Προς το περιεχόμενο

Bloggers, οι... ιερόδουλες του διαδικτύου.


akpe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς δε κατάλαβες λέξη από αυτά που είπα.

Δε πειράζει όμως γιατι ακόμα και εσύ με όπια αντίληψη και αν έχεις για το τι συμβαίνει γύρο σου , έχεις το δικαίωμα σε μια δημοκρατία να έχεις γνώμη και άποψη.

Το τραγικό είναι πως δε το χεις καταλάβει ούτε κι αυτό.

 

Και αφού δεν εννοείς αυτό που φαίνεται, γιατί δε μπαίνεις στον "κόπο" να διορθώσεις αυτό που είπες και γράφεις 3 σειρές βλακείες για το τι μπορεί να είμαι εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το άρθρο της γράφουσας δεν είναι και ό,τι καλύτερο για μια "σοβαρή", όπως λένε, εφημερίδα σαν την Καθημερινή. Μοιάζει σαν μια πέτρα που έπεσε στη γη και κανείς δεν έχει καταλάβει από πού ήρθε. Απορώ με το ύφος της γράφουσας και προσπαθώ να το ερμηνεύσω...

Μήπως φοβάται τη σαρωτική επέλαση των bloggers που συντελείται αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα - γιατί όντως έξω ακούνε blog και χαμογελάνε νοσταλγικά - .

Μήπως ζηλεύει τον τρόπο γραφής των bloggers ο οποίος ασφαλώς και δεν υπακούει στους κανόνες της συμβατικής δοκιμιακής γραφής;

Μήπως εκνευρίζεται γιατί στα blogs διαβάζει αυτά που μόλις ετοιμαζόταν να γράψει στην εφημερίδα της;

Μήπως, τέλος πάντων, όλη αυτή η αντι-blogger διάθεση κρύβει μία βαθύτερη υποβόσκουσα επιθυμία να γίνει και αυτή blogger; (ξέρετε, όπως παλιότερα που καθηγήτριες ή γιατρίνες μεταμορφώνονταν τις νύχτες σε disco queens τύπου Donna Summer - κατά κόσμον LaDonna Adrian Gaines-).

 

Σε κάθε περίπτωση, είναι άνευ ουσίας οι παραπάνω "φόβοι" καθώς, σε όλη την ιστορική πορεία της ανθρώπινης γραφής, κανείς δε βλάφτηκε από καμία νεοτερική μορφή έκφρασης. Μάλλον ωφεληθήκαμε. Μάθαμε να ξεδιαλέγουμε και να μην καταπίνουμε κάθε τι... Αφήστε δε που κάποιοι βρίσκουν και βήμα έκφρασης τη στιγμή που εκδοτικοί οίκοι τους κλείνουν την πόρτα ευγενικά.... (δείτε αυτό που βρήκα - αν και δε βλέπω να ενημερώνεται εδώ και καιρό - : http://www.madinada.blogspot.com/ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εκνευρίζεται γιατί στα blogs διαβάζει αυτά που μόλις ετοιμαζόταν να γράψει στην εφημερίδα της;

Υποψιάζομαι ότι δεν έχει διαβάσει ποτέ της blogs. Ίσως να έρηξε μια ματιά σε κανά - δύο ξένα για να γράψει το άρθρο, αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να έχει πλήρη άποψη...

 

Απορώ με το ύφος της γράφουσας και προσπαθώ να το ερμηνεύσω...

Πράγματι, αυτό το οποίο νομίζω ότι προκάλεσε την αντίδραση των περισσοτέρων (bloggers και μη) είναι το ύφος της γράφουσας, το οποίο είναι άκρως επιθετικό. Κανείς δεν θα αντιδρούσε τόσο έντονα αν απλώς παρατηρούσε ότι στην όλη μόδα των blogs εμφανίζονται κάποια προβλήματα. Όμως εδώ έχουμε μια άλλη περίπτωση. Η δημοσιογράφος δεν θέλει να θίξει ένα πρόβλημα, θέλει να θίξει τους ίδιους τους bloggers. Τους κατηγορεί για παράδειγμα ότι δεν χρησιμοποιούν σημεία στίξης, χωρίς κάτι τέτοιο να υφίσταται στη γενική περίπτωση. Χαρακτηρισμοί όπως "ιερόδουλες του κυβερνοχώρου" που τσουβαλιάζουν μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων (αλλους δικαια, μα άλλους όχι), δεν συνάδουν με κάποιον που θέλει να χαρακτηρίζεται έγκυρος. Τέλος πάντων...:mad:

 

Αφήστε δε που κάποιοι βρίσκουν και βήμα έκφρασης τη στιγμή που εκδοτικοί οίκοι τους κλείνουν την πόρτα ευγενικά....

