Προς το περιεχόμενο

Toshiba U300-113J vs Fujitsu Amilo Si2636H vs Toshiba U300-111


w4tt4n4b3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατέληξα σε αυτά τα μοντέλα γιατί έχουν οθόνη 13,3" και βάρος 2,1kg. Δηλαδή παρέχουν καλή φορητότητα. Κλίνω προς τη Toshiba όχι μόνο γιατί είχα laptop της το οποίο 4 χρόνια μετά είναι σε άψογη κατάσταση αλλά και ποτέ δεν παρουσίασε πρόβλημα.

Τα Toshiba έχουν και διεθνή εγγύηση 2 χρόνων.

 

Toshiba U300-13J

 

Fujitsu Amilo Si2636H

 

Toshiba U300-111

 

Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι μήπως ο Toshiba U300-13J με 1,6ghz cpu και με 1GB ram μόνο ίσως δεν είναι και πολύ γρήγορος.

Η χρήση που κάνω είναι προγράμματα multimedia, επεξεργασίας βίντεο, ήχου, winamp, msn, cd-rippers, mp3 converters, Nero κτλ τα οποία πολλές φορές δουλεύουν ταυτόχρονα.

 

Επίσης η αδερφή μου είχε αγοράσει έναν Fujitsu Siemens και δεν μπορώ να πω ότι μου γέμισε το μάτι και πολύ με μερικά πράγματα που είδα να γίνονται, αλλά δεν μπορώ να κρίνω, γιατί δεν τον χρησιμοποιούσα εγώ.

 

Ανάμεσα στο Fujitsu και στον Toshiba ποιον θα προτιμούσατε. Εννοώ και τα 3 καλά μηχανήματα θα είναι, αλλά μήπως οι Fujitsu θεωρούνται -είναι- καλύτερα μηχανήματα από τους Toshiba;

 

Όπως καταλάβατε δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω αρκετά χρήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα κατασκευής τους είναι ανεπαρκής. Ιδιακά των Toshiba. Πιέζεις το πληκτρολόγιο και έχεις την εντυπωση ότι το δάκτυλό σου θα βγεί στο γραφείο. Παρόλα αυτά όμως έχει δεδομένη, λόγο εταιρείας, την αξιοπιστία (παράδοξο αλλά ισχύει) και την πολύ καλή οθόνη, καθώς και το πολύ σημαντικό θέμα της 2ετής Διεθνής εγγύησης.

 

Για τη συγκεκριμένη σειρά φορητών της FS δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη αλλά λίγο που ασχολήθηκα μπορεί να μην ξετρελάθηκα αλλά δεν είναι κακό. Δυστυχώς πέραν του notebookjournal.de δεν υπάρχουν άλλα σοβαρά review για αυτό το φορητό να έχουμε και μια πιο ολοκληρωμένη άποψη για κάποια πράγματα.

 

Αν μπορείς να πάρεις το U300-111 από την πολύ καλή προσφορά του πρώτου καταστήματος οκ. (Πολύ μεγάλη η διαφορά τιμής με τα υπόλοιπα). Αν όχι όμως μπορείς να κάνεις μια ωραιότατη και αρκετά πιο οικονομική σύνθεση για το D531 με 14'' οθόνη και να έχεις μια πιο all-around λύση με καλή ποιότητα-κορυφαίο σερβις (3ετή εγγύηση) με ανάλογες αν όχι καλύτερες επιδόσεις σε χαμηλότερο συνολικά κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχάλη, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Για τα Toshiba θα διαφωνήσω, γιατί είχε ένα toshiba 4 χρόνια.

Και λειτουργεί ακόμα άψογα. Δηλαδή αν το συγκρίνω με το desktop παρόμοιας ηλικίας

λειτουργεί εξίσου καλά.

Και το Toshiba δούλευε σαν desktop μπορεί να έμενε και 2-3 μέρες συνεχόμενα ανοιχτό...

Δεν έχω παράπονο. Και για αυτό σε άλλο θέμα που άνοιξα ρωτούσα για τη σύγκριση Intel P4 2,8ghz και Inter core duo 1,6ghz γιατί τα 2,8 hyper-threading που έχω δουλεύουν αρκετά καλά και δεν ήξερα αν το 1,6 μπορεί να δουλέψει εξίσου ψηλά και γρήγορα...

 

Εμένα οι Toshiba με κέρδισαν λόγω πολύ θετικής εμπειρίας από το δικό μου μηχάνημα.

