Προς το περιεχόμενο

κολλαει το pc στο format


nicolicius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα

 

Εχω μεγαλο προβλημα με το pc μου, κολλαγε συνεχεια και μερικες φορες δεν μπορουσε να μπει στα windows. Αποφασισα να κανω format ( ειχα κανει και παλιοτερα) ομως εκει που κανει εγκατασταση τα xp κολλαει μαυριζει η οθονη και ισως ξεκινησει ξανα μετα απο ωρα , αν δεν τα καταφερω τελικα τι να κανω? Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει μηπως εχει προβλημα ο σκληρος?

 

please hepl me

 

Συγκεκριμενα αφου επελεξα διαμερισμα και ζηταει επαννεκινηση κολλαει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιλεγεις διαμερισμα στον σκληρο τον διαμορφωνεις αντιγραφει αρχεια και στην επανεκινηση κολλαει ? εαν καταλαβα καλα.εαν ειναι ετσι μαλλον εχει προβλημα ο σκληρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κολλαει και πιο πριν αλλα μετα ξεκολλαει, τωρα ομως τιποτα εχει κολλησει τοση ωρα. Αρα λοιπον παω για καινουργιο σκληρο λογικα??:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασε από το site της εταιρίας του δίσκου,το σχετικό διαγνωστικό,και φτιάξε μία δισκέτα με αυτό(απλούστατο είναι,θα δεις -έχει οδηγίες).Αν ο σκληρός σου...έπαψε να είναι και τόσο σκληρός,θα στο πει το πρόγραμμα μπαμ και κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι WD o σκληρός μου φαίνεται έχει διαγνωστικό αρχείο που μπορείς να το τρέξεις και από dos (αν μπεις στο site της western digital θα το βρεις) σε περίπτωση που δε μπορείς στα win ή να τα εγκαταστασείς για να δεις την κατάστασή του. Τσέκαρέ τον. Αν έχεις τη δυνατότητα να βρεις έναν άλλον σκληρό και να κάνεις εγκατάσταση τα win και να δεις αν θα περαστούν θα είναι ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alex89,αν δεν μπορέσουν να μπουν windows σε άλλο σκληρό(που σιγά να μην μπορέσουν),τί συμπέρασμα θα βγει δηλαδή;

hiendakias,το να το κάνει αυτό(που νομίζω ότι δεν θα μπορέσει να γίνει,γιατί απλά εκτός...συγκλονιστικού απροόπτου το πρόβλημα το έχει ο δίσκος),απλά θα του επιβεβαιώσει ότι ο δίσκος είναι οκ-μέχρι εδώ "καλά" ως ιδέα για τσεκάρισμα-αλλά για να τα δουλέψει κι όλας αυτά τα windows,θα πρέπει ο φίλος του να έχει την ίδια ακριβώς motherboard...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι WD o σκληρός μου φαίνεται έχει διαγνωστικό αρχείο που μπορείς να το τρέξεις και από dos (αν μπεις στο site της western digital θα το βρεις) σε περίπτωση που δε μπορείς στα win ή να τα εγκαταστασείς για να δεις την κατάστασή του. Τσέκαρέ τον. Αν έχεις τη δυνατότητα να βρεις έναν άλλον σκληρό και να κάνεις εγκατάσταση τα win και να δεις αν θα περαστούν θα είναι ακόμα καλύτερα.

 

alex89,αν δεν μπορέσουν να μπουν windows σε άλλο σκληρό(που σιγά να μην μπορέσουν),τί συμπέρασμα θα βγει δηλαδή;

.

 

Ότι ή το DVD-ROM έχει πρόβλημα ή το DVD με τα Win. Ή μπορεί και ο άλλος σκληρός να έχει πρόβλημα ή μπορεί το καλώδιο sata να έχει πρόβλημα. Έχεις εσύ κανένα άλλο λόγο να προτείνεις που μπορεί να μην περαστούν; Εσύ πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δε θα μπορέσουν τα win να περαστούν σε άλλον σκληρό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά μ' αυτή τη λογική,βγάζουμε τα ΠΑΝΤΑ ως πιθανούς υπαίτιους,χωρίς να λαμβάνουμε υπ' όψιν το ότι -όπως είπε και ο ίδιος-πρόβλημα υπήρχε και ΠΡΙΝ την προσπάθεια για format,και φυσικά αυτό "αποκλείει" την περίπτωση να μιλάμε για πρόβλημα του DVD ή του καλωδίου του σήματος(..και πώς επίσης είσαι σίγουρος ότι είναι SATA;Kι αν είναι IDE;Kι αν είναι SCSI; )

:)

Eκτός λοιπόν "συγκλονιστικού" απροόπτου,ο δίσκος είναι το πιθανό ζόρι,και τουλάχιστον από εκεί πρέπει ν' αρχίσει το ψάξιμο,γι' αυτό και του πρότεινα να κατεβάσει απ΄την εταιρία κατασκευής του δίσκου το σχετικό διαγνωστικό και να εκκινήσει από δισκέτα την οποία θα έχει κατασκευάσει με αυτό ώστε να τον ελέγξει...."επίσημα" κι όλας.

Επίσης,ΔΕΝ είπα ότι είμαι

σίγουρος ότι δε θα μπορέσουν τα win να περαστούν σε άλλον σκληρό
-μα ακριβώς το ανάποδο:
αν δεν μπορέσουν να μπουν windows σε άλλο σκληρό(που σιγά να μην μπορέσουν)
,ακριβώς γιατί "φαίνεται" ότι το πρόβλημα ΕΙΝΑΙ ο σκληρός..(φτάνει να μας το επιβεβαιώσει κι όλας)..

