Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε επιλογη Φορητου


makiaveli83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι αναμεσα στους επομενους 2 φορητους.

 

1. FUJITSU AMILO Li2732-LI5 700E

Intel Core 2 Duo T7250 2.0GHz,2MB L2 cache,667MHz FSB

1 year guarantee

VS

2. TOSHIBA SATELLITE A200-1VM 760E

Intel Core 2 Duo T5250 1.5 GHz,2 MB Cache, 667 MHz FSB

2 year guarantee

Δε το θελω για gaming κτλ και δε θελω να φυγω πανω απο τα 700-750 ευρω.

 

Το θεμα ειναι οτι το Τοσιμπα εχει εμφανως χαμηλοτερο frequency αλλα καλυτερο Σερβισ,Εγγυηση κτλ.

 

Επισης αν γνωριζει κανεις τι παιζει σε αυτες τις 2 εταιριες οσον αφορα την εγγυηση και τα pre-installed vista καπου ακουσα οτι αμα τα σβησεις χανεις την εγγυηση σε καποιες περιπτωσεις. Εχει κανεις κατι πιο συγκεκριμενο επ'αυτου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700-750 και παιχνίδια είναι κάπως δύσκολο. Εξαρτάται βέβαια και από τις απαιτήσεις που έχεις αλλά μη περιμένεις και θαύματα.

 

Γνώμη μου είναι ότι το χειρότερο που μπορείς να κοιτάξεις είναι το A210-16F. Στα 850-860 ευρώ είναι 100 ευρώ περισσότερα από το όριό σου αλλά δεν θεωρώ καλή επιλογή να γλιτώσεις 100 ευρώ και να πάρεις κάτι που δε θα σε ικανοποιήσει γιατί έτσι θα έχεις πετάξει 700 και σίγουρα θα το μετανιώσεις.

 

Πάντως αν δε βιάζεσαι καθυστέρησέ το 2-3 εβδομάδες. Κερδισμένος θα βγεις. Ειδικά αν σκέφτεσαι για Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε, ωστοσο επειδη ξερω απο προδιαγραφες η επιλογη μου θα ειναι ενας εκ των 2 καθως με υπερκαλυπτουν για τις απαιτησεις μου.

ΔΕΝ θελω games και μου ειναι αδιαφορη η καρτα γραφικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι αναμεσα στους επομενους 2 φορητους.

 

1. FUJITSU AMILO Li2732-LI5 700E

Intel Core 2 Duo T7250 2.0GHz,2MB L2 cache,667MHz FSB

1 year guarantee

VS

2. TOSHIBA SATELLITE A200-1VM 760E

Intel Core 2 Duo T5250 1.5 GHz,2 MB Cache, 667 MHz FSB

2 year guarantee

Δε το θελω για gaming κτλ και δε θελω να φυγω πανω απο τα 700-750 ευρω.

 

Το θεμα ειναι οτι το Τοσιμπα εχει εμφανως χαμηλοτερο frequency αλλα καλυτερο Σερβισ,Εγγυηση κτλ.

 

Επισης αν γνωριζει κανεις τι παιζει σε αυτες τις 2 εταιριες οσον αφορα την εγγυηση και τα pre-installed vista καπου ακουσα οτι αμα τα σβησεις χανεις την εγγυηση σε καποιες περιπτωσεις. Εχει κανεις κατι πιο συγκεκριμενο επ'αυτου ?

 

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=BrandedNote&cp_id=132499.Δές αυτό διαθετη πολλη καλο επεξεργαστη και ραμ για τα λεφτα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να δώσεις λίγα παραπάνω, κοίτα αυτό

Κατά την γνώμη μου είναι πολύ καλό στα λεφτά του, θα σε καλύψει και για κανά παιχνιδάκι (και ας μην θες gaming, όλοι κάποια στιγμή μπαίνουμε στον πειρασμό;)) και έχει και 3 χρόνια εγγύηση. Γενικότερα σε συμβουλεύω να ρίξεις μια ματιά στα Notebook Multirama, τα θεωρώ πολύ τίμια για τα λεφτά τους και δεν έχουν καμμία σχέση με Turbo-X ή Acer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε, ωστοσο επειδη ξερω απο προδιαγραφες η επιλογη μου θα ειναι ενας εκ των 2 καθως με υπερκαλυπτουν για τις απαιτησεις μου.

ΔΕΝ θελω games και μου ειναι αδιαφορη η καρτα γραφικων.

 

makiaveli με συγχωρείς εκ παραδρομής καθώς συνήθως ανοίγω 5-6 post ταυτόχρονα μπέρδεψα τις απαντήσεις.

