Προς το περιεχόμενο

Αγορά φορητού & Win2000


Nikos_Vita

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, :-)

 

Βλέπω ότι έχουν βγει πολλοί φορητοί σε καλές τιμές και έλεγα να πάρω κάποιον ΜΕΧΡΙ 700euro.

Έχω βάλει απαραίτητη προϋπόθεση τα 2Gb ram και σκληρό δίσκο από 120gb και άνω. Φυσικά οτιδήποτε παραπάνω προσφέρει ο φορητός είναι καλοδεχούμενο

 

Έχω διακρίνει τα:

Toshiba Satellite L40-17S, http://www.avoutlet.gr/default.aspx?pid=70&cgid=34&pd=556

 

Turbo-X Prime VN23-225 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1076949

 

INNOVATOR L208R T2130 2048MB 120GB, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.909154

 

HP G7030EV NOTEBOOK PC KQ183EA, http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900297

 

HP COMPAQ PRESSARIO V6640ED KA065EA http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.900292

 

Το "πρόβλημά μου" είναι αν θα μπορέσω να βάλω στα παραπάνω μηχανάκια windows 2000 ή ΧP.:shifty:

Έχει κανείς άποψη;

 

Ποιο εσείς θα επιλέγατε και γιατί; :shifty:

Έχει κανένας κάποιο από τα παραπάνω φορητά να μου πει τις απόψεις του; :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πρόβλημά μου" είναι αν θα μπορέσω να βάλω στα παραπάνω μηχανάκια windows 2000 ή ΧP.:shifty:

Έχει κανείς άποψη;Ποιο εσείς θα επιλέγατε και γιατί; :shifty:

 

Άντε τα XP το καταλαβαίνω αλλά τα WIN2000 :fear:???? Δεν είμαστε άνθρωποι του Νεάντερταλ, ούτε Homo Sapiens... επομένως γιατί να γυρίσουμε στην παλαιολιθική εποχή :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Toshiba αλλιώς το HP 530 KP479AA που με 20 ευρώ ακόμα κάνεις 2 GB τη RAM και έχεις με σύνολο 620 ευρώ έναν ταχύτατο και αρκετά ποιοτικό φορητό και υποστηρίζει Windows XP.

 

Τα υπόλοιπα μοντέλα μπορείς να τα αποφύγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε τα XP το καταλαβαίνω αλλά τα WIN2000 :fear:???? Δεν είμαστε άνθρωποι του Νεάντερταλ, ούτε Homo Sapiens... επομένως γιατί να γυρίσουμε στην παλαιολιθική εποχή :-D

 

χε!χε!ενδιαφέρον... :lol:

Εμείς ούτε άνθρωποι του Νεάντερταλ, ούτε Homo Sapiens... είμαστε. Μπορεί να είναι όμως κάποια από τα λογισμικά που χρησιμοποιούμε, ειδικά όταν αφορά επαγγελματικά λογισμικά... :rolleyes:

Στα VISTA σίγουρα ΔΕΝ τρέχουν. Στα XP θέλω να πιστεύω ότι θα τρέξουν... :eek:

 

Επιβεβαιώθηκε ότι τo turbo-x έρχεται και με XP Ηome και με έκπτωση περίπου στα 30euro... :-)

 

michalis2610 καλό το HP αλλά έχει κάποιες ελλείψεις σε σχέση με τα υπόλοιπα.

π.χ. 2x USB2.0, το μηχάνημα βγαίνει με 512Ram οπότε μάλλον εδώ παιρνούν ακόμα ένα 512Ram, κάρτα γραφικών με shared μνήμη...

Κοστίζει 600euro οπότε με την παραπάνω μνήμη θα πάει όσο περίπου και τα υπόλοιπα και θα έχει και ελλείψεις... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε τα XP το καταλαβαίνω αλλά τα WIN2000 :fear:???? Δεν είμαστε άνθρωποι του Νεάντερταλ, ούτε Homo Sapiens... επομένως γιατί να γυρίσουμε στην παλαιολιθική εποχή :-D

 

