Προς το περιεχόμενο

Εξαρτήματα (!!!) κουτιού


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το κουτί μου το πήρα μεταχειρισμένο δεν ξέρω τι μάρκα είναι (δεν το γράφει και πουθενά). Επίσης επειδή μου αρέσει πάρα πολύ (δεν είμαι του πολύ φαντεζί) θέλω να το κρατήσω τώρα που θα κάνω μία αναβάθμιση.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι από την πρώτη στιγμή έλειπαν ή ήταν σπασμένες κάποιες πλαστικές "ράγες" που μπαίνουν δεξιά και αριστερά από σκληρούς δίσκους και από οπτικές συσκευές. Δεν μπορώ να βγάλω φωτο μία από τις λίγες που μου έμειναν αυτή τη στιγμή αλλά τυχαία είδα ότι το κουτί μου μοιάζει πολύ εσωτερικά με ένα thermaltake και σας βάζω 2 φωτογραφίες να δείτε αν μπορείτε να με βοηθήσετε:

 

περίπου έτσι είναι το κουτί από μέσα

0001cv1.th.jpg

 

τα φωτεινά σημεία είναι όπου μπαίνουν οι "ράγες":

0002wi5.th.jpg

 

Δεν έχω βρει που πουλάνε αυτές τις "ράγες" (ίσως δεν ψάχνω και σωστά) για να πάρω μερικές και έχω λίγο μπερδεμένη την διαμόρφωση στο κουτί μου. Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που εχω ειναι;

 

Δεν θυμάμαι το όνομα του κουτιού να σου πω την αλήθεια. Απλώς κοιτούσα κουτιά στο eshop και δεν μου άρεσε κανένα αλλά είδα αυτό που μοιάζει με το δικό μου εσωτερικά.

 

δεν μπορείς να βάλεις τους σκληρούς με τις παραδοσιακές βίδες?

 

1 δίσκο μπορώ. Έχω και 2 "ράγες" για άλλον έναν, πάμε στους 2. Μετά μόνο με πατέντα, έχω πάρει δηλαδή από αυτά τα σίδερα που προστατεύουν από χτυπήματα και κουνήματα για να μπορώ να βάλω και άλλο έναν δίσκο σε θέση από οπτική συσκευή. Για αυτό και ψάχνομαι τώρα γιατί σκέφτομαι να βάλω έναν ακόμα δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσα 5.25 free έχεις ?

δοκίμασε να βρεις ψύκτρες για σκληρούς η αντικραδασμικά που τους μετατρέπουν σε 5.25 και βάλτους εκεί ;)

 

Το έχω κάνει ήδη αυτό vatos, το γράφω εις την ποντιακή όμως όποτε πολύ πιθανό να μην το κατάλαβες

 

Μετά μόνο με πατέντα, έχω πάρει δηλαδή από αυτά τα σίδερα που προστατεύουν από χτυπήματα και κουνήματα για να μπορώ να βάλω και άλλο έναν δίσκο σε θέση από οπτική συσκευή.

 

Καλά δεν πουλάνε πουθενά τέτοιες ράγες; Μου φαίνεται θα πάρω νέο κουτί μόνο για τα εσωτερικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, άντε να δούμε...

 

Λοιπόν, ξεκινάμε με το κουτί από έξω (είπαμε... μου άρεσε πολύ πιο πολύ από αυτά που βρίσκω τώρα στα μαγαζιά και δεν ξέρω τι μάρκα είναι):

dsc00091md0.th.jpg

 

Μία από μέσα:

dsc00089lh1.th.jpg

 

Εδώ είναι που μπαίνουν οι δίσκοι (σιγά μην το βρίσκατε αν δεν σας το έλεγα):

dsc00090me2.th.jpg

 

Και εδώ μπαίνουν τα cd-dvd κτλ κτλ:

dsc00088yl0.th.jpg

 

Ξαναλέω... 1 δίσκο έχω κανονικά, 1 με βίδες και 1 με αντικραδασμικό σε θέσει dvd.

 

Μία λύση είναι άλλο ένα αντικραδασμικό αλλά δεν θέλω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έυκολο.

Θα χρησιμοποιήσεις γωνιές μαλακού αλουμινίου 25mm x 25mm για να φτιάξεις τον "adaptor" που θες από 5 1/4'' σε 3,5'' ή γωνιά 20mm x 20mm με ελαστικές ροδέλες για αποστάτες στο πλάι.

 

Οι δίσκοι έχουν υποδοχές για βίδες και από κάτω τους εκτός από το πλάι και αυτές θα χρησιμοποιήσεις σε αυτή την περίπτωση.

Κόψε 2 κομμάτια γωνιά σε μήκος 145mm. Σημάδεψε και τρύπα με 3mm τρυπάνι τις τρύπες που θα πιάσει η γωνιά στον hd και βίδωσε τις γωνιές επάνω με τις βίδες που ταιριάζουν στις βόλτες του hd σου στις σωστές αποστάσεις. Στο μέρος που θα πατήσει ο hd στην γωνιά κόλλα κατά μήκος της γωνιάς μια διάφανη ταινεία για να αποφύγεις τυχόν βραχυκυκλώματα με την πλακέτα του hd.

