Προς το περιεχόμενο

S.Ericsson P1i η LG Prada


giannis k.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους! Έχω αναβάθμιση συσκευής οπου να'ναι και είμαι πραγματικά μπερδεμένος/κολλημένος ανάμεσα σε δυο κινητά...

Ο λόγος για τα: S.Ericsson P1i και LG Prada

 

To P1i :

post-94699-129062961178_thumb.jpg

 

 

To LG KS20 :

post-94699-129062961189_thumb.jpg

 

Τα έχω ψάξει και τα δύο για τις δυνατότητές τους, αλλά και τη διαφορά κυρίως στη χρήση της οθόνης τους. Συγκεκριμένα το Prada έχει πλήρης οθόνη αφής χωρίς πλήκτρα(μόνο το ΝΑΙ - ΟΧΙ), ενώ το P1i έχει και αυτό οθόνη αφής αλλά χρειάζεται πενάκι στις μισές λειτουργίες του, κάτι δύσκολο οταν είσαι εν κινήσει με το αμάξι, ενώ ακόμη η οθόνη του P1i λένε οτι δεν ενδείκνυται και για τόση χρήση με το δάχτυλο..

Όμως, σε ενα κατάστημα μου πρότειναν ένα προστατευτικό οθόνης για το P1i, για μόνιμη χρήση με το δάχτυλο. Θα κάνει δουλειά όμως αυτό??

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο forum.

 

Καταρχήν ποιος είπε ότι το P1i θέλει το πενάκι για να κάνει τις μισές λειτουργίες του;

Όπως θες το λειτουργείς και εάν γουστάρεις και μπορείς τότε μην σου πω ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις ποτέ το πενάκι (αρκεί να μπορείς με τα δάκτυλα σου να πατήσεις τις διάφορες επιλογές). Μην ξεχνάς ότι έχει και full qwerty πληκτρολόγιο οπότε μπορείς να γράφεις από εκεί οτιδήποτε θέλεις και υπάρχει πάντα και η εναλλακτική λύση του εικονικού πληκτρολογίου αλλά εκεί θέλεις κατά πολύ μεγάλο ποσοστό το πενάκι.

 

Επίσης, φυσικά και δεν υπάρχει πρόβλημα να πιέζεις την οθόνη με τα δάκτυλα και δεν χρειάζεται κανένα προστατευτικό για να το κάνεις αυτό.

 

Μια εναλλακτική λύση, εάν βγαίνεις οικονομικά και σου αρέσει κιόλας, είναι το και το W960i που έχει όλες τις δυνατότητες του P1i αλλά επιπλέον θα έχεις και 8gb ενσωματωμένης μνήμης. Το μόνο που του λείπει σε σχέση με το P1i είναι το Bluetooth GPS Receiver που έχει μέσα το πακέτο του P1i.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MadSurfer σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ωραίο και το w960i αλλά όλο πάει κ πιο βαθιά το χέρι μετά!

 

Το μόνο που φοβάμαι εγώ και στο οποίο κολλάω ακόμα και το ξανααναφέρω, είναι αυτό με την οθόνη....

δεν είμαι διατεθιμένος να χρησιμοποιώ συχνά το πενάκι, μιας και κινούμαι κι αρκετά με το αμάξι, οπότε καταλαβαίνετε.

 

Και το σκέφτομαι γιατί οι μισοί μου λένε δεν κάνει μόνο με το δάχτυλο, οι άλλοι μισοί μου λένε κάνει! Τελικά ύπάρχει πρόβλημα ή όχι? :rolleyes:

Εσύ MadSurfer έχεις//είχες το P1i??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγο δουλειάς έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς όλη την σειρά των Smart Phones της SE που μέσα σε αυτά είναι και το P1i το οποίο το έχω ακόμα και τώρα παρέα με το W960i (τουλάχιστον 7-8 μήνες) και εκτός ελαχίστων περιπτώσεων το δουλεύω χωρίς πενάκι όπως και όλα τα άλλα.

 

Πρόβλημα δεν θα έχεις ποτέ επειδή χρησιμοποιείς τα δάκτυλα (εννοείται ότι μιλάμε για όχι βρεγμένα δάκτυλα) και όχι το πενάκι και όπως ανάφερα και πριν αρκεί να μπορείς με τα δάκτυλα σου να πατήσεις τις διάφορες επιλογές και μετά bye bye πενάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήθελα, να βρω και κάποιον που να το έχει (το P1) και λίγο καιρό, να μου πει από δική του εμπειρία τι γίνεται.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ MadSurfer!

