Προς το περιεχόμενο

E8400 vs Q6600


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα παω για εναν απο τους 2 οταν με το καλο αγορασω την Maximus Formula..θα ηθελα να ακουσω αποψεις και για τους δυο...να πω επισης οτι οποιον και αν παρω θα παω για o/c....ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ..πολυ ενδιαφερον topic.ειχα τον q6600 κ πριν 2 μερες αγορασα τον e8400..στατιστικα στο overclocking των 2 επεξεργαστων μπορειτε να δειτε στο blog μου στο link της υπογραφης μου.Στο ζητουμενο τωρα.Τον q τον δουλευα 24/7 στα 3400.τον e τον εχω 24/7 στα 4000.Δεν εχω δει καποια διαφορα,ειναι σχεδον το ιδιο δυνατοι.Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι ο q τα παει πολυ καλυτερα σε πολλες ταυτοχρονα ανοιγμενες εφαρμογες.Το θεμα ομως ειναι οτι τον e δεν τον εχω πιεσει ακομα παραπανω λογω ελλειψης χρονου.Θα επανελθω με περισσοτερα στοιχεια στο θεμα οταν βρω λιγο χρονο.Οι θερμοκρασιες του e με εχουν εντυπωσιασει οπως κ οι χρονοι στο superpi.Θα ψηφισω e8400 μονο κ μονο για τις δυνατοτητες του overclocking.αν σκεφτεσαι να αγορασεις καινουριο τον q τοτε ψηφιζω με κλειστα ματια τον e,για λογους αποδοσης/τιμης κ μεταπωλησης. Αυτα...θα επανελθω οταν πιεσω κ αλλο τον e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ εηυπιρετοικοι οι insomniacs σ'αυτο το θεμα! εγω μιας και θα αλλαξω θα παω σε κατι που να μου προσφερει την δυνατοτητα να εχω πολλες ανοικτες διεργασιες στο παρασκηνιο(multitasking) xωρις επιπλοκες και κολληματα...το βλεπω για e μιας και και θα παω για o/c ...απ'την αλλη ομως σκεφτομουν να κανω την δουλεια μου με το συστημα που λεω την υπογραφη μου και να κανω μια ΚΑΛΗ αναβαθμιση το καλοκαιρι....ξερει κανεις τι μπορει να εχει βγει μεχρι τοτε??αμα αξιζει τοτε θα περιμενω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επιμένων multitasking θα περιμένει μέχρι το τέλος2008-αρχές 2009 για τον Nehalem o οποίος έχει 4 η 8 πύρινες και από δυο νήματα ο κάθε πυρήνας. Η Intel πάντως φαίνεται αισιόδοξη, ελπίζω να μην κάνει καμιά πατάτα.Nehalem link

 

Μέχρι το καλοκαίρι θα βγει όλη η σειρά dual-quad core 45nm pernyn, οπός πλησιάζει προς το τέλος η χρονιά θα δούμε και low bagged επεξεργαστές στα 45nm pernyn παντα.

 

Σίγουρα ένας [email protected] αρκετα γρήγορος και έναν Ε[email protected], από κατανάλωση & θερμοκρασίες αφήστε το καλυτέρα…

 

pcons.png

pcons-2.png

power-1.png power-2.png

review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε αμα ειναι ετσι και μιας που ειμαι οικολογος ας περιμενω μερικους μηνες να παρω κανα penryn σε χαμηλο badjet....παρολα αυτα μπορει να βγουν penryn σε πολυ χαμηλες τιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενοειται πας για Abit.... Αλλα μην σε δω να παρεις κανα 8400... Ενταξει κλοκαρει καλα αλλα μιλαμε για δυο πυρηνες ετσι? Ενα encode να κανεις μια ταινια γονατισε το συστημα....

 

Πχ. Παω να συμπιεσω και να ριζω ταινια στον σκληρο με το nero recode. Αν το αφησω στους δυο πυρηνες δεν μπορω καλα καλα να μπω στον explorer. Οποτε θετω τον 1 απο τους 2. Επισης δεν τιθεται θεμα οτι ειναι πιο γρηγορος 8400... Που στο spi? Αυτα ειναι για να περναμε την ωρα, δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ενοειται πας για Abit.... Αλλα μην σε δω να παρεις κανα 8400... Ενταξει κλοκαρει καλα αλλα μιλαμε για δυο πυρηνες ετσι? Ενα encode να κανεις μια ταινια γονατισε το συστημα....

 

Πχ. Παω να συμπιεσω και να ριζω ταινια στον σκληρο με το nero recode. Αν το αφησω στους δυο πυρηνες δεν μπορω καλα καλα να μπω στον explorer. Οποτε θετω τον 1 απο τους 2. Επισης δεν τιθεται θεμα οτι ειναι πιο γρηγορος 8400... Που στο spi? Αυτα ειναι για να περναμε την ωρα, δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα

 

δηλαδη τι εννοεις οταν λες για εναν πυρηνα? και γιατι μου λες να μην παω για 8400? αμα μου λες οτι με 2 πυρηνες ειναι χειροτερο το encode απο εναν δηλαδη με 4 θα περιμενω κανα 2μηνο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μια μικρή σύγκριση με βάση το 3dmark06 e8400 @ 4ghz VS q6600 @ 3.6ghz στο σύστημα της υπογραφής μου. Τα λίγα παραπάνω fps που βγάζει ο 8400 στα παιχνίδια είναι λίγα για +450mhz. Ελπίζω να βοήθησα και αρκετούς που βρίσκονται σε δίλλημα να αφήσουν τον quad τους.

 

3DMark Score : 13221 VS 14036

SM2.0 Score : 6K VS 6K

HDR/SM3.0 Score : 6K VS 6K

CPU Score : 3767 VS 5K

GT1 - Return To Proxycon : 47,327 VS 47,000

GT2 - Firefly Forest : 45,722 VS 45,623

CPU1 - Red Valley : 1,188 VS 1,762

CPU2 - Red Valley : 1,911 VS 2,576

HDR1 - Canyon Flight : 54,254 VS 54,089

HDR2 - Deep Freeze : 61,845 VS 61,514

 

Πάνω κάτω ότι κάνει ο q6600 στα 3.6ghz στα παιχνίδια το κάνει ο 8400 στα 4ghz.

Για τα λεφτά του ο 8400 είναι πάρα πολύ καλή επιλογή...αφού ακόμα και ένα μέτριο κομμάτι (σαν αυτό που έτυχε και σε μένα) φτάνει τα 4ghz με 1.4v το πολύ και με πολύ λιγότερη κατανάλωση σε σύγκριση με τον quad. Όσοι έχουν όμως ήδη q6600 δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να τον αλλάξουν.

 

Ακόμα και παλαιότερος ο q6600 κοιτάει πιο μπροστά, μεγάλο παράδειγμα είναι το Crysis και το παιχνίδια με την Unreal3 Engine που υποστηρίζουν quad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...