Προς το περιεχόμενο

Ο Επεξεργαστής σ' αναμμένα κάρβουνα!!!!


xphilip

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

τελευταία παρατηρώ ότι ο επεξεργαστής μου σε ήρεμη κατάσταση πιάνει τους 35 βαθμούς κελσίου, αλλά όταν αρχίζω και κάνω μια επεξεργασία βίντεο ή κάποια άλλη βαριά εφαρμογή ανεβαίνει στου 68!!!! :mad::mad:Θεωρώ ότι αυτή η θερμοκρασία είναι αρκετά υπερβολική για έναν επεξεργαστή (Ιntel Core 2 Extreme 2,8 σε μητρική Asus P5N32E- SLI). Το πρόβλημα το ανακάλυψα γιατί μου κολλούσε ο υπολογιστής τελείως και δεν έκανε τίποτα, όταν χρησιμοποιούσα βαριά εφαρμογή ή και κάποια πιο ελαφριά. Τώρα σταμάτησε να κολλάει γιατί καθάρισα τις ψύκτρες από την σκόνη, και άρχισα να παρακολουθώ την θερμοκρασία!

Τι μου προτείνεται να κάνω;;; Κάποιος μου είπε ότι δεν είναι καλό το motherboard,γενικά λέει δεν είναι καλά τα Asus και ζεστένεται λόγω της λάθος κατασκευής του!!

Εγώ σκέφτηκα να βάλω λίγη θερμοαγώγιμη πάστα (δεν έχω ξαναβάλει ποτέ) ή να αγοράσω άλλη ψύκτρα του επεξεργαστή (από όσες είδα όμως καμία δεν φτάνει σε ταχύτητα το ανεμιστηράκι που ήδη έχει!)

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό για την κατασκευή είναι @@ριά. Βγάλε την ψύκτρα, καθάρισέ τα όλα (ψύκτρα κι επεξεργαστή) από τα προηγούμενα υλικά και βάλε καινούργια πάστα (λίγο με το δάχτυλο στην ψύκτρα και λίγο στον επεξεργαστή). Αν δεις οτι πάλι ανεβαίνει πολύ και θες καινούργια ψύκτρα ψώνισε με βάση τα reviews και όχι με βάση την ταχύτητα του ανεμιστήρα γιατί αυτό δεν σημαίνει τίποτα. Επίσης κοίταξε την θερμοκρασία του κουτιού σου. Πάντως ο επεξεργαστής σου πάντα θα είναι πιο ζεστός από αυτούς που ακούς αυτήν την εποχή οπότε μην περιμένεις να πέσεις κάτω από 50-55.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε ψήκτρα και επεξεργαστή και καθάρισε προσεκτικά τις επιφάνειες με καθαρό οινόπνευμα. Αγόρασε και μία καλή πάστα όπως αυτή. Με διαφορά η καλυτερη από όλες που κυκλοφορούν αλλά θέλει προσοχή στην εφαρμογή της

 

1038974.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στην ιστοσελίδα της Arctic Silver (ίσως η καλύτερη θερμοαπαγωγική) και δες πόση και το κυριότερο ΠΩΣ πρέπει να βάλεις την θερμοαπαγωγική φίλε μου (καλό είναι να είναι λίγη σε ποσότητα και χωρίς να ακουμπάς δάκτυλα και αφού έχεις καθαρίσει την επιφάνεια τόσο του επεξεργαστή όσο και της ψύκτρας σου - δες οπωσδήποτε τις οδηγίες στην ιστοσελίδα της Arctic Silver αναφορικά με τον επεξεργαστή σου). Πες μας και τί ψύκτα έχεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στην ιστοσελίδα της Arctic Silver (ίσως η καλύτερη θερμοαπαγωγική) και δες πόση και το κυριότερο ΠΩΣ πρέπει να βάλεις την θερμοαπαγωγική φίλε μου (καλό είναι να είναι λίγη σε ποσότητα και χωρίς να ακουμπάς δάκτυλα και αφού έχεις καθαρίσει την επιφάνεια τόσο του επεξεργαστή όσο και της ψύκτρας σου - δες οπωσδήποτε τις οδηγίες στην ιστοσελίδα της Arctic Silver αναφορικά με τον επεξεργαστή σου). Πες μας και τί ψύκτα έχεις..

Σωστότατος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

ψύκτρα δεν έχω αλλάξει από τότε που το πήρα. Είναι της Intel (stock τις λένε?, δεν γνωρίζω).

 

Το θέμα είναι ότι στην περιόχη μου κανείς δεν πουλάει πάστα!!!!

Ένας που πηγα μου έλεγε πως δεν υπάρχει στην αγορά και ότι τις δίνουν μόνο σε αυτούς που κάνουν service!!!! Σκεφτείται σε τι επίπεδο βρισκόμαστε!!!!:lol::lol::lol::lol:

Θα πρέπει να το παραγγείλω από την Αθήνα και θα πληρώσω την τιμή της πάστας σε μεταφορικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η πάστα είναι 3.5 γραμμάρια και πολύ μικρή σε μέγεθος...ίσως να μπορούν στην στείλουν με ΕΛΤΑ...αν είναι έτσι το κόστος θα είναι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαζι με την παστα παρε και μια tt extreme 120 ψυκτρα με εναν καλο 12" ανεμηστηρα(με λιγο θορυβο)μαζι με την παστα για να πληρωσει το πλαισιο τα μεταφορικα(με αγορες πανω των 50ευρο).

Η θερομκρασιες θα ειναι πολυ κατω(10-15βαθμους απο οτι ειναι τωρα περιπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...