Και γι' αυτό ρώτησα "και τί συμπέρασμα θα βγει αν περαστούν σε άλλο σκληρό;"(..που ΘΑ περαστούν..).Διότι το να περαστούν,θα σημαίνει ότι ακριβώς το πρόβλημα ΔΕΝ είναι κάτι άλλο...παρά ο 1ος δίσκος!(δηλαδή το "πασίδηλο" και το πιο-ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ-χρονοβόρο,το να κάνει εγκατάσταση αντί να τρέξει ένα διαγνωστικό...).Δεν χρειάζεται δηλαδή εγκατάσταση σε άλλο δίσκο,για να "διαπιστωθεί",οπότε μ' αυτή την έννοια το "συμπέρασμα" είναι...αχρείαστο.

Έχω επίσης την εντύπωση ότι "κάπου πειράχτηκες",και το πιο πιθανό είναι-τώρα που το βλέπω-το "σιγά μην μπορέσουν να περαστούν"...Δεν ήταν όμως σαρκαστικό προς εσένα αυτό το "σιγά μην"...(ήταν περισσότερο η "σιγουριά",σύμφωνα μ' αυτά που μας είπε...)

..Και τώρα και ΠΑΛΙ που το βλέπω,ίσως να λείπει 1 "δεν" κάπου σ' αυτή μου την πρόταση,αλλά νόμισα ότι "αν ήταν να εννοώ ότι ΔΕΝ θα μπορέσουν να περαστούν,θα έγραφα 'σιγά που θα μπορέσουν' "....

..Τέλος πάντων nicolicius ,έκανες τίποτα με τον δίσκο;Άντε πες μας πριν αρχίσουμε να φαγωνόμαστε περιμένοντάς σε:-D ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα παρόμοιο πρόβλημα και τελικά έφταιγαν οι μνήμες (έτσι, στα καλά καθούμενα!)

 

Μπορεί να είναι και από αυτό! Δοκίμασε να κάνεις ένα τεστ στις μνήμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ και από εμένα για υποψία ελαττωματικής μνήμης.

 

Ειδικά κατά την διαδικασία του Win installation όποιοδήποτε πρόβλημα με τις μνήμες έρχεται στο φως. Οποτε μου κόλλησε υπολογιστής σε τέτοια περίπτωση ήταν υπεύθυνες οι μνήμες. Για τρέξε κανένα memtest ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια,δεν λεω κατι που δεν το εχω κανει.Εχω κανει εγκατασταση windows σε σκληρο φιλου μου στον υπολογιστη μου.

 

Δεν είπαμε ότι δεν το έχεις κάνει.

Είπαμε ότι θα bootάρει μόνο αν έχει ίδιο/παρόμοιο mobo chipset, sata/pata controllers, και εκεί όχι 100% σωστά σε όλα τα υπόλοιπα, αφήνοντας αρκετά "σκουπίδια" στην εγκατάσταση.

Σε κάθε άλλη περίπτωση από αρκετά προβλήματα/ταλαιπωρεία μέχρι μπλε οθόνες και αδυναμία boot.

Οι default εγκαταστάσεις windows είναι dedicated όχι generic.

Επειδή κάτι συνέβει 1-2 φορές δεν το καθιστά κανόνα. ;)

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hiendakias , όπως "επιβεβαίωσε" και ο madsc ,όταν είπα θα πρέπει για να τα δουλέψει αυτά τα windows να έχει την ίδια ακριβώς motherboard,δεν εννοούσα ότι αμφισβητώ ότι όντως το έχεις κάνει και έχει δουλέψει...Και αν ήθελα να ήμουν τόσο αναλυτικός όσο ο madsc ,θα έπρεπε όντως να έχω πει ότι η προϋπόθεση είναι να έιναι ΕΣΤΩ ίδιος ο (οι) diskcontroller(s),και τα υπόλοιπα τσιπάκια (chipset) της μητρικής...Σε διαφορετική περίπτωση,το φόρτωμα των windows θα σταματήσει στην χαρακτηριστική Blue Screen Of Death...To να είναι η ΙΔΙΑ η motherboard,είναι ο μόνος "στάνταρ" τρόπος για να δουλέψει κανείς τέτοια Windows,γι' αυτό και δεν το ανέλυσα...Από 'κει και πέρα,προφανώς αυτό ακριβώς είχε γίνει στην δική σας περίπτωση-είτε την ίδια motherboard είχατε,είτε "κουβαλούσαν" ίδιους controllers-chipset....

alex89,μη σου μείνει η εντύπωση ότι σου πάω κόντρα,αλλά οι μνήμες που λες (όχι ότι κάτι είναι ΑΠΙΘΑΝΟ),αν ήταν το θέμα,κατά ΠΑΣΑ πιθανότητα δεν θα "ψιλοκολλούσαν"/ξεκολλούσαν το μηχάνημα(και κυρίως δεν θα του 'βγάζαν "μαύρη οθόνη"),αλλά θα "έρριχναν" την "περίφημη" μπλε οθόνη...Κι απλά εννοώ αυτό που είχα πει και νωρίτερα:Μην αρχίσουμε να μιλάμε "για τα πάντα" κατευθείαν,ας "πιαστούμε" από κάποια "δεδομένα" που μας λέει το παιδί,κι ας δώσουμε συμβουλές τί να κοιτάξει πρώτα,για να μην τον μπερδεύουμε με "τα πάντα"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...