Φιλε μου καποιοι απο εμάς ειμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιουμε και παλια λειτουργικά εξ αιτίας λογισμικού που το απαιτεί και που μας χρειάζεται στη δουλειά μας. Εγω για παραδειγμα χρειαζομαι windows 98 για καποιο προγραμμα θερμομόνωσης και για καποιο σχεδιαστικο λογισμικό, τα οποία χρησιμοποιώ ελάχιστα αλλά υποχρεωτικά και ειναι ασυμφορη η αντικατάστασή τους (δεν θα γινει αποσβεση αν παρω καινουργια ενω εχω οτι χρειαζομαι αυτη τη στιγμη). Μαλιστα ψαχνω για ενα οικονομικο laptop πανω απο Ρ4 2,6 Ghz που να μπορει να τρεξει windows 98.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια μηχανήματα με WIN98 και 2000 υπάρχουν πάρα πολλά και σε απίστευτα χαμηλά τιμές. Κυρίως θα βρείτε HP, IBM και DELL. Πρωτού κάνετε όμως οποιαδήποτε τέτοια κίνηση, δοκιμάστε πρώτα τα επαγγελματικά προγράμματα που έχετε σε XP γιατί οι πιθανότητες να τρέχουν εκεί είναι παραπάνω από πολλές. Απο εκεί και πέρα και VISTA να έχει το Laptop με ένα virtual machine πιθανώς να λύσετε οποιοδήποτε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου καποιοι απο εμάς ειμαστε υποχρεωμένοι να χρησιμοποιουμε και παλια λειτουργικά εξ αιτίας λογισμικού που το απαιτεί και που μας χρειάζεται στη δουλειά μας. Εγω για παραδειγμα χρειαζομαι windows 98 για καποιο προγραμμα θερμομόνωσης και για καποιο σχεδιαστικο λογισμικό, τα οποία χρησιμοποιώ ελάχιστα αλλά υποχρεωτικά και ειναι ασυμφορη η αντικατάστασή τους (δεν θα γινει αποσβεση αν παρω καινουργια ενω εχω οτι χρειαζομαι αυτη τη στιγμη). Μαλιστα ψαχνω για ενα οικονομικο laptop πανω απο Ρ4 2,6 Ghz που να μπορει να τρεξει windows 98.

 

Σωστός σε καταλαβαίνω...γιατι είμαι σε παρόμοια περίπτωση...

 

Άσχετο αλλά και σχετικό!Αν τυχόν ψάχνεις για καλομεταχειρισμένο με μπαταρία σε αχρησιμοποίητη κατάσταση, τότε μπορώ να σου δώσω σε απόλυτα λογική τιμή (σχεδόν θα στο χαρίσω) το laptop που έχω τώρα...

IBM ThinkPad R50e με Intel Centrino στα 1,5Ghz με 512Ram και 40Gbyte σκληρό. Φυσικά τρέχει όλα τα λειτουργικά δοκιμασμένα, η IBM έχει Drivers για όλα τα λειτουργικά και έχει και όλα τα υπόλοιπα (WiFi, LAN, DVD/CDRW, USB2.0, 15,1TFT κλπ...κλπ...

Τέλος πάντων, αυτά... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XXAXAXAXAXAXAXXAXAXAX

 

Προς τι ο γέλωτας; :shifty:

 

Αν εννοείς για τους drivers κλπ... του turbo-x που έχω βάλει στο μάτι, μην ανησυχείς... το βρήκα το μηχάνημα...

http://www.pro-star.com/index.cfm?mainpage=productdetail&model=6626

 

και οι drivers κλπ...

http://www.pro-star.com/index.cfm?mainpage=download&modelno=6626/M66SRU-M665SRU

 

Οπότε όπως καταλάβατε το Πλαίσιο αυτή την περίοδο πουλάει τα Notebook της ProStar...

Eγω περίμενα να συναντήσω καμιά άγνωστη Κινέζικη εταιρία χωρίς όνομα τύπου Hasee* και τελικά έπεσα σε Αμερικάνικη...

χε!χε!:P

 

 

*Προσοχή με τους Hasee ! Από ότι φαίνεται έχουν υποκατάστατους Κινέζικους επεξργαστές και όχι γνήσιους Intel. Φαίνεται και από το site τους. Στα specs δεν φαίνεται η αναφορά στην Intel... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός σε καταλαβαίνω...γιατι είμαι σε παρόμοια περίπτωση...

 

Άσχετο αλλά και σχετικό!Αν τυχόν ψάχνεις για καλομεταχειρισμένο με μπαταρία σε αχρησιμοποίητη κατάσταση, τότε μπορώ να σου δώσω σε απόλυτα λογική τιμή (σχεδόν θα στο χαρίσω) το laptop που έχω τώρα...

IBM ThinkPad R50e με Intel Centrino στα 1,5Ghz με 512Ram και 40Gbyte σκληρό. Φυσικά τρέχει όλα τα λειτουργικά δοκιμασμένα, η IBM έχει Drivers για όλα τα λειτουργικά και έχει και όλα τα υπόλοιπα (WiFi, LAN, DVD/CDRW, USB2.0, 15,1TFT κλπ...κλπ...

Τέλος πάντων, αυτά... B)

 

Δηλαδη πόσα χρήματα εννοείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πόσα χρήματα εννοείτε?

 

Σκεφτόμουν να το κρατήσω μέχρι να το πετάξω, αλλά τώρα βλέπω ότι μου πιάνει χώρο.

Το είχα πάρει 750euro ... Τώρα πόσο να ζητήσω; Δεν ξέρω. Δεν το έχω σκεφτεί ακόμα. Πάντως θα το σκοτώσω... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουν να το κρατήσω μέχρι να το πετάξω, αλλά τώρα βλέπω ότι μου πιάνει χώρο.

Το είχα πάρει 750euro ... Τώρα πόσο να ζητήσω; Δεν ξέρω. Δεν το έχω σκεφτεί ακόμα. Πάντως θα το σκοτώσω... :-)

 

Αμα αποφασίσεις πόσο pm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...