Δεν ξέρω αν έχουν χαλάσει προκειμένου να ρίξουν τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για εμάς τους καταναλωτές αλλό τι ισχυε προ 4-5 ετών και άλλο το ισχύει σήμερα. Αλλωστε αναφέρομαι στην ποιότητα κατασκευής και όχι στην αξιοπιστία. Αυτά τα διαχωρίζω και όπως έγραψα μπορεί η ποιότητα των προιόντων της Toshiba να έχει πέσει σε σχέση με το παρελθόν (οι οθόνες παραμένουν εξαιρετικές πάντως) αλλά η αξιοπιστία τους παραμένει σε υψηλότατο επίπεδο.

 

Τώρα για το θέμα ταχύτητας που αναφέρεις, από προσωπική εμπειρία καθώς έφυγα από φορητό με P4 2,8HT, 80 GB HDD 4200 rmp, 512 RAM, XP PRO SP2 και πήγα σε C2D T5500 1,66 GHz, 100 GB 5400 rpm, 512 RAM, XP PRO SP2 μπορώ να πω ότι ο νέος φορητός είναι ταχύτερος χωρίς να υπολογίζω τα προφανή πλεονεκτήματα σε άλλους τομείς.

 

Απλά η διαφορά στη ταχύτητα προέρχεται περισσότερο από τα περιφεριακά και λιγότερο λόγο επεξεργαστή. Πλέον με 2GB RAM ο φορητός είναι άψογος. Δεν είναι αυτό που λέμε τέρας αλλά για τις βασικές εργασίες που εκτελώ συνήθως (internet-office-μουσική) είναι τέλειος και δεν μασάει τίποτα.

 

Οπότε αν χρειάζεσαι κάτι ταχύτερο πιστεύω είναι καλύτερο να πάρεις έναν ελαφρώς κατώτερο επεξεργαστή και να κρατήσεις τη διαφορά των 100-150 ευρώ για ένα σκληρό στις 7200 στροφές ή έξτρα μνήμη από το να δώσεις αυτά τα χρήματα για 0,2 GHZ παραπάνω.

 

Καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι ότι οθόνη 13,3" και βάρος στα 2kg για να βρεις στα 1000?, δε βρίσκεις.

 

Πάντως η ποιότητα κατασκευής επηρεάζει την αξιοπιστία. Δηλαδή αν είναι φτηνοκατασκευή, αργά ή γρήγορα κάποια μικροπροβληματάκια θα τα παρουσιάσει.

 

Ο U300-111 είναι καλύτερη επιλογή από τον U3000-113J αλλά έχουν και 300? διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα είναι ότι οθόνη 13,3" και βάρος στα 2kg για να βρεις στα 1000?, δε βρίσκεις.

 

Εχω εδώ και καιρό το ίδιο πρόβλημα. Ψάνχω εδώ και ένα διάστημα φορητό στις 13,3''-14'' και δεν μου κάνει τίποτα :mad: (Δυστυχώς δεν μπορώ να πάρω Dell αλλιώς θα είχα ξεμπερδέψει) ! Εχω βαρεθεί να ψάχνω τη κάθε λεπτομέρεια... και περισσότερο με έχουν κουράσει τα ημίμετρα κάποιων εταιρειών.

 

Πάντως η ποιότητα κατασκευής επηρεάζει την αξιοπιστία. Δηλαδή αν είναι φτηνοκατασκευή, αργά ή γρήγορα κάποια μικροπροβληματάκια θα τα παρουσιάσει.

 

Νομίζω ότι αυτό που κατάφεραν στην Toshiba είναι να ισορροπήσουν ακριβώς στο όριο. Εριξαν την ποιότητα και μαζί λογικά και το κόστος σε βαθμό που να έχουν το μέγιστο κατασκευαστικό κέρδος χωρίς να επιρρεάζεται η αξιοπιστία των προιόντων της.

 

Ο U300-111 είναι καλύτερη επιλογή από τον U3000-113J αλλά έχουν και 300? διαφορά.

 

Στο skroutz θα δεις 2 καταστήματα που το U300-111 πωλήται με ~1030 ευρώ. 1025 η χαμηλότερη τιμή.Γιατί δεν το παίρνεις από εκεί αν καταλήγεις σε αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο skroutz θα δεις 2 καταστήματα που το U300-111 πωλήται με ~1030 ευρώ. 1025 η χαμηλότερη τιμή.Γιατί δεν το παίρνεις από εκεί αν καταλήγεις σε αυτό ?

 

Γιατί εκεί που βλέπω τα 1029 του U300-111, βλέπω και τα 889? του U300-13J...

 

Προσπαθώ να πουλήσω το παλιό μηχάνημα και 1-2 πραγματάκια που δε χρειάζομαι.

Ανάλογα με το ποσό που θα συγκεντρωθεί θα επιλέξω ένα από τα 2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...