηθησει, η να κανεις Restore.

Ελεξε επισης μπας και ειναι κανα προγραμμα που αρχιζει αυτοματα και σου κανει την ζημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...