Προς το περιεχόμενο

Forthnet 2play και ακύρωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί αλλά έψαξα και δεν το βρήκα

Είχα κάνει αίτηση για Forthnet 2play από πέρυσι το καλοκαίρι

Τον Νοέμβριο τους στέλνω φαξ για ακύρωση της αίτησης σε φόρμα της Forthnet μετά από επαφή με μια υπάλληλο και δική της υπόδειξη

Μου στέλνουν το μοντεμ αλλά δεν το παραλαμβάνω και τους το ξαναλέω για την ακύρωση με το φαξ και οτι εχω το φαξ ως αποδεικτικό.

Σήμερα μου κόβεται το τηλέφωνο στο σπίτι.

Σε επαφή μαζί τους μου λένε ότι για επανασύνδεση πρέπει ό ίδιος να κάνω ενέργειες στον ΟΤΕ και να πληρώσω φυσικά γιατί το έλεγε το συμφωνητικό της αίτησης.

Τους λέω οτι και να θέλω να συνδεθώ τώρα στη Forthnet δεν έχω το μοντεμ

Μου απαντάνε ότι δεν είναι θέμα μόντεμ γιατί από την στιγμή που έκανα ακύρωση της αίτησης και δεν θέλω Forthnet θα πρέπει να πληρώσω επανασύνδεση ΟΤΕ και αν θέλω Forthnet χρειάζομαι νέα αίτηση για Forthnet 2play

Το έχει πάθει κι άλλος αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο συνέβη και σε συνάδελφο με την ΟΝ

Τελικά όλες οι εταιρίες μάλλον λειτουργούν με τον ίδιο νόμο που φτιάχνουν αυτοί

Ποιός θα υπερασπιστεί τον πολίτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε δεν κατάλαβα τί ακριβώς έπαθες. Τόσο καιρό δεν είχες forthnet και επειδή βαρέθηκες να περιμένεις είπες να διακόψεις την αίτηση πριν καν συνδεθείς? Και τότε γιατί σου κόψανε σήμερα το τηλέφωνο? Επειδή παρα την αίτηση σου προχώρησε η αίτηση? Και εσύ ζήτησες "ας πάει το παλιάμπελο συνδέστε με αλλά δεν έχω modem?" Και γιατί να ξανακάνεις αίτηση στον ΟΤΕ ή στην forthnet?

 

Anyway, αν θες να ξαναπάς στον ΟΤΕ κάνε αίτηση για νέο τηλέφωνο, άλλαξε αριθμό. Τότε δεν πληρώνεις (μάλλον). Ή βάλτο σε άλλο όνομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε δεν κατάλαβα τί ακριβώς έπαθες. Τόσο καιρό δεν είχες forthnet και επειδή βαρέθηκες να περιμένεις είπες να διακόψεις την αίτηση πριν καν συνδεθείς? Και τότε γιατί σου κόψανε σήμερα το τηλέφωνο? Επειδή παρα την αίτηση σου προχώρησε η αίτηση? Και εσύ ζήτησες "ας πάει το παλιάμπελο συνδέστε με αλλά δεν έχω modem?" Και γιατί να ξανακάνεις αίτηση στον ΟΤΕ ή στην forthnet?

 

Anyway, αν θες να ξαναπάς στον ΟΤΕ κάνε αίτηση για νέο τηλέφωνο, άλλαξε αριθμό. Τότε δεν πληρώνεις (μάλλον). Ή βάλτο σε άλλο όνομα...

 

Το τι έπαθα είναι απλό

Εκανα αίτηση για σύνδεση και προτού συνδεθώ την ακύρωσα

Οπως την έκανα την ξέκανα

Δεν είχα το δικαίωμα?

Και μετά από τόσους μήνες θυμήθηκαν τώρα να με συνδέσουν αφού και έκανα ακύρωση και δεν παρέλαβα το μόντεμ τους.

Γιατί να με κόψουν? Με εκδικήθηκαν που δεν έγινα πελάτης τους? Μήπως τους έκανα καμιά ζημιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως έπρεπε να πάς και στον ΟΤΕ να ζητήσεις και απο εκεί να μην προχωρήσει η αίτηση σου. Δεν ξέρω αν γινόταν βέβαια...

 

Απο την στιγμή όμως που προχώρησε η αίτησή σου μέχρι "να σεπάρουν απο τον ΟΤΕ" πρέπει να συνεχίσει και μέχρι "να σε συνδέσουν στο δίκτυό τους". Σίγουρα δεν μπορούν αυτοί να επιλέγουν το σημείο της διαδικασίας στο οποίο θα λάβουν υπ'όψην μια αίτηση.

 

Τώρα απο εκεί και πέρα κάνε ότι σε συμφέρει.

 

Πάντως δεν μας τα λές καλά και δεν μπορούμε εμείς να βγαλουμε απο μονοι μας τα συμπεράσματα. Δεν εξηγείς.

 

Δηλ. η forthnet σου λέει ότι για την παλιά αίτηση που έκανες και την οποία "ξέκανες" πρέπει να πληρώσεις (τί και πόσο?)?

Και αν τώρα θέλεις εκ νεου forthnet πρέπει να ξανακάνεις αίτηση και να πληρώσεις την παλιά?

Γραμμή έχεις ή δεν έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμή όμως που προχώρησε η αίτησή σου μέχρι "να σεπάρουν απο τον ΟΤΕ" πρέπει να συνεχίσει και μέχρι "να σε συνδέσουν στο δίκτυό τους". Σίγουρα δεν μπορούν αυτοί να επιλέγουν το σημείο της διαδικασίας στο οποίο θα λάβουν υπ'όψην μια αίτηση.

 

Το τι λες εδώ δεν το καταλαβαίνω. Ποιός σου είπε οτι με πήραν από τον ΟΤΕ?

 

Δηλ. η forthnet σου λέει ότι για την παλιά αίτηση που έκανες και την οποία "ξέκανες" πρέπει να πληρώσεις (τί και πόσο?)?

Και αν τώρα θέλεις εκ νεου forthnet πρέπει να ξανακάνεις αίτηση και να πληρώσεις την παλιά?

Γραμμή έχεις ή δεν έχεις?

 

Ποιά παλιά και νέα?

Μια αίτηση έκανα στη forthnet για να μπω από το δίκτυο του ΟΤΕ στο ιδιόκτητο δίκτυό της. Αυτή την αίτηση προτού προλάβει να την υλοποιήσει δηλ. να με κόψει από ΟΤΕ και να με συνδέσει στο δικό της δίκτυο (3 μήνες πριν) την ακύρωσα.

Η forthnet ομως με έκοψε από τον ΟΤΕ και για να ξαναέχω τηλέφωνο ΟΤΕ μου ζητάει να πληρώσω επανασύνδεση ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...