Προς το περιεχόμενο

Ποιο laptop θα προτείνατε;


sfsiv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω εντοπίσει αυτά τα 2, με κριτήριο κυρίως την 2ετή εγγύηση, να έχουν επεξεργαστή Core2Duo και αποσπώμενη κάρτα γραφικών.

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=C7C47E832D60374DBC504519808567C9&pa=EE5198654632E4489E26CC72A5F22116

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=F0924A4B55C2E2458CDCA09B424AD384&pa=EE5198654632E4489E26CC72A5F22116

 

Εσείς, πιο θα προτιμούσατε; Υπάρχει κάποιο άλλο που θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να πας για αυτό και με 110 ευρώ ακόμα αγοράζεις της 3ετή εγγύηση και έχεις με σύνολο 710 ευρώ και ταχύτερο υπολογιστή και ένα έτος περισσότερη εγγύηση έναντι των άλλων.

 

Ακόμα και την μνήμη να πας στα 2GB με 40 ευρώ πάλι πιο οικονομικός είναι.

 

Βιάστηκα. Δεν είδα το "αποσπώμενη" κάρτα γραφικών. Μάλλον αυτόνομη εννοείς. Θα επανέλθω με πρόταση αν δω κάτι. Πάντως ο A210-16F μπορεί να έχει AMD αλλά είναι ταχύτερος από τον A200-1VN και με την ίδια τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ michalis2610 για την απάντηση σου. Επειδή ο desktop μου είναι παλιός και δεν με καλύπτει πια, ήθελα κάτι σχετικά καλό σε notebook, να μην χτυπάω το κεφάλι μου μετά. Το laptop θα το χρησιμοποιήσω και για multimedia εφαρμογές εκτός από τα συνηθισμένα και θα ήθελα να παίζει και κανένα παιχνίδι αν γίνεται(όχι τίποτα φοβερό, κανένα adventure τύπου syberia) χωρίς να με πετάει έξω. Επίσης ήθελα αυτόνομη κάρτα γραφικών (σωστά με διόρθωσες) ώστε αν χρειαστεί στο μέλλον, να μπορώ να την αλλάξω.

Τον A210-16F δεν τον είχα προσέξει γιατί έψαχνα για core2duo. Εσύ δηλαδή λες να τον προτιμήσω αντί του A200-1VN;

Για τον LG E500 - SP15HS τι λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η κάρτα στους φορητούς υπολογιστές είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο να αναβαθμιστεί.

 

Ναι ο A210-16F είναι ταχύτερος του A200-1VN και με διαφορά. Γενικά είναι καλύτερη πρόταση για αγορά. Ισορροπημένο και με λογική τιμή.

 

Ο LG E500 - SP15HS είναι ένα αξιόλογο μηχάνημα αλλά πιστεύω ότι το Toshiba αξίζει τα 50-60 ευρώ παραπάνω που κοστίζει. Αλλιώς αν δεν προτίθεσαι να τα διαθέσεις είναι προτιμότερο να πας για το ΗΡ που είναι ταχύτερο από όλους τους άλλους αλλά δυστυχώς δεν έχει κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εντοπίσει κι αυτό,

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=33371

αν και ξέρω πως δεν είναι και το καλύτερο να ψωνίζει κανείς είδη πληροφορικής από κατάστημα ηλεκτρικών ειδών.

Πάντως όπως φαίνεται και απο τη σύγκριση με το Satellite A200-23M που κοστίζει 100? παραπάνω (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1079808)

είναι ακριβώς το ίδιο, απλά διανέμεται σε άλλες χώρες και το έχει αποκλειστικά στη χώρα μας ο Κωτσόβολος(έτσι μου είπαν από την αντιπροσωπεία).

http://eu.computers.toshiba-europe.com/cgi-bin/ToshibaCSG/jsp/modelComparison.do?service=EU&RmID=135308

 

Επίσης μετά από ψάξιμο σε διάφορα site με στατιστικά στοιχεία επιδόσεων cpu, βρήκα ότι ο επεξεργαστής του A200-1SJ T5450 θεωρείται σε επιδόσεις σχεδόν ίδιος με τον TL-58 του A210-16F. Σκέφτομαι λοιπόν να πάρω τον A200-1SJ.

Περιμένω απόψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς ίδια, έχουν μία αλλά σημαντική διαφορά:

το Α200-1SJ έχει αυτόνομη κάρτα γραφικών στα 256MB ενώ

το A200-23M στα 512ΜΒ, γι αυτό είναι στα +100 ευρώ.;)

 

Επίσης μετά από ψάξιμο σε διάφορα site με στατιστικά στοιχεία επιδόσεων cpu, βρήκα ότι ο επεξεργαστής του A200-1SJ T5450 θεωρείται σε επιδόσεις σχεδόν ίδιος με τον TL-58 του A210-16F.

