Προς το περιεχόμενο

Μου κάηκε ο θερμοσίφωνας απ τον πάγο


fragment_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες το βράδυ είχε -5 βαθμούς, σήμερα το πρωί πάω να κάνω μπάνιο και το ζεστό νερό δεν τρέχει. Ο θερμοσίφωνας είναι στα κρεμμύδια, δεν μπορώ να ανέβω, τι να κάνω;

 

ο υδραυλικός πόσα θα μου πάρει, μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου;

 

με βλέπω να μένω άπλυτος για μέρες...

 

παρεμπιπτόντως τώρα έχει ήλιο δεν ξεπάγωσε το κερατό μου....

 

μήπως ανάβοντας το καλοριφέρ διορθωθεί το πρόβλημα, φοβάμαι μη κάνει κάνα μπαμ. το μποιλερ είναι συνδεμενο με το θερμ/να...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχαν παγώσει οι σωλήνες. καλό είναι για να προφυλάξετε τον ηλιακό σας και τις σωληνώσεις σας να αφήνετε τη βρύση στο ζεστό και να στάζει και αν έχετε το μπόιλερ του ηλιακού συνδεμένο με το καλοριφέρ, να το αφήνετε ανοιχτό το καλοριφέρ το βράδυ έστω και σε χαμηλή θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό είναι να τσεκάρεις τις σωληνώσεις όπου αυτές είναι εκτεθειμένες στο κρύο, για να σιγουρευτείς ότι δεν έσπασαν πουθενά από την διαστολή του πάγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό είναι να βάζετε αντιπαγετικό ειδικό για ηλιακούς τηρώντας την αναλογία για εξωτερικές θερμοκρασίες που αναφέρονται στις οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βράδυ είχε -5 βαθμούς, σήμερα το πρωί πάω να κάνω μπάνιο και το ζεστό νερό δεν τρέχει. Ο θερμοσίφωνας είναι στα κρεμμύδια, δεν μπορώ να ανέβω, τι να κάνω;

 

ο υδραυλικός πόσα θα μου πάρει, μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου;

 

με βλέπω να μένω άπλυτος για μέρες...

 

παρεμπιπτόντως τώρα έχει ήλιο δεν ξεπάγωσε το κερατό μου....

 

μήπως ανάβοντας το καλοριφέρ διορθωθεί το πρόβλημα, φοβάμαι μη κάνει κάνα μπαμ. το μποιλερ είναι συνδεμενο με το θερμ/να...

 

παρακαλώ ???

LoL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλε ειρηνη ημιν, μην πλακωνεστε!!!

παντως αυτο με τους σωληνες το επαθα κι εγω... το ζεστο ειναι αφαντο. ανοιγουμε τη βρυση και τιποτα...:mad: με βλεπω και μενα να πλενομαι ξανα το πασχα! κι εχω να βγω και στον κοσμο... Θεε μου... :cry::cry::cry: θα βρασω νερο και θα παρω την κατσαρολα παραμασχαλα μου φαινεται! τωρα εχουμε τη βρυση ανοικτη στο ζεστο, αλλα χαιρω πολυ, αυτο επρεπε να το κανουμε εδω και δυο μερες να μην παγωσουν οι σωληνες, οχι τωρα... αχ... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσιολογικό είναι ρε παιδιά να μην τρέχει το ζεστό αν έχει παγώσει το κρύο νερό, αφού δεν κάνει κύκλωμα πλέον.

Και εγώ το πρωί είχα το ίδιο πρόβλημα. Ευτηχός ξεπεράστηκε το μεσημέρι χωρίς κάποιες απώλειες από σπασμένους σωλήνες.

 

Πως τα καταφέρνεται ρε παιδιά και βάζετε τους θερμοσίφωνες πάνω στα κρεμύδια; ;)

Θέλω να τον βάλω πάνω σε κάτι σκόρδα και δεν τα καταφέρνω. :lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπών η κατάσταση έχει ξεφύγει μπαίνουμε να πούμε το πρόβλημα μας, τις απόψεις μας και το κάθε ένα χασκογελάει ιρονικα νομιζοντας οτι υποτιμα τον αλλο. Μιλαμε ασχημα χωρις να βριζουμε γιατι καλυτερο δεν εχουμε να κανουμε και λαβαίνουμε και την παρατηρηση, μαλιστα πολυ ωραια.... και εις ανώτερα σεβασμός....

 

τι να πω αν ειναι τοσο αστειο που εχω προβλημα με τον θερμοσιφωνα... τοτε η ελλαδα πασχει απο χιουμορ.

 

* παρεπιπτωντος οταν κατι παγωνει πολυ στην ουσια καίγεται απ την υπερβολικη χαμηλη θερμοκρασια.... οσον αφορα το χαρι κλιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπών η κατάσταση έχει ξεφύγει μπαίνουμε να πούμε το πρόβλημα μας, τις απόψεις μας και το κάθε ένα χασκογελάει ιρονικα νομιζοντας οτι υποτιμα τον αλλο. Μιλαμε ασχημα χωρις να βριζουμε γιατι καλυτερο δεν εχουμε να κανουμε και λαβαίνουμε και την παρατηρηση, μαλιστα πολυ ωραια.... και εις ανώτερα σεβασμός....

 

τι να πω αν ειναι τοσο αστειο που εχω προβλημα με τον θερμοσιφωνα... τοτε η ελλαδα πασχει απο χιουμορ.

 

* παρεπιπτωντος οταν κατι παγωνει πολυ στην ουσια καίγεται απ την υπερβολικη χαμηλη θερμοκρασια.... οσον αφορα το χαρι κλιν

 

μην τρελαινεσαι επειδη μπορει να γελαμε που κ που.οποιος ξερει θα σε βοηθησει.χαλαρωσε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τρελαινεσαι επειδη μπορει να γελαμε που κ που.οποιος ξερει θα σε βοηθησει.χαλαρωσε....

 

χαχα δεν καταλαβες μου σβηνουνε post στον αερα και μου την λενε και απο πανω (...μου κολλανε και ενσημα (points)).... που να εβριζα και ασχημα δηλαδη, εδω το χα :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αποκαλείς «ζώα» τα υπόλοιπα μέλη δεν είναι κάτι που περνάει απαρατήρητο, ούτε μένει ατιμώρητο. Σταμάτα να κλαίγεσαι για το σβησμένο post και διάβασε τους Όρους Χρήσης, παράγραφο 4. :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό είναι να βάζετε αντιπαγετικό ειδικό για ηλιακούς τηρώντας την αναλογία για εξωτερικές θερμοκρασίες που αναφέρονται στις οδηγίες.

 

Το αντιψυκτικό (παραφλού για ηλιακούς)

είναι μόνο για το εσωτερικό κύκλωμα του θερμοσίφωνα και των ηλιακών κυψελών,

και δεν προστατεύει όλη τη σωλήνα που είναι εκτεθειμένη στο κρύο.

 

Για να μην παγώσει αυτή , ή πρέπει να την έχεις τοποθετημένη μέσα στο κτίριο με super duper μόνωση ή να αφήνεις να στάζει η βρύση του ζεστού για να μην παγώσει το νερό.

 

Το ίδιο ισχύει και για τις σωλήνες του κρύου νερού, εάν είναι εκτεθειμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...