Προς το περιεχόμενο

Πεθαίνουν σιγά σιγά τα GKX, Crucial Value RAM


Heatspreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τις μνήμες τις υπογραφής μου, τις οποίες τις δούλευα κάθε μέρα στα 1000MHZ 4-4-4-12 2Τ στα 2,250V.

Το CPU το έχω στα 3,6GHZ κάθε μέρα με 1,45V. Η μητρική είναι στα 400FSB 4:5 με το PCI-E στα 115ΜΗΖ.

Όλα τα παραπάνω δουλεύουν εδώ και 2 μήνες περίπου ασταμάτητα 24/7.

 

Τις τελευταίες 4 μέρες είχα δύο μπλε οθόνες. Επειδή είχα κολλήσει κάποιον ιό, θεώρησα ότι ίσως είναι αυτό, αλλά και πάλι δεν μου έκανε...

 

Πήγα στο εξοχικό μου δύο μέρες και είχα αφήσει το PC ανοιχτό να κατεβάζει όπως πάντα. Γυρνώντας βλέπω μπλε οθόνη. Κάνω Restart και δεν μπορούσα να μπω στα Windows. Μου έλεγε ότι θέλει Repair και ιστορίες τέτοιες.

Αυτό που έκανα ήταν να το βάλω στα 2,4GHZ και τις μνήμες στα 800MHZ. Τάσεις δεν πείραξα και τις άφησα όπως τις είχα, ανεβασμένες για τα 3,6 κτλ... Εκεί το PC δούλεψε μία χαρά. Αλλάζω πάλι τη συχνότητα σου CPU και τη πάω στα 3,6 με τις μνήμες στα 1000MHZ. Αυτή τη φορά μπαίνοντας στα Windows, μου ζητούσε κωδικό. Εγώ κωδικό δεν έχω βάλει να μου ζητάει παρ 'όλα αυτά.

 

Με τα πολλά restart μπήκα στα Windows με το μηχάνιμα κλοκαρισμένο. Είπα να τρέξω ένα Prime. Στα 10 δεύτερα σφάλματα σε όλους του πυρήνες!!! Το αστείο είναι ότι έβγαζα 10+ώρες Prime! Σκέφτηκα μήπως τα έπαιξε το CPU. Για μνήμες δεν πήγε το μυαλό μου αμέσως γιατί στη πρώτη μπλε οθόνη που είχα έκανα το διαγνωστικό των Windows και δεν είδα κάτι.

 

Αμέσως μετά χωρίς να πειράξω τάσεις έβαλα τις μνήμες στα 800MHZ και το CPU όπως ήταν στα 3,6GHZ. Κανένα πρόβλημα και κανένα σφάλμα.

 

Αυτή τη στιγμή είμαι κλοκαρισμένος όπως ανέφερα και πριν, αλλά όχι πλέον με τις μνήμες να δουλεύουν στα 2,250V, αλλά να δουλεύουν στα 2,3V. Βάζοντας τις μνήμες στα 2,3V, όλα είναι ρολόι όπως και όταν τις πήρα.

Με λίγα λόγια τα GKX μου αρχίζουν να πεθαίνουν και να χάνουν το Overclokability τους. Η αλήθεια είναι ότι περίμενα να χαλάσουν σε κάποια φάση αλλά όχι σε τόσο μικρό διάστημα. (Λιγότερο από 4 μήνες).

 

Αυτά τα νέα λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω , είναι γιατί αφήνεις ένα clock-αρισμένο PC (να ήταν και λίγο το o/c) ανοικτό για 2 μήνες 24/7 (αν το εννοούσες). Είπαμε , έχεις Watercooling , αλλά τα προβλήματα δεν εξαρτιόνται μόνο και μόνο από τις θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι?

ΤΟ PC δεν θέλω να κλείνει. Είναι και κατεβαστήρι.

 

Το ήξερα ότι θα τα παίξουν οι μνήμες κάποια στιγμή, αλλά περίμενα να τα παίξουν πιο μετά. Όχι τόσο γρήγορα.

 

2 μήνες το λιγότερο. Δεν το κλείνω ποτέ. Κάθε δύο τρεις μέρες του κάνω κάνα restart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα… μα 24/7 το σύστημα παρά είναι επικίνδυνο να πάθει κάτι ας είναι και πάνω σε UPS.

 

Προσωπικά έχω τον Η/Υ 24/7 ανοιχτό για 1 χρόνο αλλά δεν έχει πάθει κάτι διότι δεν γίνετε να κάνω o/c σε αυτό…. Είναι Laptop με ΕIST enable ένταξη ο δίσκος του την έχει ακούσει λίγο αλλά με format στρώνει. Και το καλύτερο 60watt full load.

