Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ηχείων Altec Lansing 251 με Laptop HP dv9680ev


kdiamant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Όποιος μπορεί ας βοηθήσει παραλώ...Έχω το παρακάτω Laptop όπου έχει 2 υποδοχές mini jack για ακουστικά και 1 για microfone. Πώς μπορώ να συνδέσω τα ηχεία που έχω επίσης παρακάτω στο link με σύνδεση 2.1 καθώς το Laptop δεχ δέχεται 5.1 στην εσωτερική κάρτα ήχου.

 

Ηχεία: http://www.computingondemand.com/reviews/audio-AltecLansing-251/page1.shtml

 

Laptop:

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/product?product=3642382&lc=en&cc=us&dlc=en&lang=en&cc=us

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κανει αυτό που μου λές αλλα δεν παιζουν σωστά τα ηχεία με το woofer και επίσης όταν πάω στο configuration του ήχου δεν με αφήνει να επιλέξω ήχο 2,1 παρα μόνο στερεοφωνικό. Επίσης έχω επιλέξει πίσω απο το woofer το διακοπτάκι σε 2/4 ηχεία/ Τι είναι αυτά τα 3 χρώματα καλωδίων (κίτρινο, μάυρο, πράσινο)?Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια αν μπορούσες λίγο παρπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ απλο, θα βαλεις πανω στο woofer εκει απο πισω που δεχεται τα

καλωδια(κιτρινο,μαυρο κ.λ.π) το αντοιστιχο χρωμα καλωδιου που δειχνει

πανω στο woofer. Δηλαδη ολα τα καλωδια θα τα συνδεσεις πανω στο

woofer και το μονο που θα συνδεσεις στο λαπτοπ θα ειναι το πρασινο;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το χρώμα για το woofer και επίσης δεν θέλω να συνδέσω όλα τα ηχεία παρα μόνο 2.1( 2 ηχεία και το woofer).Αν δείς και απο τη φωτογραφία στο link http://www.computingondemand.com/reviews/audio-AltecLansing-251/page2.shtml δεν δείχνει κάποιο χρώμα καλωδίου για το woofer. Επίσης γιατί στις ρυθμίσεις του ήχου μέσα απο τα Windows δεν μου επιτρέπει να επιλέξω 2.1 παρα μου βγάζει μόνο στερεοφωνική σύνδεση ώς επιλογή? Σας έχω ίσως κουράσει αλλά δεν τα μπορώ τα ηχεία του Laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα τωρα το ειδα!!! Τα παλια μου ηχεια!!! Λοιπον το να συνδεσεις τα ηχεια εστω και τα δύο μονο woofer δεν είναι και καμια επιστήμη τα βύσματα του καθε ηχείου είναι ετσι διαμορφωμένα ώστα να μπορουν να μπουν μονο σε μια θέση!!! Τωρα απο τισ επιλογες της καρτας ήχου η στεροφωνικη σύνδεση είναι το ίδιο και το αυτο με τα 2.1!

Τώρα το γιατι δεν παιζουν καλα τα ηχεια μιας και εχεις βάλει και το διακοπτάκι στην επιλογη 2/4 δεν μπορω να το φανταστω! Αλήθεια τι εννοεις οτι δεν παιζουν καλα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοώ ότι δεν παίζει ο ήχος απο το woofer κανονικα όπως θα έπρεπε παρα βγαίνει πιο πολύ μπάσο απο τα ηχεία. Σαν σύνδεση έχω βάλει τα ηχεία Front Right όπου έχει επάνω και τις ρυθμίσεις για την ένταση και επίσης έχω βάλει και το Front Left. Και εγώ δεν περίμενα να δυσκολευτώ αλλα όμως να που δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεται αυτό το περίεργο...Αν μπορείς σε παρακαλώ πές μου τι το διαφορετικό κάνω και δεν έχω σωστό ήχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Λοιπόν εδώ είμαι και πάλι.Ξανα εδώ μιας και βρήκα την όρεξη να ξανασχοληθώ.Λοιπόν με απλά λόγια.Απο το woofer φεύγουν 3 καλώδια σε μορφή mini jack.Χρώματα κιτρινο, πράσινο, μάυρο.Έχουμε και λέμε: 1ον που αντιστοιχεί το κάθε χρώμα? 2ον το Laptop έχει 3 εξόδους.2 για ακουστικά και 1 για μικρόφωνο.Μιας και τα είπα όλα τι πρέπει να συνδέσω στο Laptop για να έχω ήχο 2.1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε "stm00192" συνδέοντας μόνο το πράσινο βύσμα παρατήρησα ότι έχω πιο μικρή ένταση απο όταν συνδέω και το κίτρινο βύσμα.Anyway τα χρώματα τι σημαίνουν το καθε ένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πράσινο είναι για τα δύο μπροστινα ηχεια οταν ειναι γυρισμένα σε 5.1 +sub οταν ειναι στα 2/4.

το μαύρο ειναι τα πίσω ηχεια!

και το κίτρινο είναι το κεντρικο και το sub οταν ειναι σε 5.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...