Προς το περιεχόμενο

Δυνατότητα scroll μέσα σε συγκεκριμένο πίνακα template html (σε dreamweaver) (????)


michmav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

στήνω ένα template και θέλω σε έναν πίνακα που τον έχω ορίσει εγώ "editable region" να υπάρχει δυνατότητα να γίνετε εκεί μέσα scrolling το περιεχόμενο σε περίπτωση που γεμίσει, χωρίς να παραμορφώνει όλο το template. (Θέλω κάτι αντίστοιχο με το scroll που δημιουργείτε στους δεξιούς πίνακες πχ. του site: http://www.effex.gr).

Το ερώτημα μου είναι αυτό πρέπει να το ορίσω μέσα απο το αρχείο .dwt του template και μετά να δώσω "edit region"; Και αν ναι, τι κώδικα πρέπει να κάνω.

 

Σας παραθέτω και το κομμάτι του κώδικα του template όπως είναι αυτή τη στιγμή.

 

</p> </td>

<td align="left" valign="top"><!-- TemplateBeginEditable name="EditRegion3" -->perioxi pou ua kataxiri8oun to dedomena pou 8a xreiastei to scroll.<!-- TemplateEndEditable --></td>

</tr>

</table>

<table width="790" height="78" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0">

<tr>

 

 

Αν δε βοήθησα (είμαι και νέος στο άθλημα) πείτε μου, είτε από εδώ είτε με pm.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν ότι αυτό που σου είπα πριν είναι αμφίβολο αν θα δουλέψει....

 

Καλύτερα να βάλεις ένα div.

Για να μην στα πολυλογώ....κάπου στον κώδικα που έχεις ποστάρει γράφεις ότι μέσα σε ένα <td> (στήλη) θα είναι τα δεδομένα που θα χρειαστεί το scroll.

 

Κάνε το εξής

 

<td align="left" valign="top">

<div style="overflow:auto;height:100px">

<!-- TemplateBeginEditable name="EditRegion3" -->perioxi pou ua kataxiri8oun to dedomena pou 8a xreiastei to scroll.<!-- TemplateEndEditable -->

</div>

</td>

 

Ανάμεσα από τα δύο div που σου έχω βάλει βάζεις το περιεχόμενο.

Αυτό τώρα θα έχει το σταθερό ύψος που του έχεις ορίσει ότι και να γίνει.

Αν το περιεχόμενο είναι μεγαλύτερο θα εμφανίσει scrollbar οριζόντιο ή κάθετο αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...