 

[Κι επειδή πρώτη φορά μπαίνω στον χώρο των smartphones μου λένε όλοι οτι ίσως με ξενίσει λίγο στην αρχή μέχρι να το συνηθίσω, αλλά και οτι δεν θα απογοητευτώ καθόλου από τις δυνατότητές του!]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σίγουρα θα περάσω σε smartphone και σίγουρα μ'αρέσει&θέλω να ασχοληθώ με περισσότερες εφαρμογές από τα wallpapers και τα mp3 ringtones!

 

Όσο για το νέο KS20 της LG το έχω δει (και εν δράσει σε βίντεο) και είναι αρκετά καλό, με μειονέκτημα τη νορμάλ καμερίτσα του (σε σχέση με το P1i) και κυρίως το μικροσκοπικό εικονικό qwerty πληκτρολόγιο.. Αλλιώς από εμφάνιση, ασυζητητή το KS20.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω τον MadSurfer.

 

Mad Surfer είπες οτι έχεις το P1i, έτσι; Λύσε μου σε παρακαλώ μια απορία περι του GPS που διαθέτει.. Όταν το αγοράσεις έχει ήδη το "GPS receiver".. Αυτό είναι η κεραία με την οποία έχω ακούσει οτι χρειάζεται να συνδεθεί με bluetooth για να παίξει ή το software gia to GPS;;;

 

Γιατί στα fnac που ρώτησα αν έχει κεραία μέσα ή όχι, μου είπαν "ναι" ενώ στο Γερμανό "όχι//δεν ξέρω"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν συσκευασίες που το έχουν και άλλες όχι. Εγώ δεν έχω πετύχει όμως μέχρι στιγμής κάποιο χωρίς το GPS μέσα... και να ξέρεις το γράφει στην συσκευασία επάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά εάν το κατάστημα το έχει προμηθευτεί το πακέτο μέσω της SE Ελλάδος κτλ θα έχει κανονικά μέσα το GPS Receiver μαζί με συνδρομή ενός χρόνου για το Wayfinder Navigator.

 

Ο δέκτης GPS συνδέεται με το κινητό μέσω Bluetooth και απλά θα πρέπει να τον τοποθετήσεις σε σημείο που να "βλέπει" ουρανό για να δουλέψει (όπως με όλα τα GPS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά υπάρχουν πακέτα "με" και πακέτα "χωρίς" δέκτη?? Τί είναι kinder έκπληξη;! Τί να πω;

 

Αντρέα καλά που μου είπες οτι τουλάχιστον το γράφει στη συσκευασία, για να το'χω και στο νου μου, άσχετα με το τι θα μου πουν αυτοί.

 

Mad Surfer και πάλι thanks.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και κάτι άλλο ακόμα....

 

Το GPS (για τον πρώτο χρόνο που είναι δωρεάν οι χάρτες του), όταν το χρησιμοποιείς χρεώνεσαι κάτι λίγα;; ή κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχει σχέση η χρήση ή ο χρόνος. Από τη στιγμή που έχεις πάρει ένα gps και το λογισμικό του, δεν πληρώνεις τίποτα, όσο κι αν το χρησιμοποιήσεις. Από κει και πέρα, οι εταιρίες βγάζουν updates από τους χάρτες, τα οποία είναι επίσης δωρεάν... Δεν έχει καμία σχέση το gps με συνδρομές, ογκοχρεώσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι; Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει κάπου (σχετικά μεχρέωση στο GPRS ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς) και ήθελα να το διευκρινίσω..

 

Μάλιστα, thanx φίλε Κώστα! Είσαι κι από το χωριό μου. (από Τρικαλα είμαι κι εγώ κατά το ήμισυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχει σχέση η χρήση ή ο χρόνος. Από τη στιγμή που έχεις πάρει ένα gps και το λογισμικό του, δεν πληρώνεις τίποτα, όσο κι αν το χρησιμοποιήσεις. Από κει και πέρα, οι εταιρίες βγάζουν updates από τους χάρτες, τα οποία είναι επίσης δωρεάν... Δεν έχει καμία σχέση το gps με συνδρομές, ογκοχρεώσεις κλπ.

Στο πακέτο του P1i η συνδρομή που έχει είναι για το Wayfinder Navigator στο οποίο έχεις δεν έχεις βάλει χάρτες είναι έτσι η συγκεκριμένη εφαρμογή που συνδέεται με GPRS ή 3G στην Wayfinder κατά την χρήση του προγράμματος οπότε κάποια δεδομένα θα κατεβάζει έστω και μικρά όταν το χρησιμοποιείς.

Υπάρχουν και άλλες λύσεις βέβαια όπως το Tom Tom Navigator που δεν χρειάζεται να συνδέεται πουθενά για να λειτουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...