Προς το περιεχόμενο

Encoding πρόβλημα στο kubuntu η γενικά στο kde


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπό την εποχή του gutsy tribe 4 υπάρχει αυτό εδώ το bug

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/strigi/+bug/146518

που αρχικά εντοπίστηκε στο strigi αλλά μετά από λίγο καιρό κατάλαβα ότι επηρεάζει και άλλα προγράμματα του kde.Aν διαβάσετε στο bug report θα δείτε και φωτογραφίες που έχω ανεβάσει.Το θέμα είναι ότι εγκατέστησα σε virtual box το kubuntu hardy alpha 4 και δυστυχώς το πρόβλημα δεν έχει λυθεί ακόμα.Όσο και να έχω ψάξει δεν έχω βρεί που μπορεί να οφείλετε η τι μπορώ να κάνω για την λύση του.

Αυτό που θέλω είναι όσοι έχετε διανομές με kde να αναπαράγεται το πρόβλημα και να μου πείτε αν επηρεάζει και τα δικά σας συστήματα.Στο suse εντοπίστηκε ήδη με μια παραλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα διαβάσετε τον bug report θα μπορέσετε να αναπαράγετε το πρόβλημα.Δεν είναι καθόλου λόγο λάθος ρυθμίσεων γιατί έχει τεσταριστεί σε διάφορες εγκατασταστεις kubuntu.Θέλω να δω μήπως επηρεάζει και άλλες διανομές και είναι καθαρά πρόβλημα του kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προγράμματα που αναφέρω δεν μπορούν να διαβάσουν τα ελληνικά ονόματα των φακέλων με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δουλέψουν με αυτούς τους φακέλους.Δλδ στο strigi βγαζει αποτελέσματα με τους ελληνικούς φακέλους να τους εμφανίζει σε αλαμπουρνέζικα,στο ark δεν μπορεί να γίνει εξαγωγή συμπιεσμένω αρχείων αν θυμάμαι σε αυτούς τους φακέλους και στο gdeb δεν μπορεί να γίνει εγκατάσταση απο deb πακέτα που υπάρχουν σε αυτούς τους φακέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου σε ποιά διανομή με ποιά έκδοση kde αν μπορείς και άν το έχεις αναπαράγει ακριβώς όπως περιγράφετε πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου σε ποιά διανομή με ποιά έκδοση kde αν μπορείς και άν το έχεις αναπαράγει ακριβώς όπως περιγράφετε πρόσφατα.

Φιλε κατι ασχετο εχεις καμια ιδεα πως να κανω Install Macromedia/Adobe Flash Player σε Konqueror και Opera ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KDE 3.5.8 και archlinux. Έφτιαξα ένα κατάλογο με ελληνικό όνομα κάτω από το ~ μου και τον προσπέλασα με πολλά προγράμματα του kde χωρίς πρόβλημα. Επίσης έσωσα και αρχείο με ελληνικούς χαρακτήρες μέσα στο φάκελο πάλι χωρίς πρόβλημα. Κάποια ρύθμιση στο kubuntu πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(kde 3,5,8) δοκιμασα μονο το προγραμμα συμπιεσης του KDE

εβαλα ελληνικά ονοματα σε συμπιεσμεο αρχειο και στον φακελο που ειναι και στον φακελο που θα παει και δουλεψε χωρις προβλημα.

θες να δοκιμασω σε άλλο προγραμμά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν χρειάζετε.Οχι δεν χρειάζετε και ευχαριστώ για την βοήθεια.Μάλλον για πρόβλημα του kubuntu είναι και όχι του kde.Κάποιος με άλλη διανομή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...