Προς το περιεχόμενο

how to install ubunto 7.10


hunter18gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιω ενα λαπτοπ της HP PAVILION dv9542 και θελω να μου δωσετε τα φωτα σας πανω στα επομενα ερωτηματα

1.To συστημα μου ειναι intel 64bit απο που να το κατεβασω?

2.χρησιμοποιω ηδη τα vista πρεπει να τα βγαλω?αν κανω καποιο partition στο σκληρο και εχω και τα 2 υπαρχει καποιο προβλημα?

3.με τους driver τι πρεπει να κανω?τα αναγνωριζει απο μονο του το ubunto τα υλικα του υπολογιστη η πρεπει να τα κατεβασω εγω

4.οσο για την εγκατασταση την κανω οπωσ γινεται απο τα windows(μεσα απο bios)

5.υπαρχει κανενα προβλημα με το συγκεκριμενο laptop και τα linux

 

ΥΓ.ειμαι ασχετος απο LINUX για aυτο θελω τα φωτα σας(φαινεται και απο τις ερωτησεις:mrgreen:)

 

ΥΓ2.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Από http://www.ubuntu.com/getubuntu/download . Καλύτερα να κατεβάσεις την 32bit έκδοση και όχι την 64bit.

 

2) Με Xp δεν έχεις πρόβλημα, για Vista dual boot δε γνωρίζω, ας απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει

 

3) Δε χρειάζεσαι drivers. Υπάρχουν ενσωματωμένοι στο kernel του λειτουργικού.

 

4) Boot-άρεις με το live-cd που θα κατεβάσεις από το παραπάνω link.

 

5) Με το live-cd boot-άρεις σε Ubuntu, χωρίς να πειραχτεί ΤΙΠΟΤΑ από το δίσκο σου. Έχεις έτσι τη δυνατότητα να δοκιμάσεις και το λειτουργικό. Αν σου δουλεύει το live-cd, 99,99% θα γίνει κανονικά και το installation.

 

Για Ο,ΤΙ χρειαστείς :

 

https://help.ubuntu.com/community/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.κατέβασε το από εδώ http://www.ubuntu.com/ και συγκεκριμένα από εδώ

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

κατέβασε την 32αρα 7.10 .Οι 64αρες λόγο των προγραμμάτων τους έχουν λίγο πιο πολύ παίδεμα να τις ρυθμίσεις.

2.Οχι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα και θα έχεις και τα 2 συστήματα στον δίσκο σου με μια οθόνη επιλογής για ποιό σύστημα θέλεις να μπεις.

3.Θα γίνουν όλα μόνα τους και ότι άλλο θέλεις θα ρωτήσεις.Τα πιο δύσκολα σημεια είναι τα usb router και τα wifi και οι ati κάρτες.

4.Ναι θα δώσεις σαν πρώτο boot από το bios το cd room και θα μπείς σε live συνεδρία.Θα φορτώσει δλδ το ubuntu στην ram και θα μπορείς να το δουλέψεις χωρίς κάποια εγκατάσταση.Εκεί θα δεις και

ένα εικονίδιο install για εγκατάσταση στον δίσκο.Θα πατήσεις εκεί.Δεν χρειάζετε να έχεις κάνει partitioning πρώτα.Υπάρχει μια επιλογή με μια μπάρα που του ορίζεις τον χώρο που θέλεις να πάρει το σύστημα στον δίσκο σου και κάνεις την εγκατάσταση αφήνοντας την διανομή να κανει το partitioning μόνη της.Φυσικά δεν θα πειράξει τα vista.

5.Θα το δεις από το live cd αν δουλεύουν όλα άψογα ήχος κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσσπαθησα να το κανω αλλα εμφανιστικαν καποια προβληματα μετα απο την εγκατασταση.καθε φορα που τελειωνε εκανε απο μονο του φορματ στα vista ενω εγω ειχα ορισει να γινει εγκατασταση σε partion που εγω ειχα δημιουργησει πιο πριν.ξερει κανεις γιατι εγινε αυτο?οταν κανει boot o υπολογιστης στο ανοιγμα δεν επρεπε να μου λεει ποιο λειτουργικο να επιλεξω?

περα απο αυτα ειχα προβλημα με τον ηχο(σε κατασταση mute) και το fan speed(ηταν πολυ χαμηλο με αποτελεσμα να θερμαινεται πιο γρηγορα μιας και μιλαμε για φορητο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

4.Ναι θα δώσεις σαν πρώτο boot από το bios το cd room και θα μπείς σε live συνεδρία.Θα φορτώσει δλδ το ubuntu στην ram και θα μπορείς να το δουλέψεις χωρίς κάποια εγκατάσταση.Εκεί θα δεις και

ένα εικονίδιο install για εγκατάσταση στον δίσκο.Θα πατήσεις εκεί.Δεν χρειάζετε να έχεις κάνει partitioning πρώτα.Υπάρχει μια επιλογή με μια μπάρα που του ορίζεις τον χώρο που θέλεις να πάρει το σύστημα στον δίσκο σου και κάνεις την εγκατάσταση αφήνοντας την διανομή να κανει το partitioning μόνη της.Φυσικά δεν θα πειράξει τα vista.

 

Κατα την εγκατάσταση του ubuntu γίνετε να δημιουργηθεί κοινόχρηστη κατάτμηση σε ntfs-3g ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσσπαθησα να το κανω αλλα εμφανιστικαν καποια προβληματα μετα απο την εγκατασταση.καθε φορα που τελειωνε εκανε απο μονο του φορματ στα vista ενω εγω ειχα ορισει να γινει εγκατασταση σε partion που εγω ειχα δημιουργησει πιο πριν.ξερει κανεις γιατι εγινε αυτο?οταν κανει boot o υπολογιστης στο ανοιγμα δεν επρεπε να μου λεει ποιο λειτουργικο να επιλεξω?

περα απο αυτα ειχα προβλημα με τον ηχο(σε κατασταση mute) και το fan speed(ηταν πολυ χαμηλο με αποτελεσμα να θερμαινεται πιο γρηγορα μιας και μιλαμε για φορητο)

 

Όταν λες έκανε από μόνο του format στα βιστα τι εννοείς; Αντι να δεις επιλογή λειτουργικού (που σωστά υποθέτεις, θα έπρεπε να υπάρχει) σε επαναφέρει στα βίστα (recovery);

 

@Rightman στο ubuntu πλέον ο,τι κατατμήσεις έχεις σε ntfs από παραθύρια είναι πλήρως προσβάσιμες (read/write) με το καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...