Προς το περιεχόμενο

Θέμα τροφοδοτικού


orphaeus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Θα ήθελα να σας απασχολήσω με ένα πρόβλημά και αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια(ες) λύση(εις).

 

Έχω ένα PC με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

Motherboard ASUS P4S8X-X

Pentium 4 στα 2.54GHz

ATI RADEON X1600 PRO 256MHz AGP

2 x 1Gb DDR

1 x 120Gb HDD

1 x 320Gb HDD

1 x 80Gb HDD εξωτερικός

1 DVD-R

1 DVD-RW

Οθόνη TFT 17"

και ένα UPS MUSTEK 800.

 

Στο κουτί έχω ένα τροφοδοτικό 400W το οποίο εδώ και καιρό τα έχει παίξει και κάνει αρκετό (και ενοχλητικό) θόρυβο.

Τι τροφοδοτικό θα μπορούσα να αγοράσω (βάσει των παραπάνω χαρακτηριστικών του pc μου);

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια, εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 400W σε καλύπτουν (Μάλλον και τα 350W) αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα επώνυμο γύρω στα 500W για να το έχεις για αρκετά χρόνια ακόμα.Αν το θες μόνο για να κάνεις την δουλειά σου ένα καλό 350 ή ένα απλό 400άρι σε καλύπτουν απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 400W σε καλύπτουν (Μάλλον και τα 350W) αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα επώνυμο γύρω στα 500W για να το έχεις για αρκετά χρόνια ακόμα.Αν το θες μόνο για να κάνεις την δουλειά σου ένα καλό 350 ή ένα απλό 400άρι σε καλύπτουν απόλυτα.

 

Πιο πολυ ανησυχώ για την κάρτα γραφικών που παίρνει extra τροφοδοσία από το τροφοδοτικό.

Επίσης, στο e-shop (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305) αναφέρει ως μέγιστη ισχύ τα 480W. Αν βάλω τροφοδοτικό 500W δε θα υπάρχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ ανησυχώ για την κάρτα γραφικών που παίρνει extra τροφοδοσία από το τροφοδοτικό.

Επίσης, στο e-shop (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305) αναφέρει ως μέγιστη ισχύ τα 480W. Αν βάλω τροφοδοτικό 500W δε θα υπάρχει πρόβλημα;

 

Όχι.Το τροφοδοτικό σου δεν καταναλώνει όσα watt λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.Το τροφοδοτικό σου δεν καταναλώνει όσα watt λέει.

 

Έβαλα το CHIEFTEC 500W (http://www.plaisio.gr/Product.aspx?Product=873446&keyword=873446), το σύνδεσα με το UPS 480W και έκανα τεστ με το ρεύμα (έβγαλα το καλώδιο του UPS από την πρίζα του ρεύματος) και έκλεισε το PC, ενώ θα έπρεπε να ενεργοποιηθεί το UPS και να δίνει ρευμα στο PC. Έχω κάνει το ίδιο και με το 400W τροφοδοτικό και δουλευει κανονικά.

Τι παιζεται; :((((

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως το ups ειναι apc?

Τα UPS APC εχουν προβλημα με τροφοδοτικα που εχουν active pfc .Active pfc εχουν τα περισοτερα συγχρονα και ποιοτικα τροφοδοτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως το ups ειναι apc?

Τα UPS APC εχουν προβλημα με τροφοδοτικα που εχουν active pfc .Active pfc εχουν τα περισοτερα συγχρονα και ποιοτικα τροφοδοτικα

 

Το UPS είναι MUSTEK. Το αγόρασα το Σεπτέμβρη από το E-SHOP (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701305) και με το τροφοδοτικό των 400W δουλεύει μια χαρά. Τώρα όμως θέλω να αλλαξω τροφοδοτικό γιατί κανει θόρυβο. Τα Chieftec δεν είναι καλά τροφοδοτικά;

 

Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή σας.

