Προς το περιεχόμενο

TURBO-X drivers για κάμερα


steven2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανεις που μπορώ να βρώ να βρώ drivers για την ενσωματωμένη κάμερα σε TURBO-X μοντελο της CLEVO ---> D40EV (όλη η σειρά D4XXX πρέπει να "φοράει" την ίδια κάμερα και τους ίδιους drivers. Στο site της μαμας εταιρείας (http://www.clevo.com) εχει όλους τους DRIVERS εκτός από αυτούς της κάμερας.

Στο system από τον πίνακα ελέγχου η κάμερα φαίνεται σαν

PC CAMERA (USB\VID_0AC8&PID_301B\5&16BC18D6&0&2)

Καμμία βοήθεια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αναζήτηση δύο ημερών και δοκιμή μερικών δεκάδων drivers ανα το διαδύκτιο οι οποίοι αποδείχθηκαν ΑΠΑΤΗ βρέθηκαν τελικά οι συγκεκριμένοι drivers με μια πιο προσεκτική έρευνα στο site της CLEVO στην διεύθυνση

http://www.clevo.com.tw/en/e-services/download/ftpOut.asp?Lmodel=D4x0S%2FM4x0S%2FD4x0P&ltype=9&submit=+GO+

Η εταιρεία έχει τους drivers για την ενσωματωμένη κάμερα ΟΧΙ στο συγκεκριμένο μοντέλο αλλά στα γενικά opΤionals με αναζήτηση σαν

Model :D4x0S/M4x0S/D4x0P

και όχι στην αναζήτηση με συγκεκριμένα μοντέλα.

 

Εκεί υπάρχουν 3 φάκελλοι

1)DRIVER (με υποφάκελλους για ΧP kai WIN2000

2)KEN και

3)TAS

 

Aφού τρέξουμε το setup από τον φάκελλο drivers κανουμε επανεκίνηση

Η κάμερα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΑΚΟΜΑ.

Στηνουμε τα αρχεια που υπάρχουν στον φάκελλο ΚΕΝ με copy paste

στα WINDOWS/system

και ξανακάνουμε επανεκίνηση

Ω! του θαύματος ...η κάμερα παίζει μια χαρά...

 

Αυτά σε περίπτωση που κάποιος άλλος στο μέλλον ταλαιπωρηθεί όπως εγώ μιας και ΟΛΟΙ οι drivers που υπάρχουν με αναζήτηση από το google και αναφέρονται σε

TURBO-X PC CAMERA (motherboard CLEVO series D40XXX )

εκτός τον παραπάνω ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

εεε, κατεβασα το αρχειο και δεν βρισκω πια ειναι τα αρχεια ΚΕΝ και TAS που αναφερεις και πρεπει να τα κανω copy-paste.Βλεπω μονο εναν φακελο για Windows XP και για Windows 2000 και μετα απο κατω ενα autorun και ενα setup..Εχω εγκαταστησει τον driver αλλα η καμερα δειχνει ασπρο.. καμία εικονα.Βοηθεια παρακαλω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πιθανον. Σε παρομοιο προβλημα που ειχα, ουτε και εγω βρηκα τα υποαρχεια που λεει ο φιλος παραπανω. Το πηγα στο Πλαισιο και μου ειπαν κατι για κομμενο καλωδιο της usb ενσωματομενης καμερας. Αν θελεις στειλε μυνημα στον φιλο μηπως και σου ανεβασει με rapidshare ή κατι αλλο το ολοκληρωμενο αρχειο. Αλλιως Πλαισιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...