Προς το περιεχόμενο

Vista x64 H.264 Media Center


Jubee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες εκτός απο το ffdshow υπάρχει κανένα αξιοπρεπές 64 bit codec για H.264? Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός οτι αν πω στο 32bit ffdshow να αγνοεί τα h264 για να τα παίζει το coreavc τότε τα αγνοεί και το 64 bit ffdshow, ενδεχομένως να μοιράζονται registry settings κι ας εγκαθιστώνται σε 2 διαφορετικές μεριές (program files x86 / program files).

 

Για όσους δεν γνωρίζουν οι 64 bit εφαρμογές στα vista, όπως το Media Center, απαιτούν καθαρό 64 bit codec για να δουλέψουν (δηλ. δεν δουλεύουν με τα υπάρχοντα 32-bit codecs όπως coreavc).

 

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω 32bit Media Center στα Vista x64?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Παίδες εκτός απο το ffdshow υπάρχει κανένα αξιοπρεπές 64 bit codec για H.264? Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός οτι αν πω στο 32bit ffdshow να αγνοεί τα h264 για να τα παίζει το coreavc τότε τα αγνοεί και το 64 bit ffdshow, ενδεχομένως να μοιράζονται registry settings κι ας εγκαθιστώνται σε 2 διαφορετικές μεριές (program files x86 / program files).

 

Για όσους δεν γνωρίζουν οι 64 bit εφαρμογές στα vista, όπως το Media Center, απαιτούν καθαρό 64 bit codec για να δουλέψουν (δηλ. δεν δουλεύουν με τα υπάρχοντα 32-bit codecs όπως coreavc).

 

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω 32bit Media Center στα Vista x64?

 

Απαντώ μόνος μου μιας και βρήκα τι παίζει:

 

Για να παίξει το Vista x64 MCE οτιδήποτε περιεχόμενο χρειάζεται καθαρά codecs x64. Το μόνο που υπάρχει αυτή τη στιγμή που να αποκωδικοποιεί Η.264 απ'όσο ξέρω είναι το ffdshow x64 (ffdshow tryouts project).

 

Επειδή όμως με nvidia κάρτα γραφικών το media center στα vista x64 εξακολουθεί και κάνει διάφορα περίεργα υπάρχει μια πατέντα που μπορείς να κάνεις στο nvidia control panel οπου ορίζεις στο Video & Television --> Adjust Video color settings --> Enhancemets: Edge Enhancement και Noise Reduction περίπου στο 20% και τα προβλήματα σταματάνε. Μέχρι να φτιαχτεί στους drivers της nvidia πρέπει να κάνετε αυτό το workaround.

 

Κάτι τελευταίο. Το κανονικό ffdshow και το ffdshow x64 μπορούν να συνυπάρχουν στον υπολογιστή, είναι τελείως ανεξάρτητα ΕΚΤΟΣ απο το registry. Οτι ρυθμίσεις κάνεις στο x64 αντανακλώνται και στο κανονικό. Το λέω αυτό διότι αν πας να πείς στο ffdshow x64 να παίζει μόνο του τα H.264 και μετά πας και ανοίξεις τον mplayer classic (ο οποίος είναι 32 bit εφαρμογή και θα χρησιμοποιήσει το 32bit ffdshow) θα προσπαθήσει να αποκωδικοποιήσει μόνος του το H.264 περιεχόμενο και ενδεχομένως μπορεί να μην τα καταφέρνει τόσο καλά όσο το CoreAVC. Οπότε αν θέλετε να παίζετε απο τις 32 bit εφαρμογές σας με CoreAVC θα πρέπει να το γυρνάτε manualy απο τις ρυθμίσεις του ffdshow.

 

Αυτά τα ολίγα. Καλύ τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως φιλε για HD με την ΑΤΙ που εχω δεν θελει καν ρυθμισειε στο προγραμμα και αυτο γιατι η ΑΤΙ εχει ειδικο συστημα για τα hd στις καρτες της!και δεν εχω κανει ουτε μια ρυθμιση στα 64 vista!τωρα αν το ψαξεις και χρειαζομαι και εγω κατι πες το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Δεν ξέρω και πάρα πολλά για το τι χ64 codecs υπάρχουν...

Ξέρω οτι όντως το Windows Media Center χρειάζεται χ64 codecs για να δουλέψει..

 

Βρήκα αυτό το πακέτο το οποίο σε μένα δούλεψε στο WMC επιτέλους

http://fileforum.betanews.com/detail/Vista_Codec_Package_x64_Components/1159994557/2

;)

 

Εύχομαι να σου κάνει σαν λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...