Προς το περιεχόμενο

DM-500s κλώνος!


sdream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας! :-) Δεν ξέρω αν είναι το σωστό section γι'αυτό το post. Αν δεν είναι please move it ;) Αγόρασα δύο dreambox dm-500s πριν 3 βδομάδες, απο εδώ. Κάποτε είχα κ ένα original ο οποίος παρέδωσε πνεύμα (μετά απο τόσα προβλήματα και κολλήματα). Δεν ήμουν διατεθιμένος να διαθέσω άλλα τόσα να πάρω original και είπα να πάω σε κλώνο. Μετά απο κάποιες συστάσεις φίλων που αγόρασαν απο το συγκεκριμένο shop, είπα να προβώ και γω στην αγορά και όντως πιστεύω αξίζει τα λεφτά του. Και μάλιστα μου φαίνεται ότι είναι καλύτερος και απο τον original (δεν έχω τα κολλήματα που είχα :-)). Τώρα λέω να φτιάξω ένα pvr, με τον Hdd του υπολογιστή μου για αποθήκευση. Θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποιο καλό Image γι'αυτό. Το συγκεκριμένο ερώτημα το είχα υποβάλει και σε forum με δορυφορικά αλλά δεν ήξεραν να μου απαντήσουν και γι'αυτό είπα να ρωτήσω εδώ εσάς τους experts :-D. Αν γνωρίζετε κάτι.... :-)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Φιλικά, sdream. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Gemini μπορείς να το κάνεις αυτό που θέλεις αλλά δεν το έχω κάνει ποτέ για να σου πω. Αυτό όμως που πρέπει να σου πω είναι οτι 2 φίλοι μου που αγόρασαν κλώνους, δεν τους έχουν πια. Μέσα σε 8 μήνες, κάηκαν και οι δύο. Αν το συγκεκριμένο μαγαζί σου δίνει εγγύηση, τότε κάτι γίνεται. Αν όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω! ;-) Οι φίλοι που μου συνέστησαν το μαγαζί, έχουν γύρω στον 1 χρόνο τον dreambox χωρίς ούτε ένα πρόβλημα. Πληροφοριακά, απ'όσο είδα, το μαγαζί δίνει 1 χρόνο εγγύηση αντικατάστασης. :-)

Α και κάτι άλλο.. Να χρησιμοποιήσω το nfs ή το cifs? Η μήπως κάτι άλλο?

Ευχαριστώ και πάλι! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χρησιμοποιήσω το nfs ή το cifs? Η μήπως κάτι άλλο?

Ευχαριστώ και πάλι! :-)

 

Εξαρτάτε από το που είναι ο δίσκος που θες να δει το dm500 (ποιος και πως το serviρει). Αν το έχεις σε windows τότε cifs. Αν είναι αυτόνομος net δισκός με samba server τότε smbfs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, κλώνο έχω κι εγώ από το συγκεκριμένο κατάστημα. Το θέμα είναι ότι επειδή το θέλεις για pvr και επειδή κι εγώ το θέλω για pvr, ότι κι αν έκανα δε μου δουλεύει σωστά. Και τι εννοώ:

Ενώ γράφει κανονικά (π.χ. με το Ngrab) κάνει συνέχεια πολύ μικρές διακοπές ανά κάποια λεπτά που φυσικά οδηγούν σε χάσιμο frames και διακοπές στην εικόνα.

Η σύνδεση που έχω κάνει είναι είτε ασύρματα μέσω access point είτε ενσύρματα πάνω στο router. Το πρόβλημα παραμένει και υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με την μαιμουδένια κάρτα δικτύου που μόλις ζοριστεί κάνει drop πακέτα. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Θα με βόηθαγες αν μου έλεγες πώς πάς με τις εγγραφές (χρησιμοποιώ gemini)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα παραμένει και υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με την μαιμουδένια κάρτα δικτύου που μόλις ζοριστεί κάνει drop πακέτα. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος.

Η καρτα ειναι.

