Προς το περιεχόμενο

Extract Rar Αρχεια ταυτοχρονα με προγραμμα που επιλεγει αυτοματα κωδικο...


tsomoloko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

Ψαχνω ενα προγραμμα το οποιο θα κανει extract πολλαπλων κλειδωμενων (με κωδικο) αρχειων. Δεν αναφερομαι σε προγραμματα που σπανε κωδικους προστατευμενων αρχειων. Θελω ενα προγραμμα στο οποιο να μπορω να βαλω μια λιστα με κωδικους τους οποιους ηδη γνωριζω, και το προγραμμα θα τους χρησιμοποιει κατα τη διαρκεια του μαζικου extraction, επιλεγοντας απο μονο του τον σωστο κωδικο μεσα απο τη λιστα.

 

Ενα παραδειγμα για να γινω πληρως κατανοητος.

 

Εχουμε το αρχειο my_files_1.rar (pass: aeras)

Εχουμε το αρχειο my_files_2.rar (pass: maxi)

Εχουμε το αρχειο my_files_3.rar (no pass)

Εχουμε το αρχειο my_files_4.rar (pass: aeras)

 

κ.ο.κ.

 

Θελω λοιπον ενα προγραμμα στο οποιο να δηλωσω μια λιστα με passwords ωστε οταν του πω να κανει μαζικο extract των παραπανω αρχειων (και οχι ενα ενα...) , να αναλαβει να το κανει και αυτοματα να επιλεγει το σωστο password μεσα απο τη λιστα που του εχω δηλωσει.

 

Τι προτεινετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχει τέτοιο πρόγραμμα. Εφόσον δεν του παρέχεται άλλη πληροφορία, πώς πιστεύεις ότι θα μπορούσε «αυτοματα να επιλεγει το σωστο password μεσα απο τη λιστα»; Με τί κριτήριο θα κάνει την ταυτοποίηση; Δε γίνεται, θα πρέπει να δοκιμάσει ένα-ένα όλα τα passwords της λίστας μέχρι να βρει το σωστό. Δηλαδή, πάμε πάλι σε λειτουργικότητα password cracking, απλά το πρόγραμμα δε θα χρησιμοποιεί δικό του λεξικό ή brute force αλγόριθμο, αλλά το λεξικό που έχεις ορίσει εσύ. Νομίζω πως μόνο με τέτοιο πρόγραμμα μπορεί να γίνει η δουλειά που θέλεις. Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει γενικής χρήσης πρόγραμμα archiver που να κάνει αυτό που θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει τέτοιο απ οσο ξέρω. ειναι πολυ εξιδεικευμένο.

αλλα μπορεις πολυ ευκολα να το φτιάξεις με μια απλή γλώσσα προγραμματισμού.

 

μπορει να εχει ως input, ενα delimited txt αρχείο της μορφής

 

αρχείο, password

myfile1.rar,mplampla123

myfile2.rar,mplaa123

myfile3.rar,mplamp3

..κ.ο.κ.

 

ενοειτε οτι ο χρηστης πρεπει να συντηρει αυτο το αρχειο πριν χρησιμοποιησει το προγραμμα

-----------------------------------------------------------------

αλλη περιπτωση, πιο συνθετη ειναι να βαλεις στο αρχειο μονο τα password, και να δοκιμαζει για ολα τα rar, ένα-ενα, όλα τα password σου. Δεν καταλαβαινω τι χρησιμότητα αυτου, αλλα απλα πετάω ιδέες..

αν τα pass και τα αρχεια ειναι λιγα, δεν θα αργησει ιδιαίτερα.

-----------------------------------------------------------------

 

ισως υποψιάζομαι κάτι... αλλα για πες εσυ.

τα rar ειναι δικά σου. ξερεις τα passwords. αυτο καταλαβα. αλλα θελεις να τα αποσυμπιέζεις πολυ συχνα και βαριεσαι ενα-ενα...

Γιατι τι θελεις αυτη τη διαδικασία? που χρησιμεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως υποψιάζομαι κάτι... αλλα για πες εσυ.

τα rar ειναι δικά σου. ξερεις τα passwords. αυτο καταλαβα. αλλα θελεις να τα αποσυμπιέζεις πολυ συχνα και βαριεσαι ενα-ενα...

 

Αυτο ακριβως!

Φανταστειτε γυρω στα 20 μικρα rars τα οποια το πολυ να εχουν 1-2 κωδικους διαφορετικους, και το προγραμμα αυτο να επιλεγει τους κωδικους στα αρχεια που τον ζητανε, και οταν αποτυγχανει να κανει extract το rar με τον πρωτο κωδικο να προχωραει στο επομενο διαθεσιμο κωδικο και να ολοκληρωνεται η διαδικασια του μαζικου extract σε χρονο dt , παρα να βαζουμε κωδικο για ενα-ενα τα αρχεια.

 

Ειναι σιγουρο οτι ενα τετοιο προγραμμα θα ηταν απο τα πλεον χρησιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που παρέχει και CLI λειτουργικότητα (π.χ. 7-zip), θα μπορούσε πιθανόν να γίνει με batch file. Με Bash script γίνεται σίγουρα. Αυτό που με προβληματίζει στα windows batch files είναι η ελλιπής υποστήριξη για χειρισμό αλφαριθμητικών/extraction γραμμών από ένα text file. Αν έχω χρόνο αργότερα, ίσως να κάνω μία προσπάθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου απάντησες που χρησιμεύει αυτη η ιστορία.

καταλαβα οτι θελεις πολυ συχνα να αποσυμπιεζεις τα ιδια αρχεια με τα ιδια παςς. Ρωταω γιατι το κανεις αυτο. (και φανταζομαι, τα συμπιεζεις ,το ιδιο συχνα)

μηπως να σου προτινω κατι άλλο, που θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα χωρις συνεχεις [απο]συμπιέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να αποσυμπιεζω αρχεια με τα ιδια pass πολυ συχνα :)

Infact με ενδιαφερει μονο για μια φορα, αν εχω 20 διαφορετικα rars τα οποια να χρησιμοποιουν το πολυ 2-3 διαφορετικα passes να το κανει αυτοματα (αφου του δηλωσω σε μια λιστα τα 2-3 διαφορετικα passes).

Επισης ουτε να τα συμπιεζω πολυ συχνα θελω, πρακτικα με ενδιαφερει μονο να τα αποσυμπιεσω 1 φορα, nothing more :)

Ειναι ομως δυσκολο να το κανεις για 20-30 διαφορετικα rars, το ενα μετα το αλλο, χειροκινητα, ενω το winrar-αν επιλεξεις μαζικο extract-σε καθε ενα αρχειο κλειδωμενο σταματαει και ζηταει κωδικο...αντε παλι copy paste τον κωδικο, στο επομενο κλειδωμενο θα ζηταει παλι κωδικο-μπορει να ειναι ο ιδιος με τον προηγουμενο-εμεις πρεπει να το κανουμε παλι copy-paste και φτου απ'την αρχη,αλλιως δεν προχωραει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...