Είναι μεγάλη υπόθεση αυτή. Δεν είναι λίγα τα παραδείγματα των bloggers που η επιτυχία τους τους άνοιξε το δρόμο για να εκδόσουν βιβλία. Πέρα από την προβολή των απόψεων ή της δημιουργίας σου, το blog είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να πάρεις ένα feedback και να δεις αν η δουλειά σου έχει κάποιο νόημα ή όχι και μετά να προβείς στο βήμα του να εκδόσεις κάτι... Τι μας φταίνε στο κάτω - κάτω τα καημένα τα δενδράκια;; :lol:

 

Εντάξει, τα blogs δεν είναι τέλεια, προφανώς έχουν προβλήματα και προφανώς παίρνουν βελτιώσεις. Ούτε είναι ότι πιο έγκυρο κυκλοφορεί στην πιάτσα για ενημέρωση. Ομως το κείμενο της δημοσιογράφου μου φαίνεται υπερβολικό, φοβικό και με περίεργο (τουλάχιστον) ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως πλεων οι "δημοσιογραφοι" θα πρεπει να ενημερωθουν για το τι ειναι το ινετ και ποιος λογους εξυπηρετει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

random: ναι μεν θα αντιδρούσα, αλλά όχι, δεν θα εξοργιζόμουν τόσο πολύ εφόσον δεν χαρακτήριζε εμένα ή κάποια ομάδα στην οποία ανήκω. Λογικό δεν είναι;

 

Σεβαστή η προσωπική άποψη κάποιων, αλλά μέχρι ενός σημείου, τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί δεν στέκουν, πόσω μάλλον σε ένα μέσο που όπως παραδέχεται και η ίδια έχει βάλει τα γυαλιά σε δημοσιογράφους και "δημοσιογράφους" από τα γεννοφάσκια του. Για να μην αναφέρω καν την ευαισθητοποίηση και έμπρακτη συμπαράσταση των Ελλήνων blogger σε περιβαντολλογικά, κοινωνικά, πολιτικά και λοιπά θέματα, θέματα που οι δημοσιογράφοι ξέρουν μόνο να “καλύπτουν”. Μήπως αυτό τους ενοχλεί τόσο;

 

Το θέμα δεν είναι τόσο το συγκεκριμένο "άρθρο", αλλά γενικότερα μια αρνητική στάση που έχουν αρχίσει να κρατούν τα media τον τελευταίο καιρό.

 

darth_revan: υπό αυτή την ερμηνεία, ας πούμε πως το δέχομαι. Αλλά δυστυχώς για άλλο λόγο μας λέει έτσι.

 

Αν λοιπόν οι Έλληνες blogger είναι ιερόδουλες υπό αυτήν την έννοια, θα ήθελα πολύ να μάθω τη γνώμη της για όλο το ειδησεογραφικό team του STAR.

 

doremi1982: δουλειά δεν είχε ο διάβολος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού δεν εννοείς αυτό που φαίνεται, γιατί δε μπαίνεις στον "κόπο" να διορθώσεις αυτό που είπες και γράφεις 3 σειρές βλακείες για το τι μπορεί να είμαι εγώ?

 

Ωραία λοιπόν θα του το εξηγήσω με λίγα λόγια.

Από την στιγμή που σε κάθε σημείο του πλανήτη , ο κάθε τυχάρπαστος και μη , κάνει ένα μπλοκ και βλέπεις από τις υπέρτατες μαλα…ίες, μέχρι τα πιο σοβαρά η σημαντικά θέματα, είναι αυτονόητο πως θα δεχτείς και τέτοιου είδους κριτική. Πόσο μάλλον όταν τώρα έχουμε φτάσει στο σημείο να υπερβαίνουν οι μαλα..ίες – σκοπιμότητες – παραπλάνηση και άλλα καλούδια απο τα σοβαρά.( Θα μου πεις τώρα σοβαρά η όχι είναι υποκειμενικό)

Τώρα όλοι βαράμε την ʽδιεφθαρμένηʼ ( κι όχι άδικα) δημοσιογραφία που θίγει το θέμα και δε κοιτάμε τα μούτρα μας που δώσαμε βούτυρο στο ψωμί τους .

Δε σου θυμίζει λίγο συντεχνία αυτό η ακόμα και υποκρισία ?

 

 

Το λάθος με σένα είναι πως προτού σκεφτείς ,προφανώς, σήκωσες γιαταγάνια και γούρια… λες και ασχολήθηκε αποκλειστικά με σένα.

Πραγματικός Έλληνας αν αυτό σε παρηγορεί για να μη πω Ελληνάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου, η αντίδραση της δημοσιογράφου είναι κατανοητή.

Τα παραδοσιακά μέσα ενημέρωσης δέχονται τεράστιες πιέσεις από τις νέες τεχνολογίες και ως εκ τούτου η δημοσιογράφος νιώθει απειλούμενη.

Φυσικά αντί να προβαίνει σε χαρακτηρισμούς θα μπορούσε να υιοθετήσει αυτές τις τεχνολογίες και να συνεχίσει να κάνει την ίδια δουλειά με άλλα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πραγματική ελευθερία του λόγου και της ενημέρωσης είναι να γράφει ο καθένας ότι θέλει, αρκεί να μην προσβάλει. Εναπόκειται στο φίλτρο του καθενός μας να διυλίσει τα όσα διαβάζει...

 

Χίλιες φορές προτιμότερο από το να φιλτράρονται από τις κομματικές ή άλλες γραμμές του κάθε εντύπου.

 

Άλλωστε θα έχετε θα διαβάσει στους τοίχους της Αθήνας το: "Αλήτες, Ρουφιάνοι, Δημοσιογράφοι". Μήπως θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε τον τοίχο ως ένα πρωτόλειο blog?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου το blog έχει αυτά να πει και δε μασάω τίποτα:

 

greeks-opinion.blogspot.com

 

Άς έρθει όποιος θέλει να μου αποδείξει ότι δεν είναι έτσι...

Πόσο μάλλον ένα κακομαθημένο αλητάκι της δημοσιογραφίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...