 

Επίσης στο desktop έχοντας ο/c πχ 950/5-5-5-16/2,2V της μνήμες ενώ έχω πολύ ώρα να το ανοίξω, στο πρώτο boot κολλάει. Έχω team dark@800 4-4-4-12 με Promos chip. Με default είναι οκ.

 

Το οc/ed σύστημα δεν χρησιμεύει σε κάτι άλλο παρά στα benchmarkʼs.

Δεν κατεβάζεις με μεγαλύτερη ταχύτητα από το νετ με οc/ed.

 

Αυτό που συστήνω είναι να βρεις με ποσά λιγότερα (default voltʼs) μπορεί να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οc/ed σύστημα δεν χρησιμεύει σε κάτι άλλο παρά στα benchmarkʼs.

Άλλο το κλοκαρισμένο σύστημα που είναι για benches και άλλο αυτό που είναι για 24/7.

Αυτά τα συστήματα χωρίζονται σε ROCK STABLE και σε Benchmark Stable.

Rock Stable είναι το PC, που του έχεις κάνει OC (όχι στο όριο) και κερδίζεις σε επιδόσεις, έχοντας πάντα σταθερότητα και όσο το δυνατόν χαμηλότερες θερμοκρασίες.

 

Τα Benchmark Stable, είναι PC, όπως αυτά με LN2 και άλλα τέτοια που είναι για ένα μπαμ. Μετά τα μαζεύεις τα βάζεις στα κουτιά τους για την επόμενη φορά που θα bench-άρεις.

Φυσικά υπάρχουν και τα Rock Stable που πολλές φορές τα bench-αρεις σε Unstable καταστάσεις μόνο και μόνο για να δεις τι Score βγάζει. Όπως εγώ για παράδειγμα.

 

Από εκεί και πέρα στα 3,6GHZ το PC συμπεριφέρεται σαν να μην έχει υποστεί OC, πέρα από τη ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιδείνωση συνεχίζεται... Τώρα πλέον θέλουν 2,35V.

Πραγματικά το φαινόμενο είναι απίστευτο. Μέσα σε λίγες ώρες έπαθαν μεγαλύτερη ζημιά!

Μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα βγάζει σφάλμα το prime!!! Πραγματικά απίστευτο! Είναι πρώτη φορά που έχω πρόβλημα στο PC και μου κάνει εντύπωση η εξέλιξή του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο το κλοκαρισμένο σύστημα που είναι για benches και άλλο αυτό που είναι για 24/7.

Αυτά τα συστήματα χωρίζονται σε ROCK STABLE και σε Benchmark Stable.

Rock Stable είναι το PC, που του έχεις κάνει OC (όχι στο όριο) και κερδίζεις σε επιδόσεις, έχοντας πάντα σταθερότητα και όσο το δυνατόν χαμηλότερες θερμοκρασίες.

 

Τα Benchmark Stable, είναι PC, όπως αυτά με LN2 και άλλα τέτοια που είναι για ένα μπαμ. Μετά τα μαζεύεις τα βάζεις στα κουτιά τους για την επόμενη φορά που θα bench-άρεις.

Φυσικά υπάρχουν και τα Rock Stable που πολλές φορές τα bench-αρεις σε Unstable καταστάσεις μόνο και μόνο για να δεις τι Score βγάζει. Όπως εγώ για παράδειγμα.

 

Από εκεί και πέρα στα 3,6GHZ το PC συμπεριφέρεται σαν να μην έχει υποστεί OC, πέρα από τη ταχύτητα.

 

Βρε παιδάκι μου , ποτέ μη χρησιμοποιείς o/ced σύστημα (ή και γενικώς καλό σύστημα) σαν κατεβαστήρι.

Το θέμα δεν είναι οι θερμοκρασίες , τα Rock Stable , κτλ , κτλ....

Σκέψου ότι για 2 μήνες (60 μέρες) , δηλαδή για 1440 ώρες , περνάνε ηλεκτρικά φορτία από το PC σου ασταμάτητα. Θα κλατάρει όπως είναι φυσικό , και αυτό είναι που θέλουμε να αποφύγουμε.

Τα παλιά PCs είναι τα καλύτερα για κατεβαστήρια , αφού λειτουργούν σε χαμηλές συχνότητες. Εκεί μπορείς να τα αφήσεις και 2 χρόνια (που λέει ο λόγος). Όχι όμως να αφήσεις το καλό σου το PC (και o/ced μάλιστα) 2 μήνες ανοικτό.

Οι 10ώρες σε Full Load από Prime95 που λες ότι βγάζει , δεν είναι σε καμία περίπτωση συγκρίσιμες με τις 1440ώρες Idle.

