Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ισχυ σηματος wireless.


O mitsios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,εχω ενα προβλημα εδω και μερικες μερες.Ο γειτονας μου εκανε την συνδεση της douple play της HOL και του εδωσαν το ασυρματο router του πακετου.Το NETfasteR IAD της INTRACOM.Μενω ακριβως απο κατω και ενω το σπιτι δεν εχει και καμια τρελη μονωση(ακουγονται σχεδον και οι ομιλιες του πανω οροφου:-D)εχω σημα μονο στο υπνοδωματιο και αυτο καμια φορα χανεται ενω εχει τρεις γραμμες.Υπαρχει καποιο ασυρματο που θα μπορουσα με σιγουρια να εχω καλυτερο σημα γιατι εχω αγανακτησει?Εχω διαβασει σχετικα αρθρα αλλα δεν εχω βγαλει σωστα συμπερασματα.Καποια λυση οπως κατι συσκευες που ακουσα που μεταφερουν το σημα μεσω τις μπριζες του ηλεκτρικου ρευματος θα ηταν σωστη λυση,η καποιο acess point?Υπαρχει κατι που να μπορω να βαλω για παραδειγμα στο σαλονι μου ωστε να μου κανει αναμεταδωση του σηματος?Εχω χαθει λιγακι και θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας μιας και σκοπευω να αγορασω προσεχως οτιδηποτε θα μπορουσε να με βοηθησει!

Ευχαριστω για τον χρονο σας παιδια και πιστευω θα την βρουμε την ακρη!:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos ευχαριστω για αυτα που προτεινες,θα τα κοιταξω.Οσον αφορα το θεμα περι νομιμοτητας πολυ σωστη η παρατηρηση σου αλλα ειμαστε κολληταρια με το γειτονακι.Οποιαδηποτε αλλη προταση για το προβλημα μου,δεκτη.Ευχαριστω κ παλι!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μήπως ψήσεις το γείτονα να κουνήσετε λίγο τη κεραία / μετακινήσετε λίγο το ρούτερ για να βρεις καλύτερο σήμα.Επίσης δοκιμάστε και διαφορετικά channels.

Σ αυτές τις περιπτώσεις βοηθάει αρκετά το netstumbler για να βλέπεις με κάθε δοκιμή πόσο δυνατότερο / ασθενέστερο είναι το σήμα.Στο σπίτι με αρκετές προσπάθεις έστειλα το σήμα 3 ορόφους πάνω με ένα μουφοSagem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...μην χρησημοποιησεις παντως τις μπριζες..πρεπει να ειναι στο ιδιο ρολοι ρευματος για να δουλεψει....παρε ενα access point ή ο μαζι με το γειτονακι βαλτε λεφτα να παρετε ενα modem router με πρωτοκολλο n που εχει τρελη ακτινα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Channel εννοεις τη ρυθμιση που αλλαζει απο την σελιδα του router,ετσι?Ειναι στην ρυθμιση 6 και το αλλαξα αλλα αλλοτε κολλουσε και αλλοτε δεν εβλεπα διαφορα.Εχω μια απορια,το access point συνδεεται σε μπριζα τηλεφωνου η συνδεεται με το router?Ρωταω επειδη στο σπιτι μου δεν εχω γραμμη τηλεφωνου και κατα ποσο θα ειναι συμβατο με τα ασυρματα router.Μαλλον σε αυτη τη λυση θα καταλληξω μιας και που θεση του αλλαξαμε πανω κατω την ιδια ισχυ εχει το σημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to access point συνδεεται με τον ρουτερ και απλα κανει το ιντερνετ ασυρματο.απλα περνει το ιντερνετ απο το adsl router kai το δινει ασυρματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιρνει και το κανει πολυ δυνατοτερο δηλαδη.φτανει σε αξιοπιστια την συνδεση εκτος ασυρματου?μεσω ethernet δηλαδη?η θα εχω την αγωνια μην αρχισει να ξεσυνδεεται καθε τοσο?δεν ξερω αλλα τα ασυρματα μου εχουν δωσει ασχημη εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια το repeater το τοποθετω στο δικο μου σπιτι κατω αφου δεν χρειαζεται να συνδεθει με καλωδιο στο router πανω και εχω λυσει το προβλημα μου.ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες τι εξοπλισμο εχω τι εννοεις?το router ειναι ασυρματο ειναι μια μουφα το netfasteR IAD της INTRACOM το οποιο ειναι πολυ αργο ακομα πιο αργο απο το προηγουμενο το hibox της hol αλλα ειναι συρματο με σημα αστα να πανε.αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες τι εξοπλισμο εχω τι εννοεις?το router ειναι ασυρματο ειναι μια μουφα το netfasteR IAD της INTRACOM το οποιο ειναι πολυ αργο ακομα πιο αργο απο το προηγουμενο το hibox της hol αλλα ειναι συρματο με σημα αστα να πανε.αυτα.

 

Αυτός είναι ο εξοπλισμός του καλού σου γείτονα, αν κατάλαβα καλά. Εσύ έχεις κάρτα ή usb; Το λέω γιατί καμμιά φορά τα usb είναι για πέταμα. Στις κάρτες μπορείς να αλλάξεις και την κεραία και να βελτιωθεί η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...