 

Έχεις δίκιο, δεν έχουν ουσιαστική διαφορά. Εγώ πάντως έχω το A210-16F, πρώτη φορά πήγα σε AMD και είμαι υπερ-ευχαριστημένος:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μετά από ψάξιμο σε διάφορα site με στατιστικά στοιχεία επιδόσεων cpu, βρήκα ότι ο επεξεργαστής του A200-1SJ T5450 θεωρείται σε επιδόσεις σχεδόν ίδιος με τον TL-58 του A210-16F.

 

Δώσε κάποιο link με αυτές τις συγκρίσεις. Προσωπικά διατηρώ επιφυλάξεις μιας και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι τα συγκριτικά που έχεις δει αφορούν συνολικά την απόδοση του φορητού και όχι αποκλειστικά όπως θα έπρεπε τον επεξεργαστή του.

 

@ermis01 Μπορείς να κατεβάσεις το wPrime και να κάνεις το τεστ στα 32M ? (θα χρειαστει να κλείσεις όλες τις άλλες εφαρμογές που έχεις ανοικτές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ermis01 Μπορείς να κατεβάσεις το wPrime και να κάνεις το τεστ στα 32M ? (θα χρειαστει να κλείσεις όλες τις άλλες εφαρμογές που έχεις ανοικτές)

 

Σόρρυ αλλά μάλλον απ' το πολύ διάβασμα των τελευταίων ημερών αργώ

να πάρω μπρος:-( και δεν κατάλαβα τίποτα!

Τι είναι το wprime,τι είναι τα τα 32Μ και που αποσκοπεί?Τι μου συμβαίνει???:eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To wprime είναι ένα πρόγραμμα benchmark του επεξεργαστή και μόνο. Προσφέρει τη δυνατότητα να "μετρήσεις" τις επιδόσεις του βάση ενός υπολογισμού τατραγωνικών ριζών πολλών αριθμών. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ.

 

Στο ζήτησα γιατί ήθελα να έχω μια εικόνα του TL-58 που "φοράει" ο φορητός σου.

 

Πχ. εμένα στο φορητό με C2D T5500 1,66 GHz 2 GB RAM Win XP PRO ENG SP2 με μόνη διεργασία το αντιικό AVG στη τελευταία ελεύθερη εκδοσή του μου βγάζει χρόνο 56.203 sec (σχετικά αργός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχά!Τώρα κατάλαβα!

ΟΚ, θα το κάνω οπωσδήποτε γιατί όντως είναι χρήσιμο και ενδιαφέρον (ποτέ δεν είχα ασχοληθεί με μετρήσεις επιδόσεων) !Τα αποτελέσματα όμως αύριο, που θα έχω πάλι το laptop στα χέρια μου.

Μία ακόμη ερώτηση....ποια μεταβλητή κοιτάω στα αποτελέσματα και πως κρίνω τις επιδόσεις (πρέπει η τιμή να είναι μεγάλη ή μικρή και πόσο)?

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ολοκληρωθεί το τεστ, αναγράφεται πάνω δεξιά ο χρόνος για τα 32M που είναι το τεστ ταχύτητας.

 

Για να κάνω σύγκριση συνήθως κοιτάω τους χρόνους που ανακοινώνουν στα review από το notebookcheck.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι έτοιμος για αγορά φορητού υπολογιστή, θα παρακαλούσα αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή...

Εχω μία επιλογή υπ'οψιν μου εδώ http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1074709 το ποσό που διαθέτω είναι 800ε

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε κάποιο link με αυτές τις συγκρίσεις. Προσωπικά διατηρώ επιφυλάξεις μιας και είμαι σχεδόν βέβαιος ότι τα συγκριτικά που έχεις δει αφορούν συνολικά την απόδοση του φορητού και όχι αποκλειστικά όπως θα έπρεπε τον επεξεργαστή του.

 

@ermis01 Μπορείς να κατεβάσεις το wPrime και να κάνεις το τεστ στα 32M ? (θα χρειαστει να κλείσεις όλες τις άλλες εφαρμογές που έχεις ανοικτές)

Πιθανόν να είναι όπως τα λές και να αφορούν το φορητό. Δε μπόρεσα να βρώ που το είδα. Το μόνο που βρήκα από κει και πέρα είναι κάποιες συζητήσεις, όπως για παράδειγμα αυτή.

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20080113104908AArrXwF&show=7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...