 

Κοίτα καλύτερα αν βρεις το A210-183 που είναι με AMD βέβαια αλλά αρκετά ταχύτερος από τον 1,5GHz C2D του A200-1VM.

 

Δεν κοιτάς και αυτό ? Νομίζω ότι είναι πιο κοντά σε αυτό που ψάχνεις. Και καλύτερες επιδόσεις έχει και χαμηλότερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

700-750 και παιχνίδια είναι κάπως δύσκολο. Εξαρτάται βέβαια και από τις απαιτήσεις που έχεις αλλά μη περιμένεις και θαύματα.

 

Γνώμη μου είναι ότι το χειρότερο που μπορείς να κοιτάξεις είναι το A210-16F. Στα 850-860 ευρώ είναι 100 ευρώ περισσότερα από το όριό σου αλλά δεν θεωρώ καλή επιλογή να γλιτώσεις 100 ευρώ και να πάρεις κάτι που δε θα σε ικανοποιήσει γιατί έτσι θα έχεις πετάξει 700 και σίγουρα θα το μετανιώσεις.

 

Πάντως αν δε βιάζεσαι καθυστέρησέ το 2-3 εβδομάδες. Κερδισμένος θα βγεις. Ειδικά αν σκέφτεσαι για Toshiba.

 

Τι καινούργιο να περιμένουμε από Toshiba σε αυτά τα χρήματα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Toshiba πρόσφατα ανανέωσε στα σημεία τη σειρά Α200 με τα Α200-23χ. Πιστεύω όπως έχει συνηθήσει και στο παρελθόν ότι σύντομα ακολουθούν και τα αντίστοιχα μοντέλα χωρίς αυτόνομη κάρτα γραφικών που είναι και τα πιο οικονομικά.

 

Πάντως από ότι τελικά βλέπω, δυστυχώς δεν υπάρχει και ιδιαίτερο κέρδος σε τιμές ή επιδόσεις. Μικρές διαφοροποιήσεις. Πχ αντί για τον T5450 1,5 GHz φοράνε τον T5550 στα 1,66 ή αντί για τον TL-59 εχουν τον TL-60 με τα υπόλοιπα περιφερειακά να παραμένουν ίδια.

 

Εκεί που αξίζει πραγματικά είναι στα μοντέλα με καλύτερα χαρακτηριστικά και μεγαλύτερους σκληρούς που επιτέλους η Toshiba φαίνεται να βάζει μυαλό και να αφήνει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας αντικαθιστόντας τους σκληρούς στις 4200 στροφές. Καιρός ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι τις 2 τελευταίες μέρες την ψάχνω σοβαρά με την DELL και ετοιμάζω και εγώ μια αγορα!

 

Το σύστημα αυτό (φτιαγμένο με Vostro 1500):

 

Operating System Windows Vista™ Home Basic - Greek

Base Intel® Core™ 2 Duo Processor T7250 (2.00 GHz, 2 MB L2 cache, 800 MHz FSB)

Display LCD 15.4" Wide Screen WXGA (1280 x 800)

Enhanced Service Packs 1 Year Hardware Support - Next Business Day

Memory 2048 MB 667 MHz Dual-Channel DDR2 SDRAM (2x 1024 MB)

Hard Drive 120 GB (7.200rpm) SATA Hard Drive with Free Fall Protection ™

Optical Devices Fixed Internal 8X DVD+/-RW Drive

 

έχει τελική τιμή στο site ? 874,65

 

Αυτό που δεν ήξερα και που το έμαθα σε 2-3 τοπικ πιο κάτω είναι οτι η DEL δίνει πολύ καλές προσφορές μέσω τηλεφώνου ΚΑΙ κάνει και δώρα.

 

Πάρε τηλέφωνο (θα το βρείς στο dell.gr πάνω δεξιά) και ζήτα προσφορά!

Μη χάσεις την ευκαιρία να αποκτήσεις ένα DEL!

 

Πιστεύω θα το πάρεις standard 750 (στα λεφτά σου) και του λες να σου κάνει δώρο κάτι απο τα παρακάτω πρόσθετα:

 

wireless (που πάει + 30)

bluetooth (που πάει +20)

camera 2mp (που πάει +30

τσάντα (που πάει +40)

 

Ψάξε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι τις 2 τελευταίες μέρες την ψάχνω σοβαρά με την DEL και ετοιμάζω και εγώ μια αγορα!

