Προς το περιεχόμενο

FS Amilo XI 2428 (Μια ερώτηση...)


PTmax13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους...

 

Πριν απο λίγες ώρες πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο και καθώς σκάλιζα τώρα την συσκευασία του, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν πουθενά CD/DVD με software... αναρωτιέμαι αν λείπει κάτι, ή αν τα πράγματα είναι έτσι όπως πρέπει να είναι...

Από ότι έχω διαβάσει υπάρχουν άτομα εδώ στο insomnia που έχουν πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο. Μπορεί κάποιος να μου πει αν όντως δεν περιείχε CD/DVD μέσα στην συσκευασία του;

 

EDIT: Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά, όσοι το έχετε το λαπτοπ, σας ανεβάζει και σας ο φορτιστής απίστευτες θερμοκρασίες?

 

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους...

 

Πριν απο λίγες ώρες πήρα το συγκεκριμένο μοντέλο και καθώς σκάλιζα τώρα την συσκευασία του, διαπίστωσα ότι δεν υπάρχουν πουθενά CD/DVD με software... αναρωτιέμαι αν λείπει κάτι, ή αν τα πράγματα είναι έτσι όπως πρέπει να είναι...

Από ότι έχω διαβάσει υπάρχουν άτομα εδώ στο insomnia που έχουν πάρει το συγκεκριμένο μοντέλο. Μπορεί κάποιος να μου πει αν όντως δεν περιείχε CD/DVD μέσα στην συσκευασία του;

 

Ευχαριστώ...

 

Κάτι άσχετο με το πρόβλημα σου.

Ποιό μοντέλο ακριβώς πήρες και από ποιο κατάστημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το μοντέλο 004 από τα multirama me 999 euro πριν από λίγες ώρες και από ότι κατάλαβα ήταν από τα τελευταία κομμάτια και στο προαναφερθέν αλλά και σε άλλα μαγαζιά. Ο λόγος; Η FS αποσύρει το συγκεκριμένο μοντέλο για να το επανακυκλοφορήσει (βασικά το έχει κάνει ήδη) με ανανεωμένα μοντέλα που θα περιέχουν τα ίδια χαρακτηριστικά αλλά με την διαφορά της προσθήκης των νέων επεξεργαστών Penryn της Intel (για τους οποίους πολλά ακούγαμε αλλά τελικά δεν είδαμε και πολλά...).

 

Αυτός είναι και ο λόγος που το εν λόγω μοντέλο (το 004 δλδ) έπεσε από τα 1200 ευρώ που στοίχιζε πριν απο 1 μήνα στα 999 ευρώ που κόστιζε εδώ και καμιά 15αριά μέρες που το παρακολουθώ.

Βέβαια, επειδή θέλω να λέγομαι και κομματάκι έμπειρος στο χώρο και επειδή δεν με πειράζει να περιμένω για να πάρω κάτι καλύτερο, ενώ είχα βάλει στο μάτι το 004 εδώ και καιρό, είχα ακούσει για τους Penryn και την όλη ιστορία και περίμενα να βγουν...

 

Διαβάζοντας όμως τις εντυπώσεις για τους νέους επεξεργαστές σε κάμποσα site και διάφορα συγκριτικά που κυκλοφόρησαν, διαπίστωσα ότι τελικά δεν υπήρχαν αξιοπρόσεχτες διαφορές. Επίσης, επειδή μέχρι σήμερα παρακολουθούσα και την πορεία των τιμών του νέου μοντέλου (του 804 όπως λέγεται με τον Τ9300 επεξεργαστή) παρατήρησα ότι κυμαινόταν σε υψηλότερα επίπεδα απο αυτές του 004 (το είδα και σήμερα στο πλαίσιο με 1300 ευρώ).

Έτσι κατέληξα ότι δεν άξιζε τον κόπο ούτε η υπομονή, ούτε τα 300 ευρώ παραπάνω για μικρές διαφορές και άρπαξα το τηλέφωνο σήμερα το πρωί, γάζωσα τα μαγαζιά της πόλης και τελικά βρήκα στο multirama το κομμάτι που πήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός.

Μπράβο στην υπομονή σου. Και εγώ για αυτό το μοντέλο πήγαινα, αλλά απηύδησα. Μια βδομάδα το λιβάνιζα, "να το πάρω", "μήπως βγεί καλύτερο στα ίδια λεφτά", "μήπως είναι καλύτερα ένα πιο ακριβό Sony", και τελικά πήρα τα αρχίδια μου. Εδώ στο Κιλκίς που είμαι δεν υπάρχει πουθενά, τα τοπικά μαγαζιά ζητάνε 1150 ευρώ για το ίδιο μοντέλο, και σε όλα τα e-shops είχε τελειώσει.

Τελικά μου την έδωσε και παρήγγειλα το 2428-803 από το zero1. Το οποίο βέβαια υστερεί σε χαρακτηριστικά, ως προς απόλυτες τιμές στη CPU, αλλά τουλάχιστον θα πάρω laptop επιτέλους...

 

1050 μου βγήκε και μαζί με 50 για τσάντα, στικάκι 2 GB και...mini φωτιστικό (σοβαρά μιλάω, όλα είναι θέμα στυλ), βγήκαν τα 1100.

 

Μόλις το πάρω στα χέρια μου (δεν ξέρω πότε θα αξιωθεί να το στείλει η zero1...) θα του κάνω και ένα μικρό review για να βοηθηθούν και όσοι άλλοι ενδιαφέρονται.

 

Ηθικό δίδαγμα : Οι υπολογιστές είναι σαν τις γκόμενες. Ποτέ μην περιμένετε το "αύριο" για να κάνετε την κίνησή σας. Κάντε την τώρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...