Αυτά από εμένα , να προσέχεις στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιδείνωση συνεχίζεται... Τώρα πλέον θέλουν 2,35V.

Πραγματικά το φαινόμενο είναι απίστευτο. Μέσα σε λίγες ώρες έπαθαν μεγαλύτερη ζημιά!

Μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα βγάζει σφάλμα το prime!!! Πραγματικά απίστευτο! Είναι πρώτη φορά που έχω πρόβλημα στο PC και μου κάνει εντύπωση η εξέλιξή του!

 

Μη βαράς γροθιά στο μαχαίρι. Βρες στα πόσα MHz είσαι stable με 2.2V (μη σου πω ένα κλικ χαμηλότερα) και άσε τες εκεί. Εσύ κάνεις το ανάποδο, τσιμπάς κι άλλο την τάση και προκαλείς φαινόμενο «καταρράκτη». Χρησιμοποιήσε Memtest86+ και Prime test επί πολλές ώρες για να βρεις το sweet spot. Επίσης, οι Crucial Value νομίζω πως είναι γυμνές χωρίς heatspreader, δεν είναι για πολλά-πολλά Volts. Αν θες και OC και 24/7, πρέπει να στερεώσεις κάπως ένα ανεμιστηράκι να τις φυσάει. Τώρα, το τί θα συμβεί με την υπόλοιπη ροή αέρα μέσα στο κουτί είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός (ως συνήθως) ο Parsifal. Να πούμε και στο φίλο Metroid πως λιγότερες φθορές έχει ένα pc που δεν κλείνει ποτέ (εκτός του σκληρού δίσκου και των fans που ως μηχανικά μέρη φθείρονται με τη χρήση) παρά ένα που ανοιγοκλείνει συνεχώς. Τώρα πλέον οι μνήμες θέλουν στοκ βολταζ και memtest πρώτα (με αέρα) να δεις το μέγεθος της ζημιάς και μετά να κλοκάρεις συντηρητικά όπως σου είπε ο Parsifal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπα μάγκες... μην γίνονται παρεξηγήσεις...

τι παει να πει οτι ενα pc Core 2 Duo o/ced δεν μπορεί να μένει ανοιχτο 24/7 για 2 μήνες και τα PIII μπορούν?

Αν ένα pc δεν αντέχει τις τάσεις που του δίνεις ανεβάζει θερμοκρασία επειδη μέσα απο το υλικό του περνάει παραπάνω ρεύμα...

Δλδ εγώ που έχω ενα Ε6600 @ 3.0 με όλες τις αρχικές ρυθμίσεις default και απλά αναβεασμένο το fsb, και χωρίς ίχνος ανεβάσματος θερμοκρασίας πουθενα, απαγορεύεται ή μήπως σε 2 μήνες θα πάθει τπτ?

Ενα pc με ένα λογικο o/c (εδώ συμφωνώ... δεν λέω 24/7 εναν Q6600 @ 3.8 'η Ε8400 @ 4.2) και καλή ψύξη δεν διατρέχει κανένα πρόβλημα... ούτε να φθαρεί ουτε να σου βγάλει ζημιά....

Όσο κρατάς τα volt σε εργοστασιακά προτεινόμενο εύρος όλα εινα υπέρ σου... Εναν cpu h Intel σου λεέι δώστου 0,85 - 1,5 volt...

Με 1.4 volt είσαι αρχοντας για 24/7....

Αν πας να του δώσεις 1.55 ενδεχομένως και πάλι να μην έχεις πρόβλημα αλλα σίγουρα δεν ενδίκνυται για 24/7....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα D9GKX έχουν πρόβλημα σε ψηλά Volt.... μέχρι 2.2 είσαι άνετος.

Από κει και πάνω αρχίζουν τα προβλήματα. Πόσο μάλλον αν δεν τους έχεις σύστημα ψύξης...

Εγώ έχω τις ίδιες μνήμες και τις δουλεύω στα 1100 με 2.1V και 5-5-5-10...με ψύξη.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα αυτές.

Μιλάμε ότι είναι απίστευτη ευακαιρία! Και Lifetime εγγύηση!!!

 

@parsifal

Έχω ένα Dominator να τις φυσάει. Από εκεί και πέρα για πολύ καιρό είχα βρει που δούλευαν οι μνήμες στα 1000MHZ, μίας και αυτός ήταν ο στόχος μου.

Απλά με το καιρό τα έπαιξαν...

 

Αυτές δεν μπορώ να τις τρέξω στα 1200ΜΗΖ αφού η μητρική δεν παίζει έτσι τις μνήμες, αλλά θα τις παίξω στα 1000ΜΗΖ με 3-3-3-10 αν είναι δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...