 

Το σύστημα αυτό (φτιαγμένο με Vostro 1500):

 

Operating System Windows Vista™ Home Basic - Greek

Base Intel® Core™ 2 Duo Processor T7250 (2.00 GHz, 2 MB L2 cache, 800 MHz FSB)

Display LCD 15.4" Wide Screen WXGA (1280 x 800)

Enhanced Service Packs 1 Year Hardware Support - Next Business Day

Memory 2048 MB 667 MHz Dual-Channel DDR2 SDRAM (2x 1024 MB)

Hard Drive 120 GB (7.200rpm) SATA Hard Drive with Free Fall Protection ™

Optical Devices Fixed Internal 8X DVD+/-RW Drive

 

έχει τελική τιμή στο site ? 874,65

 

Αυτό που δεν ήξερα και που το έμαθα σε 2-3 τοπικ πιο κάτω είναι οτι η DEL δίνει πολύ καλές προσφορές μέσω τηλεφώνου ΚΑΙ κάνει και δώρα.

 

Πάρε τηλέφωνο (θα το βρείς στο dell.gr πάνω δεξιά) και ζήτα προσφορά!

Μη χάσεις την ευκαιρία να αποκτήσεις ένα DEL!

 

Πιστεύω θα το πάρεις standard 750 (στα λεφτά σου) και του λες να σου κάνει δώρο κάτι απο τα παρακάτω πρόσθετα:

 

wireless (που πάει + 30)

bluetooth (που πάει +20)

camera 2mp (που πάει +30

τσάντα (που πάει +40)

 

Ψάξε το

 

Επειδή δεν είναι κακή ιδέα και επειδή το κοίταξα και γώ λίγο...ήθελα να ρωτήσω κάτι για όποιον γνωρίζει..(αυτή την σύνθεση εμένα την βγάζει γύρω στα 50 ευρώ λιγότερα, αλλά μπορεί να ξέχασα και κάτι)

1. Vostro 1500 base for integrated graphics

Αυτό το σύστημα γραφικών τα καταφέρνει άνετα με τα vista? Για παιχνίδια δεν το συζητάμε, με ενδιαφέρει μόνο να ανταποκρίνεται άριστα στο λειτουργικό. Εγώ σκέφτομαι για τα Home Premium - Greek.

2. Κάπου στο φόρουμ, ανέφεραν τα παιδία κάποια προβλήματα με το μόνιτορ που φοράνε τα dell αν θυμάμαι καλά αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Το πρόβλημα ήταν σε οθόνη προβληματική της samsung και αντικατάστασή της με την πολύ καλύτερη της LG. Αυτό το θέμα λύθηκε ή υφίσταται ακόμα?

3. Αν η παραγγελία γίνει μέσω κάποιου μαγαζιού, υπάρχει διαφορά στην προσφορά? Να το ψάξω άν ισχύει αυτό.

thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Για vista ναί, για παιχνίδια όχι. αλλά laptop για παιχνίδια δεν παίρνεις με 750 όπως και να έχει. Άμα ανεβάσεις το πακέτο σου βάζεις έως και 8600 πάνω.

 

2.Το διάβασα και εγώ αυτό με τις οθόνες (έχω φάει τα forum και το youtube τις τελευταίες μέρες)... αυτό το πρόβλημα υπήρχε στα πρώτα μοντέλα. Διορθώθηκε και έγινε άμεση αντικατάσταση γιατί είναι DELL.

 

3. dont know

 

Τώρα για το σύστημα που σου βγήκε 50- αυτά είναι χρηματιστήριο! Μπορεί τώρα που μιλάμε να έχει πέσει άλλα 50 :P

 

Προσωπικά δεν ψάχνομαι πια για το τι μάρκα θα πάρω, είναι μονόδρομος ... πάει αυτό!

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι τι dell θα πάρω :/

 

EDIT: Ναί ρε παδιά έπεσε!!! ? 821,10 βγήκε τώρα!!!! Πιστεύω με τηλεφωνική προσφορά θα πάει 700!!!!

(ξυλοφορτώνεις laptop των 1000 και είσαι και ντέλ αμα λάχει ναουμ! (support, ποιότητα, συμβατότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά...:-D

 

Άν τελικά πάρεις τηλ. κάποια στιγμή για προσφορά, πόσταρε την αν θες, να χω και γω μια μικρή ιδέα για τις διαφορές.

Επίσης, αν και δεν το νομίζω, ρώτα αν θες κ αν παίζει να πάρεις κάποιο dell χωρίς λειτουργικό, έτσι ενημερωτικά.

Εκτός άν κάποιος ξέρει ήδη αν γίνεται αυτό..

Εγώ προσωπικά έχω ήδη μια άδεια χρήσης ακόμα από τα xp pro.

Thx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κάνεις την σύνθεση και να την βάλεις στο καλάθι για να σου βγάλει τελική με φάπα!!! (φυσικά το έκανα αυτό και η τιμή που σου είπα είναι ΜΕ φπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...