Προς το περιεχόμενο

Θερμοκρασία E8400


dhmak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά παίδες, σήμερα εγκατέστησα των E8400 πάνω στην P5B (που είχα των E4300) και πετάω απο την χαρά μου (καμαρώνω σάν γύφτικο σκεπάρνι).

 

Το μόνο ''ελλάτωμα'' θα έλεγα, η θερμοκρασία, την περίμενα πιό κάτω του E4300 και με έκπληξη βλέπω οτι είναι κάπου 5-6 βαθμούς παραπάνω (βέβαια το έχω διαβάσει και σε άλλες συζητήσεις, οτι ο 8400 είναι ολίγον τι θερμόαιμος)

 

Τί λέτε μάγκες, οι θερμοκρασίες παρακάτω, πώς σας φαίνονται ;;

 

1tf1d02663wxiebktmim_thumb.jpg

 

wr7ojy2prw90sj1tpsvh_thumb.jpg

Να ρωτήσω παιδιά.

Το GPU Temprature με το GPU Diode τί διαφορά έχουν, ποία απο τις δύο τιμές, έχει η κάρτας γραφικών στον πυρήνα της ;;

Μου φαίνεται ως ποίο φυσιολογικό, το GPU Temprature να είναι η θερμοκρασία της κάρτας ;;

Το diode πρέπει να είναι η θερμοκρασία του ελεγκτή της θερμοκρασίας ;; Έχω δίκιο ή όχι ;;

l2c79t6t0zaxuzbowokc_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως υψηλες φαίνονται.

εγώ είμαι σταθερα στους 31c είτε idle είτε σε full. περιέργο μου φαίνεται και μενα να μήν ανεβαίνει κατθόλου αλλά ούτε να πέφτει. οπότε ή 'ράβει' η ultra ή δεν δίνει σωστό σήμα o sensor. Το mobo μου κυμαίνεται απο 19 έως 32C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία πρωιν κάτοχος P5Β εχω να σου πω ότι όταν το FSB ήταν υψηλό ψηνόταν το Chipset με αποτέλεσμα να ανεβάζει θερμοκρασίες η CPU&μνήμες.

 

Αν βάλεις έναν ανεμιστήρα πάνω στο chipset θα διορθωθεί 100% η κατάσταση αλλά να είναι πάνω από 6cm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε takos ευχαριστώ για την απάντησή σου, αφου είχες και Ρ5Β νομίζω η απάντησή σου, είναι απο τις καλύτερες, για το θέμα μου.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μία ερώτηση ο ανεμιστήρας των >6cm πώς θα στηριχτεί/κουμπώσει πάνω στο chipset ;;

Eσύ ποίον ανεμιστήρα έβαλες ;; Πώς τον στήριξες/κούμπωσες ;;

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Φίλε NikMet οι θερμοκρασίες μου, είναι αποτέλεσμα του ανεμιστήρα της intel και ενός κουτιού που το έχω κάτω απο το γραφείο μου και η απόσταση του πίσω μέρος του απο τον τοίχο είναι 8-8,5 πόντοι.

 

Βλέπω καλά παιδιά ;;

Το όριο ''συναγερμού'' του 8400, είναι οι 105 βαθμοί κελσίου ;;

Τότε δέν έχω και μεγάλο πρόβλημα, μου φαίνεται ;;

9eidaad85yb0fgrj8q63_thumb.jpg

Πάντως κι απ' ότι βλέπω απο την intel, ούτε κάν την κανονική θερμοκρασία πιάνω (είμαι πολύ κάτω)

http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SLAPL#

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε takos για τις οδηγίες (νομίζω θα τα καταφέρω) αλλα μήπως μπορείς να γίνεις πίο παραστατικός (εικόνα, πίο αναλυτική περιγραφή) ;;

Ο 8άρις http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808999 λές να είναι πολύ μεγάλος για το chipset ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μια από τα ίδια είμαι με τον 8400, κολλημένος στους 44 βαθμούς σε idle 56 σε load. Από θέμα ψύχτρας cpu από ότι βλέπω δεν έχεις πρόβλημα. Οπότε δοκίμασε αυτό που σου είπε ο takos και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασε μέσα από την βάση που πιάνετε η ψήκτρα του Chipset ένα&ένα σκοινάκι

έπειτα δέσε τον ανεμιστήρα παίρνοντας μέσα από της δυο τρύπες το σκοινάκι.

Καλή επιτυχία!!!

REVOLTEC AIR GUARD FAN 60MM

imageview.php?image=6089

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...