Προς το περιεχόμενο

To floppy or not to Floppy?


Siropiastos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες καλησπερα, εχω ερωτηση.

 

Πριν 3 χρονια που εφτιαξα το πισι μου απο το μηδεν και το συναρμολογησα μονος μου, διεπιστωσα οτι το φλοππυ που ειχα παρει 25 ευρω(5 φορες πανω απο ενα κανονικο), δε μου εκανε. Δηλ. ειναι και card reader μαζι αλλα τα ατιμα τα συγκεκριμενα usb connectors δε ταιριαζαν με τη μητρικη μου (asus A8n-sli eluxe) καθολου. Τσεκαρα διπλοτσεκαρα..Τεσπα, σε λιγες μερες θα κανω αναβαθμιση η οποια θα περιλαμβανει και Μ/Β. Υπαρχει τροπος να ξερει κανεις απο πριν ενα φλοππυ με card reader δυνατοτητες και αντιστοιχα καλωδιακια, θα ταιριαξει με μια mobo ή οχι;; Ρωταω απλα εγκυκλοπαιδικα, οχι οτι αυτο θα ειναι κριτηριο για τη ΜΟΒΟ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να το ξέρεις απο πριν....Γινεται όμως να αλλάξεις την θέση των ακροδεκτών στο καλώδιο που κουμπώνει στην μητρικη...

 

Μμμμμμ λιγο πιο αναλυτικα πανω σε αυτο please?? Απ'οτι θυμαμαι εχει 2 ή 3 καλωδιακια μικρα με τετραγωνη αποληξη που απλα δε ταιριαζαν σε κανενα σημειο στη Μ/Β για να μπουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εγώ πάλι δεν πιάνω ΚΑΙ τους 2 σας (είναι δυνατόν να μην ταιριάζει το "φισάκι" από το floppy-..ότι παίζει ΚΑΙ εσωτερικό floppy με usb σύνδεση,τώρα το έμαθα btw..) σε σχετικά εσωτερικά pins για σύνδεση usb ; Δεν ξέρω,αλλά είμαι της εντύπωσης ότι αυτό το interface θα είναι "universal"....είσαι ΣΊΓΟΥΡΟΣ ότι έχει η μητρική σου pins για να δεχτεί εξτρά usb συσκευές αυτού του τύπου;(το θέτω έτσι,γιατί μιλάς για ΤΑΙΡΙΑΣΜΑ,άρα ΚΑΠΟΥ δοκίμασες να το συνδέσεις ;; )

Κι ακόμα κι έτσι να είναι,ΔΕΝ το αναφέρεις,αλλά αν ΔΕΝ πήγες σε κάποιο κατάστημα να ρωτήσεις για..πιθανά ανταπτοράκια (η λογική λέει πως αν υπάρχουν διαφοροποιήσεις στον τύπο του υλικού,θα υπάρχουν και σχετικά ανταπτοράκια)..Αν δεν το 'χεις κάνει,καν΄το....

Αν πάλι εννoούσες αν μπορείς να ξέρεις εάν 1 μητρική έχει τέτοια δυνατότητα ( να πάρει εσωτερικά πχ εξτρά usb θύρες,ή κάποια τελος πάντων συσκευή),φαντάζομαι πως και στα specs της μητρικής (..έχοντας καταλήξει σε 2-3 μετά από έρευνα αγοράς που φαντάζομαι έκανες-θα κάνεις) που θα βρεις στο site του κατασκευαστή κάτι σχετικό θα βρεις,έστω και σε downloadable manual...

Kαι τώρα που το σκέφτομαι,μήπως απλά το φισάκι του floppy σου είναι για USB1,ενώ της μητρικής για USB2 (χωρίς να ξέρω αν υπάρχει διαφορά στο interface στην περίπτωση αυτή,αλλά αν υπάρχει,ψάχνεις γι' αντάπτορα που είπα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

floppy με card reader είπαι το παλικάρι :-) usb για το card reader και κορδέλα για το floppy ναι ?

 

Ετσι ακριβως. Μονο που κι εγω τοτε περιμενα οτι περα απο τη κορδελα, καπως θα εχει κλασικη usb συνδεση για μεσα στη MOBO αλλα οχι..εχει 2-3 μικρα pins, σαν το 1/4 της οδοντογλυφιδας, ιδιο παχος αλλα τετραγωνισμενα ωστε να χωνονται σε συγκεκριμενες ακιδες της Μ/Β. Αλλα απλα δε ταιριαζαν πουθενα, ειχα ξεψαχνισει τελειως το βιβλιαρακι αλλα..τζιφος

 

Αυτο ειναι: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.65106

 

Αλλα ο τροπος συνδεσης οπως σας ειπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως το έχεις χάσει λίγο :P βγάλε μας μια photo τα usb που λες αν και κατάλαβα τι είναι και μπαίνουν κανονικότατα

 

τωρα για φωτο λιγο δυσκολο..μεσα στη βδομαδα ομως που θα διαλυσω το πισι για να φτιαξω το νεο θα τα βγαλω μια. Κι εγω φανταζομαι μπαινουν κανονικα αλλα τουλαχιστον με βαση το manual δεν εβρισκα καποιο καταλληλο σημειο. Ειδωμεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το floppy-card reader που έχεις χρειάζεται εσωτερική σύνδεση usb (εκτός της κλασσικής κορδέλας για το floppy) .... Πες μου σε παρακαλώ ποιο m/b έχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το floppy-card reader που έχεις χρειάζεται εσωτερική σύνδεση usb (εκτός της κλασσικής κορδέλας για το floppy) .... Πες μου σε παρακαλώ ποιο m/b έχεις....

 

ναι ετσι οπως το λες. Εχω (τωρα) την Asus A8N-Sli Deluxe. Μεσα στην εβδομαδα ευελπιστω την Abit IP35 Pro (με τα τοσα καλα που διαβασα, απερριψα την p5k premium που ειχα επιλεξει πριν).

 

Μηπως, λεω μηπως, αν βγαλω απο τις εσωτερικες usb ακιδες της m/b καποια pci card που εχει πανω 2 usb ports, απο τις εξτρα που παρειχε η m/b, και βαλω εκει τις συνδεσεις του floppy, θα γινει η δουλεια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.... Στις εσωτερικες usb ακιδες της m/b θα συνδέσεις το usb καλώδιο του floppy.... Βλέπω οτι η μητρική σου έχει τρεις διπλές εσωτερικές θέσεις usb....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.... Στις εσωτερικες usb ακιδες της m/b θα συνδέσεις το usb καλώδιο του floppy.... Βλέπω οτι η μητρική σου έχει τρεις διπλές εσωτερικές θέσεις usb....

 

βλακεια μου πριν, αυτο εννοουσα αλλα δε το εθεσα σωστα. Ναι νοητα θυμαμαι και την εικονα τους, εχω δεσμευσει ολα τα ζευγαρια σε usb θυρες, να βγαινουν απο το κουτι πισω, ή μπροστα απο το tower

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...