 

Τοποθέτησε τον δίσκο στο bay στο σωστό σημείο και σημάδεψε τις πλαϊνές τρύπες που θα βιδώσει ο adaptor σου τώρα. Η απόσταση μεταξύ των κέντρων των πλαϊνών τρυπών είναι 101,5 mm. Εδώ έχουμε 2 περιπτώσεις.

 

α. Αν χρησιμοποιήσες γωνιά 25mm x 25mm τρυπάς με 2,46mm τρυπάνι τις πλαϊνές τρύπες. Ρίξε μια σταγόνα λάδι σε κοινή βίδα υπολογιστή 3mm και βίδωσε την αργά και ίσια ώστε να σχηματίσει μόνη της τη βόλτα της στο αλουμίνιο. Μία βίδα για κάθε τρύπα, μετά την πετάς. Η γωνιά είναι μαλακό αλουμίνιο, οπότε δεν είναι απαραίτητο κολαούζο σε αυτή την περίπτωση.

 

β. Αν τώρα χρησιμοποίησες γωνιά 20mm x 20mm τρυπάς με 3mm τρυπάνι τις πλαϊνές τρύπες. Χρησιμοποιείς βίδες μηχανής 3mm x 250mm και 1-2 ελαστικές ροδέλες για αποστάτες ανάμεσα στη γωνιά και στο drive bay του case σου. Οι υδραυλικές ελαστικές ροδέλες κάνουν μια χαρά. Μετά πάει ροδέλα - παξιμάδι - γωνιά - παξιμάδι η σειρά.

 

Ο β. τρόπος προσφέρει καλύτερη αντικραδασμική προστασία αλλά ο α. τρόπος είναι αρκετά πιο εύκολος στην υλοποίηση τοποθέτηση, απομάκρυνση, επανατοποθέτηση του hd.

 

Για να πάρετε μια ιδέα, η τελική κατασκευή θα πρέπει να φαίνεται κάπως έτσι:

 

adaptorex5.th.jpg

 

Η photo είναι hd adaptor 3,5'' => 2,5'' αλλά η βασική ιδέα είναι η ίδια.

Η όλη κατασκευή δεν θα σου πάρει πάνω από 20-30 min ακόμη και με προσεκτικό μέτρημα.

 

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

emot30astonishevj6.gif

 

madsc, σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να σκεφτείς και να γράψεις όλο αυτό το κατεβατό αλλά το κείμενο σου θα μείνει στην ιστορία για τις επόμενες γενιές που θα περάσουν από εδώ και θα θέλουν να δοκιμάσουν.

 

Όσο αφορά εμένα... είμαι ικανός να αγοράσω καινούριο κουτί παρά για να κάνω όλο αυτό. Εκτός του ότι δεν πιάνουν τα χέρια μου, στο υπόγειο έχει πολύ κρύο (το οποίο είναι και μια πολύ βολική δικαιολογία).

 

Για αυτό και στην αρχή ρώτησα αν μπορώ να αγοράσω από κάπου αυτά που θέλω.

 

Ευχαριστώ και πάλι όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

emot30astonishevj6.gif

 

madsc, σε ευχαριστώ για τον κόπο σου να σκεφτείς και να γράψεις όλο αυτό το κατεβατό αλλά το κείμενο σου θα μείνει στην ιστορία για τις επόμενες γενιές που θα περάσουν από εδώ και θα θέλουν να δοκιμάσουν.

 

Όσο αφορά εμένα... είμαι ικανός να αγοράσω καινούριο κουτί παρά για να κάνω όλο αυτό. Εκτός του ότι δεν πιάνουν τα χέρια μου, στο υπόγειο έχει πολύ κρύο (το οποίο είναι και μια πολύ βολική δικαιολογία).

 

Για αυτό και στην αρχή ρώτησα αν μπορώ να αγοράσω από κάπου αυτά που θέλω.

 

Ευχαριστώ και πάλι όμως.

 

ειναι κατι απο αυτα;[ATTACH]10815[/ATTACH]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κατι απο αυτα;

 

ΜΠΡΑΒΟ!!! Τέτοια ψάχνω γαμώ το φελέκι μου! Πως τα λένε; Μπάμπη; Σπύρο; Και που τα βρίσκω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο <<Πλαίσιο>> έχει τέτοια πλαστικά(μιλάω για το τελευταίο ζευγάρι κάτω στη φωτό)

Δωρεάν μου τα έδωσαν όταν τα χρειάστηκα.

To post του madsc μου επανέφερε στην μνήμη το ανέκδοτο με αυτόν που μιλάει τρεις ώρες για να υποστηρίξει την αξία του λακωνίζειν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...