Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Μνήμη σε HP Pavilion zv5437


grafistas7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

Εχω ένα HP Pavilion zv5437 (PIV 3,2Ghz, XP) με μνήμη 256 (μαμα) και 256 που του είχα βάλει αργότερα.

Αγόρασα μία μνήμη, ελέγχοντας ότι είναι συμβατή (1 GB, Corsair VS1GSDS33) και βάζοντας την στο εξωτερικό slot, το σύστημα την "είδε" κανονικά (256+1gb=1256).

Eνώ φαινόταν ότι δουλεύει μια χαρα, μετά από κάποιο διάστημα λειτουργίας, εμφανιζεται η γνωστή μπλέ οθόνη, με κάποιους "κινέζικους" χαρακτήρες. Κάνω reset + restart, και κανένα πρόβλημα, μπουτάρει κανονικά. Μετα από λίγο όμως πάλι τα ίδια.

Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?? Μήπως χρειάζομαι αναβάθμιση του BIOS???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω τον pavilion zv5437ea ειχα 256mb και

εβαλα ακομα 1gb ειχα το ιδιο προβλημα λυθηκε με

update το bios ,η δευτερη μνημη ειναι κατω απο το πληκτρολογιο αν θελεις να φτασεις εκει για να αναβαθμισεις και το αλλο slot ειναι πολυ ευκολο ,ξεβιδωσε της τεσσερης βιδες απο ακρη σε ακρη

κατω απο τους μεντεσεδες της οθονης κλεισε την οθονη και ξεβιδωσε της 4 βιδες απο τους μεντεσεδες της οθονης αφου βγαλεις τα μικρα αυτοκολητα που εχει 2 ειναι πισω απο το κουμπι που ανοιγη το laptop

και 2 ειναι κοντα στο καλοδιο του ρευματος ,συνολο

8 βιδες ,ανοιξε τερμα την οθονη ξεκουμποσε τα κλιπ

τα ακρειανα της οθονης στην μεση δεν εχει κλιπ

και με ενα μαχαιρη στην μεση της οθονης μια απο αριστερα και μια απο δεξια θα ανασηκωθη το μπροστηνο καπακη το σημειο που ειναι το ανοιγμα του laptop και τα 3 κουμπια αλλες 4 βιδες για το πληκτρολογιο και εφτασες στην αρχικη την 256 και την αλλαζεις μετα ξεκινας το βιδωμα αυτο ειταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε, ξέρω που είναι το "εσωτερικό" slot της μνήμης, κάτω από το πληκτρολόγιο.

Το θέμα είναι ότι έχω δοκιμάσει να το βάλω και εκεί αλλά μου δημιοργεί πρόβλημα.

Αναβάθμιση στο BIOS πως γίνεται?? Δεν έχω ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε, ξέρω που είναι το "εσωτερικό" slot της μνήμης, κάτω από το πληκτρολόγιο.

Το θέμα είναι ότι έχω δοκιμάσει να το βάλω και εκεί αλλά μου δημιουργεί πρόβλημα.

Αναβάθμιση στο BIOS πως γίνεται?? Δεν έχω ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/softwareList?os=228&lc=en&cc=us&dlc=en&product=464546&lang=en

πας βοηθεια και υποστηριξη ,εργαλεια,πληροφοριες για τον υπολογιστη μου και

βλεπεις εκδοση bios εμενα λεει hewlett-packard f.45,τωρα και εμενα αλλος μου το εκανε γιατι δεν

βασιστηκα μονος μου,εδω σε βοηθα αλλος ,απο το link αυτο παιρνεις το bios .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ακόμα δεν έχω λύσει το πρόβλημα της μνήμης.

Αντιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα λόγω έλειψης, και έχω 1GB να κάθεταιιιιιιιιιι

 

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και θελω τη βοηθεια σας.εχω και εγω το hp zv5437 και θελω επειγοντως να του βαλω επιπλεον μνημη.σκεφτομαι 512 ή 1 gb .γνωριζει καποιος σε τι τιμες ''παιζουν'' και τον τυπο της μνημης που ''φοραει'' το laptop ?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και θελω τη βοηθεια σας.εχω και εγω το hp zv5437 και θελω επειγοντως να του βαλω επιπλεον μνημη.σκεφτομαι 512 ή 1 gb .γνωριζει καποιος σε τι τιμες ''παιζουν'' και τον τυπο της μνημης που ''φοραει'' το laptop ?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Παρε τηλέφωνο πλαισιο & e-shop, αν θα βρείς...

Κανονικά δεν φέρνουν τακτικά μια και έχουν αποσυρθεί οι συγκεκριμένοι τύποι μνήμης.

Κατόπιν παραγγελίας αλλά θα σου κοστίσει...

Εγώ τη βρήκα (1gb) σε ένα μικρομάγαζο γύρω στα 100ε

Μπες στα site των κατασκευαστών μνημών και σύμφωνα με το μοντέλο του η/υ θα βρείς ποιά μνήμη ταιριάζει (δεν θυμάμαι ποια είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...