Προς το περιεχόμενο

Κόλλησε το pc (help)


xania4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά πήγα σήμερα να εγκαταστήσω το nfs carbon και κάπου στο 84% της εγκατάστασης κόλλησε τελείως.Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι πρίν από 2 βδομάδες(έχω κάνει και σχετικό θέμα) πάγωνε το pc και μετά δεν άνοιγε δεν έκανε post η mobo.Τώρα άλλαξα mobo και τροφοδτικό αλλα ανησύχησα που μου το έκανε σήμερα(απλά κόλλησε τελείως δεν κονούσε το ποντίκι και δεν έπαιρνε εντολές μετά έκανα ένα restart και άνοιξε κανονικά).Τι μπορεί να φταίει?

Α ξέχασα να πώ επίσης ότι πάνω έχω έναν παλιό σκληρό γιατί ο καινούργιος μου είναι για service αλλά δεν νομίζω να φταίει ο σκληρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής σου και δεν έχεις κολλημένα ανεμιστηράκια (Overheat) , τότε ή έχει πρόβλημα το λειτουργικό από κακές ρυθμίσεις ή έχεις κάποιο θέμα με hardware conflict...

 

Πιάσ' τ' αυγό και κούρεφτο...

 

Κοίτα τα ανεμιστηράκια πάντως (και της κάρτας γραφικών)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα μήπως δεν έχει κουμπώσει καλά κάποια RAM ή γενικά κάποια κάρτα...κάνε και ένα load default στο bios της μητρικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧι οι θερμοκρασίες είναι καλές.Ελπίζω να φταίει ο σκληρός γιατί είναι παλιός και τον έχω βάλει επειδή ο άλλος μου είναι για service.Λέτε να είναι πρόβλημα του λειτουργικού υπάρχει τέτοια περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧι οι θερμοκρασίες είναι καλές.Ελπίζω να φταίει ο σκληρός γιατί είναι παλιός και τον έχω βάλει επειδή ο άλλος μου είναι για service.Λέτε να είναι πρόβλημα του λειτουργικού υπάρχει τέτοια περίπτωση?

 

Υπάρχει και μετρητής της θερμοκρασίας της κάρτας γραφικών?

Για κοίταξε την.

 

Το λειτουργικό συνήθως δεν παγώνει, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

Συνήθως όμως είναι πρόβλημα hardware.

Μου έχει τύχει να κολλάει το PC παλιότερα, και αφού έβγαλα όλες τις κάρτες-μνήμες-δίσκους κλπ , το φύσηξα, τις ξαναέβαλα μετά έπαιζε μια χαρά.

 

Επίσης μπορείς να κάνεις το παρακάτω για να διώξεις τυχόν στατικό ηλεκτρισμό από το τροφοδοτικό:

Βγάλε το φις του ρεύματος από το τροφοδοτικό του υπολογιστή,

και βάλε στα τρία pins του τροφοδοτικού (ΟΧΙ ΤΟΥ ΚΑΛΩΔΙΟΥ) ένα μεταλλικό συνδετήρα ή κάτι, προσπαθώντας να ακουμπάει και στα τρία. Έτσι , αν έχει στατικό ηλεκτρισμό το τροφοδοτικό θα πάρει τα ίσια του (θα τον τραβήξει η γείωση του )...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λάρτα γραφικών είναι ολοκαίνουργια αποκλείεται να έχει πρόβλημα και έχει καλές θερμοκρασίες τσέκαρα και μνήμες με το memtest,η mobo είναι ολοκαίνουργια,μόνο ο σκληρός και ο επεξεργαστής είναι παλιοί.

P.S(το σύστημα πρίν λίγο το τσέκαρα είχε θερμοκρασία 35 βαθμούς συνήθως έχει πιο λίγους αλλα τώρα είναι φούλ τα καλοριφέρ:-D

 

p.s 2=κάτι άλλο όταν είχε πρόβλημα η mobo παλιά μετά που κόλλαγε δεν έκανε καθόλου post ενώ τώρα ξαναάνοιξε κανονικά οπότε η ο σκληρός η τα windows φταίνε(έτρεξα και ένα τεστ του σκληρού και τον έδειξε οκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως όταν τα παίζει ο σκληρός, μας προειδοποιεί.... Ακούς κάποιο περίεργο θόρυβο από αυτόν?Κάποιο "τακ" και μετά να ακούγεται οτι ξαναπαίρνει μπροστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά πήγα σήμερα να εγκαταστήσω το nfs carbon και κάπου στο 84% της εγκατάστασης κόλλησε τελείως.Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι πρίν από 2 βδομάδες(έχω κάνει και σχετικό θέμα) πάγωνε το pc και μετά δεν άνοιγε δεν έκανε post η mobo.Τώρα άλλαξα mobo και τροφοδτικό αλλα ανησύχησα που μου το έκανε σήμερα(απλά κόλλησε τελείως δεν κονούσε το ποντίκι και δεν έπαιρνε εντολές μετά έκανα ένα restart και άνοιξε κανονικά).Τι μπορεί να φταίει?

Α ξέχασα να πώ επίσης ότι πάνω έχω έναν παλιό σκληρό γιατί ο καινούργιος μου είναι για service αλλά δεν νομίζω να φταίει ο σκληρός.

 

Μπορεί να φταίει και το cd, dvd του παιχνιδιού. Δοκίμασε κάποιο άλλο να κάνεις εγκατάσταση και πες μας αν παρατήρησες το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκίμασα και στον καινούργιο μου σκληρό από άλλο <<cd>> και πάλι το ίδιο στο 43% κόλλησε.Θα το δανειστώ αυθεντικό από ένα video club να δώ αν θα το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορι να φτεη το λιτουργικοσου να τα εχει παιχει και γιαυτο να σου κολαη ισοσ δεν μπορι το δωδρ/ρς που εχεισ να διαβασει το δωδ και να κολαη εμενα οταν αρχειζει και κολαη το πψ κανο ενα φορματ και ολα ειναι οκ η γνομιμου δεν ειμαι ηδικοσ ουτε χερο και πολα ¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...