Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με motherboard


wooolf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι και να έχω δοκιμάσει πάντα καταλήγει σε μπλε οθόνη που γράφει κάτι ακαταλαβίστικα και στο τέλος γράφεi : STOP: 0x0000007B (0xFAF73640,0x00000000, 0x00000000). Εκεί σταματάει και δεν πάει παρακάτω.Ξέρει κανείς τι σημαίνει και ποιά είναι η λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν εξηγείς τίποτα. Έχεις windows? XP? Vista? Το Check Bios το περνάει κανονικά, φορτώνει για λίγο τα Windows και μετά "βαράει" μπλε οθόνη; Πες λίγα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..καλώς ήρθες στο "απέραντο γαλάζιο"....

Ακολούθα το λινκ του stm00192 ,κι όταν απογοητευτείς από την "βοήθεια" της microsoft (...έχουν όμως 1αν τρόπο οι μπαγλαμάδες να γράφουν τις "βοήθειές" τους ΑΛΗΘΙΝΑ μοναδικό..ε;! ),έλα εδώ και δώσε περισσότερα στοιχεία....(τι υπολογιστή έχεις,πόσο παλιό,τί αλλαγές έχεις κάνει προσφατα κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Είναι pentium 3 στα 733. Tον αγόρασα απο το ebay.uo.uk από μια κοπέλα που ήταν 100% θετική. Με βεβαίωσε ότι δούλευε πριν το στείλει.

Δεν το έχω φτάσει ποτέ στα windows.

Έκανα φορμάτ στον σκληρό σε ένα άλλο κομπιούτερ. Πάλι φτάνει στην ίδια οθόνη.'Eβαλα τον σκληρό μόνο του. Έβαλα τον σκληρό σαν master και slave με το dvd. Τίποτα.Προσπάθησα μέσα απο την bios να βάλω σαν πρώτη συσκευή το dvd να ξαναεγκαταστήσω τα XP pro αλλά μέσα στην bios δείχνει μόνο τις θύρες IDE 0, IDE 1,IDE 2, IDE3 και Cd rom. Δεν φαίνεται κάπου το όνομα του σκληρού και του DVD rom να το φέρει σαν πρώτη συσκευή boot.

Έχω κάνει διαλογισμό επί ώρες και κάθε φορά σκέφτομαι και μια άλλη παράμετρο.

Αυτή την στιγμή τα έχω εξαντλήσει όλα.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι παραπάνω. Στηρίζομαι σε σας μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειναι οτιδηποτε

αν απορεις να το γυρισεις πισω καντο

πρωτα αφησε μονο τα απαραιτητα να δεις

μετα δοκιμασε να αλλαξεις ενα ενα τα υλικα ξεκινωνττας απο τα ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά αφού έχεις κάνει format σε άλλο PC, (δηλαδή άλλη μητρική) , ακόμα και να στον αναγνωρίσει το σκληρό κανονικά, δεν πρόκειται να μπει στα windows...

 

για αρχή κάνε bios reset, σύνδεσε μόνο τον σκληρό στην μητρική και παίξε με τα jumbers μέχρι να τον δει.

 

Μετά σύνδεσε το DVD (slave) και first boot device--> cdrom

 

E, και ξανακάνε φορματ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω γίνεται το bios reset; Μήπως εννοείς να βγάλω την μπαταρία για 5 λεπτά; Αυτό έχει γίνει.

Όπως και μέσα από την bios έχω κάνει to save dafault. Kαι στην συνέχεια έχω βάλει για πρώτη συσκευή boot το cd rom.

Aλλά δεν βγαίνει με τίποτα στο boot from cd rom press any key για να εγκαταστήσω τα windows ξανά.Όσο για τα jumbers τα έχω συνδυάσει με όλους τους απίθανους τρόπους(σαν master kai slave).Επίσης έχω βάλει ξεχωριστά τον σκληρό και ξεχωριστά το dvd rom και μετά από την bios έχω επιλέξει κάθε δυνατή περίπτωση για πρώτη συσκευή boot(cd rom, ide0,1,2,3), αλλά ποτέ δεν βγαίνει στο dvd rom με τα windows για να κάνω εγκατάσταση.

Βλέπει τον σκληρό αλλά φυσικά δεν μπαίνει γιατί τα windows xp που είναι εγκατεστημένα τα έχω κάνει εγκατάσταση σε άλλο κομπιούτερ, αλλά δεν βλέπει με τίποτα το dvd rom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...