Δοκιμασε κανε ping με μεγεθος πακετων 10Κ και θα δεις ποσα χανει.Συνεχισε το test με αλλα μεγεθη πακετων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι dreambox θελουν ενα μικρο mod στην καρτα δικτυου τους , διοτι λαμβανουν σωστα , αλλα στελνουν τα data με πολυ αργη ταχυτητα. To mod αποτελειτε απο 2 πυκνωτες 4,7μF που κολιουνται παραλληλα σε 2 smd κοντα στο chip ASIX. Οσο για το PVR εγω πηρα ενα LAN HDD και μετα το mod μου δουλευει τελεια και χωρις να χρειαζεται να εχω τον υπολογιστη ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dias μήπως γνωρίζεις κάποιο link με εικόνες για το modification;

@tech25 Σωστός! Λοιπόν έκανα τα εξής:

Ping από το pc προς το dreambox: όταν το ping περιλάμβανε πολλά 50.000 bytes τότε είχα 2% loss σε 50 pings (όχι πάντα όμως).

Ping από το dreambox στο pc: 0% packet loss ανεξαρτήτως μεγέθους (εκτός από τα πακέτα μεγέθους>30.000 bytes που δείχνει να μή φεύγουν ποτέ, κολλάει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dias νομιζω οτι δεν δουλευει παντα αυτο το fix.. (ετσι διαβαζω τουλαχιστον για τα 500αρια)

Getty στο ping το πακετο αναμεταδιδεται οποτε το προβλημα επρεπε να φανει...

Στο ping βαζεις -l 15000 πχ σωστα;

(link για mod)

http://www.zavablog.it/index.php?op=Default&postCategoryId=5&blogId=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dias νομιζω οτι δεν δουλευει παντα αυτο το fix..

Getty στο ping το πακετο αναμεταδιδεται οποτε το προβλημα επρεπε να φανει...

Στο ping βαζεις -l 15000 πχ σωστα;

 

Βάζω -l 50000 και το πρόβλημα είναι ορατό μόνο από το pc προς το dreambox αλλά όχι πάντα. (θα το δοκιμάσω και όταν γράφω πρόγραμμα να δω τί γίνεται)...

 

Τρέχω το ngrab και γράφω δορυφορικό πρόγραμμα, το ngrab αρχίζει να τρελένεται στα invalid video sequence και discontinuouity errors, τα pings από το pc στο dreambox παρουσιάζουν ένα packet loss της τάξεως του 1%. Τα discontinouities του ngrab δε φαίνεται να συσχετίζονται άμεσα με τα droped πακέτα ή το χρόνο που συμβαίνουν τα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω -l 50000 και το πρόβλημα είναι ορατό μόνο από το pc προς το dreambox αλλά όχι πάντα. (θα το δοκιμάσω και όταν γράφω πρόγραμμα να δω τί γίνεται)...

 

Τρέχω το ngrab και γράφω δορυφορικό πρόγραμμα, το ngrab αρχίζει να τρελένεται στα invalid video sequence και discontinuouity errors, τα pings από το pc στο dreambox παρουσιάζουν ένα packet loss της τάξεως του 1%. Τα discontinouities του ngrab δε φαίνεται να συσχετίζονται άμεσα με τα droped πακέτα ή το χρόνο που συμβαίνουν τα 2.

Δοκιμασε με το Ngrab lite να δεις αν εχεις το ιδιο προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε με το Ngrab lite να δεις αν εχεις το ιδιο προβλημα...

 

Το έχω δοκιμάσει και με lite και το πρόβλημα παραμένει. Δείχνει κάπως έτσι στα logs:

2/20/2008 9:52:14 AM [Muxer] warning: audio (1) pts discontinuity detected [-222480 pts cycles]

2/20/2008 9:52:14 AM [Muxer] Resync successful

2/20/2008 9:52:14 AM [Muxer] invalid video sequence: temporal_reference > picture count in sequence [sequence skipped, need resync]

 

2/20/2008 9:52:17 AM [Muxer] warning: video dts discontinuity detected [-108000 dts cycles]

 

2/20/2008 9:52:17 AM [Muxer] warning: audio (1) pts discontinuity detected [-108000 pts cycles]

2/20/2008 9:52:17 AM [Muxer] Resync successful

 

2/20/2008 9:53:00 AM [Muxer] invalid video sequence: more than 1 picture with same temporal_reference found [sequence skipped, need resync]

 

2/20/2008 9:53:01 AM [Muxer] warning: video dts discontinuity detected [-248400 dts cycles]

2/20/2008 9:53:01 AM [Muxer] warning: audio (1) pts discontinuity detected [-248400 pts cycles]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...