Προς το περιεχόμενο

Για ριξτε και εδω μια ματιουλα ρε experts....


damian1977

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oh yes....δυστυχως αλλο ενα θεμα με μια συνθεση ενος PC που σκευτεται καποιος να αγοαρασει....

Καταρχας να σας πω οτι ειμαι 35 χρονων,μηχανικος.Η επαφη μου με τους υπολογιστες ειναι σχετικα μικρη και εξαντλειται στο επιπεδο καποιου σχεδιαστικου προγραμματος (autocad) και καποιων εξιδεικευμενων software (matlab,adαpt/fine,mechanical desktop)

Φυσικα ουτε λογος για o/c....ειλικρινα σας ζηλευω που τα καταφερνεται.

Eπειδη ομως ο πιτσιρικας (9 ετων) παιζει αρκετα παιχνιδια θα ειθελα να παρω τωρα ενα pc που να μπορει να παιξει αξιοπρεπως και τα τελευταια παιχνιδια.

Το budjet ειναι γυρω στα 1000 ευρω (χωρις οθονη)

Σκευτομουν να αγορασω το παρακατω συστημα μιας και ο προηγουμενος υπολογιστης (ενας athlon 900αρης 10ετιας....παρεδωσε πνευμα).

 

CPU:Core 2 duo 84oo

Case:Gigabyte Aurora transparent black

Mobo:AsusP5E

VGA:Albatron 8800gts

Τροφοδοτικο:Etasis gaming 650w

RAM:Transcend 2GB KITT DDR2 800+U-DIMM AXE RAM

ΣΛΗΡΟΣ:Seagate 320giga 7200rpm 16mb cache

DVD/RW:NEC 7203 BLACK Labellflash retail

Hχος:Creative sc audigy 2 zs n/b pcmcia 7,1 2

 

Μαζι με μια ψυκτρα για τη cpu (zalmann?) το παραπανω συστημα βγαινει απο το πλαισιο περιπου στα 1100 ευρο.

Περιφερειακα (ποντικια,πληκτρολογια,gamepads,ηχεια) θα κρατησω απο το παλιο υπολογιστη αφου ειναι καινουργια (τα εχω αλλαξει 1-2 φορες).

Καθε σχολιο και παρατηρηση θα τα εκτιμουσα πολυ....

Για δωστε τη βοηθεια σας στον παλιο ρε παιδια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω και εγω παιδι και μες το σπιτι εχω 3 υπολογιστες και βλεπω το μικρο πως κολαι... σου προτηνω στην ηλικια που ειναι ο γιος σου να ασχολειται με πιο παιδικα πραγματα παρα με υπολογιστες.

παρτου lego και playmobil να αναπτηξει τη φαντασια του.

αν παραυτα θες να παιζει videogames.. δοσε πολυ προσοχη πια θα ειναι αυτα.. καθως σε αυτοι την ηλικια ειναι που ξεκιναει να στρωνει των χαρακτηρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω και εγω παιδι και μες το σπιτι εχω 3 υπολογιστες και βλεπω το μικρο πως κολαι... σου προτηνω στην ηλικια που ειναι ο γιος σου να ασχολειται με πιο παιδικα πραγματα παρα με υπολογιστες.

παρτου lego και playmobil να αναπτηξει τη φαντασια του.

αν παραυτα θες να παιζει videogames.. δοσε πολυ προσοχη πια θα ειναι αυτα.. καθως σε αυτοι την ηλικια ειναι που ξεκιναει να στρωνει των χαρακτηρα του.

 

 

Συμφωνο απολυτα μαζι σου φιλε atropa....εχεις απολυτο δικιο.

Ευτυχως εχουμε βρει τον απολυτο κωδικα και ο μικρος εχει 'προσβαση' στο pc μονο τα σαβ/κα.

Τωρα εαν τα παιχνιδια μπορει να τον επηρεαζουν τοτε....ή σε ραλιστα (dirt) ή σε ποδοσφαιριστη (proevolution) το κοβω το καμαρι μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για την προσοχη που πρέπει να δώσεις με το τι ασχολείται ο μικρος στο pc και τις ωρες που ασχολέιται!!!

 

Τώρα στο θέμα μας! το μηχάνημα που εφτιαξες είναι πάρα πολύ καλό για να κανεις τα παντα με αυτο!!!!

Το μονο που ίσως θα αλλαζα θα ήταν η Μ/Β, οχι οτι αυτή που διαλεξες δεν είναι καλή, αλλα αμα έβρισκες μία ABIT Ip35pro θα ήταν ακόμη καλύτερα!!!

