Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αύξηση ταχύτητας PC


kokoriko1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα pc στην δουλεια και θελω προτασεις για να γινει (αν γινεται) ποιο γρηγορο!!

απλα επειδη δεν ειναι δικο μου και δεν θα πληρωσει κανεισ να το αναβαθμησει οι αλλαγες να ηταν σε ρυθμησεις μητρικης μνημων κτλ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

post-93377-129062960666_thumb.jpg

post-93377-129062960668_thumb.jpg

post-93377-129062960669_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"πάρε το δικό σου στην δουλεία σου να δουλεύεις σαν άνθρωπος και αυτό πέτα το...."

 

:-)μακαρι να μπορουσα να το κανω!! δεν μπορω να κανω τιποτα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εφαρμογές γραφείου, το μηχανάκι είναι υπέρ του δέοντος ισχυρό. Εσύ χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από τέτοιες εφαρμογές; Πριν αρχίσεις πάντως να παίζεις με BIOS ρυθμίσεις κλπ, καλύτερα να επικεντρωθείς στο ελάφρωμα του συστήματος από άποψη λογισμικού. Δηλαδή :

 

 

1. Καθάρισμα αρχείων-υπολειμμάτων και registry με το CCleaner ή αντίστοιχο

2. Αντικατάσταση βαρέων εφαρμογών με αντίστοιχα ελαφριά freeware/open source

3. Ξανά το 1

4. Απεγκατάσταση όσων εφαρμογών δε χρειάζονται

5. Απενεργοποίηση τυχόν resident στο system tray προγραμμάτων που δε χρειάζονται

6. Ξανά το 1

7. Απενεργοποίηση όσων Windows services δε χρειάζονται

8. Αντικατάσταση τυχόν αρχαίων εκδόσεων drivers με τους πιο πρόσφατους

9. Ξανά το 1

10. Διόρθωση του φαινομένου κατακερματισμού με το ενσωματωμένο Defrag των Windows ή ακόμη καλύτερα, με το JKDefrag GUI.

 

 

Θα πρέπει να έχεις ορατή διαφορά στην απόκριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω κατω τα περισσοτερα απο αυτα τα εχω κανει αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη :-(

θα κανω και αυτα που δεν εχω κανει και ευχομαι να δω διαφορα .

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω κατω τα περισσοτερα απο αυτα τα εχω κανει αλλα δεν ειδα καμια αλλαγη :-(

θα κανω και αυτα που δεν εχω κανει και ευχομαι να δω διαφορα .

ευχαριστω!!

 

με ενα format θα ξανανιωσει παντως, το μονο σιγουρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι χρηση κάνεις στον υπολογιστή; προφανως για να ειναι στη δουλεια ουτε παχνιδια παιζεις ουτε το φορτωνεις με καποια βαρια ασχολια...Δε νομιζω οτι για απλες δουλειες γραφειου θα εχεις προβλημα. Ειμαι με 800αρη για τετοια πραγματα χωρις προβλημα. η πιο καλη λυση ειναι αυτη που ειπε ο παρσιφαλ...δεν πιστευω οτι δεν ειναι αισθητη η διαφορα. Εχω κανει πολλες φορες τετοια και με τα χρονομετρα ειδα μικροτερους χρονους ανοιγματος κλεισιματος και καλυτερη αποκριση. Ενα φορματ εαν εχεις το χρονο τη διαθεση αλλα και τη δυνατοτητα θα βοηθουσε ειδικα αν ο υπολογιστης εχει πολυ καιρο το λειτουργικο. Το οβερκλοκινγκ (γιατι προφανως σε κατι τετοιο αναφερεσαι) δεν θα σε βοηθησει στο να εχει καλυτερη αποκριση το μηχανημα. Αντε να το ανεβασεις 200μηζ,αντε και 300....Δεν θα προσεξεις καποια σημαντικη αλλαγη ενω το ρισκο θα ειναι μεγαλυτερο σε περιπτωση που κατι παει στραβα (ειδικα μαλιστα οταν το μηχανημα ειναι παλιο και εχει δουλεψει πολλες ωρες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπάθησε να αλλάξεις το Fsb απο την τελευταία photo να το μεγαλώσεις αλλά κράτα τις μνήμες όσο πιο κοντά μπορείς στα 133 ή και πιο χαμηλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...