Προς το περιεχόμενο

Καταναλωση ενος i-mac


Technology fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οκ ευχαριστω! βλακεια μου, εψαξα μονο στη rainbow..

και φτανει μονο τοσο λίγο?? θέλω να πω οτι αν βαζαμε τα specs τους σε κανονικο pc δε θα βαζαμε παραπανω τροφοδοτικο? δεν υπαρχει πλεον 280w σε pc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ευχαριστω! βλακεια μου, εψαξα μονο στη rainbow..

και φτανει μονο τοσο λίγο?? θέλω να πω οτι αν βαζαμε τα specs τους σε κανονικο pc δε θα βαζαμε παραπανω τροφοδοτικο? δεν υπαρχει πλεον 280w σε pc...

 

Και σκεψου οτι στα 280 περιλαμβανεται και η τροφοδοσια της οθονης.(στα κανονικα desktop η οθονη εχει δικο της εξτρα τροφοδοτικο)

 

Αλλα γενικοτερα για τον imac:

δεν εχει specs για κανονικο desktop pc,αλλα specs για laptop pc ..

(επεξεργαστης,μητρικη,μνημες,dvdr,καρτα γραφικων στον imac ειναι ολα hardware κομματια που μπαινουν σε laptop και οχι σε desktop.

Μονο ο σκληρος του imac ειναι desktop.Ε, και η οθονη του φυσικα!)

 

 

Αν εφτιαχνες ενα desktop pc με τα ιδια χαρακτηριστικα-hardware ,τοτε παρομοια καταναλωση θα ειχε.

Και desktop pc(με κανονικο desktop hardware) με παρομοιων δυνατοτητων καρτα γραφικων και cpu μη νομιζεις οτι καινε πανω απο 100-150 watt χωρις την οθονη.

 

Tελος,σε ολα τα desktop πρεπει να προβλεψεις-καλυψεις και μελλοντικες αναγκες ,γιατι αναβαθμιζονται,παιρνουν εξτρα πραγματα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα γενικοτερα για τον imac:

δεν εχει specs για κανονικο desktop pc,αλλα specs για laptop pc ..

(επεξεργαστης,μητρικη,μνημες,dvdr,καρτα γραφικων στον imac ειναι ολα hardware κομματια που μπαινουν σε laptop και οχι σε desktop.

Μονο ο σκληρος του imac ειναι desktop.Ε, και η οθονη του φυσικα!)

 

τωρα παλι μ κανες να πιστεω οτι ειναι πολλα τα watt :P

θα μπορουσε δλδ να βαλουν ενα δισκο στυλ φορητου και να δουμε στο μελλον να εχει καποια μπαταρια και να λειτουργει και καποιες ωρεσ χωρις τροφοδοσια, αυτο θα βολευε στο καθε φορα που πεφτε το ρευμα να μην υπηρχε κινδυνος να χαθουν τα δεδομενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα παλι μ κανες να πιστεω οτι ειναι πολλα τα watt :P

θα μπορουσε δλδ να βαλουν ενα δισκο στυλ φορητου και να δουμε στο μελλον να εχει καποια μπαταρια και να λειτουργει και καποιες ωρεσ χωρις τροφοδοσια, αυτο θα βολευε στο καθε φορα που πεφτε το ρευμα να μην υπηρχε κινδυνος να χαθουν τα δεδομενα!

 

Και με αυτον τον σκληρο γινεται,δεν καιει πολυ παραπανω.

Αυτο που καιει αρκετα παραπανω ειναι η μεγαλη φωτεινη οθονη.

 

 

Τελος, δεν εχει νοημα να μπει μπαταρια.Δεν ειναι ο σκοπος του μηχανηματος να μεταφερεται ανοιχτος.

 

 

Για ασφαλεια υπαρχουν τα ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ασφαλεια υπαρχουν τα ups.

ενταξει δεν ειπα πως να γινουν, απλα εδωσα μια ιδεα για το πως θα μπορουσε να ειναι! οντως δεν εχει νοημα δε λεω αλλα πως ολοι εχουν λαπτοπ και συνεχεια το χουν στη μπριζα και το λειτουργουν σαν desktop! χαμηλοτερη καταναλωση καθαροτερο περιβαλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...