ΑΑΑΑΑ και ίσως να μην χρειάζεται να βάλεις και την Audigy 2 πιστεύω οτι η onboard καρτα ήχου της Μ/Β θα καλύψει και με το παραπάνω τις αναγκες σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με την Abit IP35Pro που προτείνει ο stm00192. Επίσης καλύτερα να προτιμήσεις Pioneer για DVD-R γιατί τα NEC έχουν βγεί όλα off...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ'όσον ο άνθρωπος δεν ασχολείται με oc δεν του χρειάζεται η ip35pro. Ειδικά από τη στιγμή που λέει πως δεν έχει πολλές γνώσεις και θα χρειαστεί beta bios με τον 8400. Δεύτερον η IP35pro δεν είναι συμβατή με τις συγκεκριμένες μνήμες οπότε καλό είναι ή να αλλάξει μνήμες ή board -και τα δύο δεν γίνεται.

Καλό είναι το board που διάλεξε.

 

Τέλος η κάρτα ήχου που διάλεξες είναι για φορητούς. Πάρε μια xfi extreme gamer στα ίδια λεφτά ή μια m-audio revolution 5.1/7.1 για καλύτερα στα 60/90 ευρώ περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου και κατι αλλο...θα μπορουσες να τον δοκιμασεις εαν ενδιαφερεται να ασχοληθει με τους υπολογιστες και αμα του αρεσει να του μαθεις πραματα παραπανω απο το να παιζει παιχνιδια..καταλαβαινω οτι δεν εισαι ειδικος αλλα υπαρχουν πολλα εκπαιδευτικα υλικα και μπορεις να του δειξεις τα βασικα...και εμενα ετσι μου εκαναν στα 9 μου και τωρα που ειμαι 15 ξερω 2 γλωσσες προγραμματισμου και πως να κανω o/c...αυτα τα λεω γιατι μερικοι ειπαν να ασχολειται με αλλα πραματα,πιο παιδικα...τωρα για το ερωτημα σου.Δεν καταλαβαινω γιατι να δωσεις τοσα για την mobo...θα συμφωνισω με τους αλλους για αλλαγη mobo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εμαθα πως να κουναω το ποντικη,να μπαινω-βγενω σε φακελους,να ανοιγοκλεινω pc στα 6-7 μου(πρωτη επαφη στα 5) και τωρα στα 15-16 μου ξερω 0.5 γλωσσες προγραμματισμου(την παρατισα στην μεση)και σχεδον τα παντα για hardware,ocing,xtrme cooling,moding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κορη μου (<5) σου ρίχνει στα αυτιά sadman. Χειρίζεται firefox, gcompris σε linux, το μενου του htpc πάλι linux και κανα δυο σχεδιαστικά για παιδιά. Του χρόνου που θα ξέρει να διαβάζει αρχίζει tuxtype. Υπολογίζω σε δυο χρόνια να σε έχει ξεπεράσει :lol::lol:.

 

Σοβαρά πάντως αν έχει αρχίσει τη βιβλιογραφία που προτείνεται για την ηλικία του και παίζει αρκετά (σωματικά) δεν κάνει κακό να ασχολείται και με τα pc. Αν κάνει μόνο αυτό είναι πρόβλημα. Όπως θα ήταν πρόβλημα και το να διαβάζει συνέχεια βιβλία μην έχοντας άλλες ασχολίες.

 

Εdit: Panaathas παιδί μου αν κρίνω από την περιοχή που δίνεις και το avatar σου, μάλλον για απροσάρμοστο σε κόβω οπότε κάτι πήγε στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εdit: Panaathas παιδί μου αν κρίνω από την περιοχή που δίνεις και το avatar σου, μάλλον για απροσάρμοστο σε κόβω οπότε κάτι πήγε στραβά.

 

θα μιλας για το οτι ειμαι παναθηναικος...εγω μικρος ημουνα γαυρακι αλλα στα 10 μου συνηδιτοποιησα το ποσο εκλεβε αυτη η ομοδα και αλλαξα...εγω με βρισκω ως υποδειγμα του τριφυλιου...και επειδη ξεφυγαμε απο το topic.Πισττευω οτι οταν ο γιος σου θα ειναι στην ηλικια μου θα ειναι super απαραιτητη η γνωση και η εξιδικευση με τους υπολογιστες....Παντως πιστευω πως για να γινεις αριστος στον υπολογιστη πρεπει να γνωριζεις την τεχνη των hardware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

panaathas μακάρι να είχαμε κι άλλους σαν κι εσένα. Κι εγώ μαύρο (ή μάλλον πράσινο) πρόβατο είμαι μόνο που άλλαξα στα 6-7.

 

livewire χαίγομαι που πήγα τα τγία σου ανήμεγα του Αγ. Βαλεντίνου. Θα πγοσέχω τα νώτα μου από εδώ και πέγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...