Μακάρι τελικά να βρω λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω κανενα προβλημα

Και απο αλλους που το εχουν δεν εχω ακουσει παραπονα ,το αντιθετο μαλλιστα

Παιζει στην μεσαια κατηγορια σαν ποιοτητα,αλλα γενικα εχουν βγει καλα ,και πολυ δυνατα (στα amper) ,εχουν και active pfc

Πιστευω ειναι καλυτερα απο τις φτηνες σειρες της thermaltake (βλ tr2 )

Φυσικα σαν ποιοτητα τα seasonic, enermax κτλ ειναι πολυ καλυτερα αλλα στοιχιζουν τα διπλασια χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το εχω κανενα προβλημα

Και απο αλλους που το εχουν δεν εχω ακουσει παραπονα ,το αντιθετο μαλλιστα

Παιζει στην μεσαια κατηγορια σαν ποιοτητα,αλλα γενικα εχουν βγει καλα ,και πολυ δυνατα (στα amper) ,εχουν και active pfc

Πιστευω ειναι καλυτερα απο τις φτηνες σειρες της thermaltake (βλ tr2 )

Φυσικα σαν ποιοτητα τα seasonic, enermax κτλ ειναι πολυ καλυτερα αλλα στοιχιζουν τα διπλασια χρηματα

 

Αφου δεν έχουν πρόβλημα τα chieftec τροφοδοτικά και το UPS μου των 480W δουλευει με τροφοδοτικό 400W αλλά δε δουλεύει με το chieftec των 500W μήπως τελικά υπάρχει θέμα μεταξύ watt τροφοδοτικού-watt UPS και τελικά αν το τροφοδοτικό ειναι περισσότερα watt από το ups υπάρχει προβλημα; :(((

 

Έχει ακούσει κανένας για τέτοιο πρόβλημα ξανά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99 % οπως καταλαβαινω το προβλημα ειναι στο ρευμα που βγαζει το ups

τα τροφοδοτικα με active pfc (που τετοιο ειναι το chieftec) θελουν το ρευμα να ειναι απολυτως σε ημιτονοειδη μορφη ,αλλα καποια ups (οπως το apc , ισως και το δικο σου ) δινουν το ρευμα σε καπως διαφορετικη μορφη ,οχι απολυτα ημιτονο ,πιο τετργωνισμενη μορφη .

Και αυτο διμιουργει τετοια προβληματα

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος οποτε να με συγχωρειτε οπως τα περιγραφω παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99 % οπως καταλαβαινω το προβλημα ειναι στο ρευμα που βγαζει το ups

τα τροφοδοτικα με active pfc (που τετοιο ειναι το chieftec) θελουν το ρευμα να ειναι απολυτως σε ημιτονοειδη μορφη ,αλλα καποια ups (οπως το apc , ισως και το δικο σου ) δινουν το ρευμα σε καπως διαφορετικη μορφη ,οχι απολυτα ημιτονο ,πιο τετργωνισμενη μορφη .

Και αυτο διμιουργει τετοια προβληματα

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος οποτε να με συγχωρειτε οπως τα περιγραφω παραπανω

 

Το δοκίμασα το ups μου και σε άλλα pc με chieftec τροφοδοτικά (έχουμε αρκετά στο γραφείο, αλλά 350W) και δουλεύει και πάλι. Δε φαίνεται να έχει πρόβλημα το UPS.

Τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο το ενα ,αλλο το αλλο .Αυτα των 350 watt μαλλον δεν εχουν active pfc.

Το προβλημα δεν ειναι στην μαρκα αλλα στο pfc

 

Nα ρωτήσω και γω ο αδαής... τί είναι το active pfc ??? :confused:

 

Πρέπει να το ζητάμε να το έχει το τροφοδοτικό που θα πάρουμε ???

 

Για έναν τετραπύρηνο της Intel απ' τους καινούργιους (πχ. 9650) θα πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά το τροφοδοτικό ???

 

Ενα από τα πιο αθόρυβα και ποιοτικά, ποίο θεωρείτε εσείς ???

 

Χίλια συγνώμη που "χώθηκα" στη συζήτηση, αλλά αυτή την εποχή ψάχνω και είδα το νήμα και είπα να ρωτήσω χωρίς να ανοίξω καινούργιο... :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ρωτήσω εδώ.

 

Εδώ και 3-4 μέρες, άλλες φορές οταν ανοίγω και άλλες φορές όταν κλείνω τον υπολογιστή, μου εμφανίζει ένα μήνυμα οτι η κάρτα γραφικών δεν τροφοδοτείται επαρκώς. Ανοιξα το κουτί έβγαλα και ξαναέβαλα το καλώδιο πάνω στην κάρτα μηπως τυχον είχε κουνηθεί από την θέση του αλλά ενώ στο πρώτο άνοιγμα δεν έβγαλε μήνυμα, το έβγαλε κατα την επανεκκίνηση. Κατα τη λειτουργία του υπολογιστή δεν εμφανίζεται κάποιο άλλο πρόβλημα ούτε όταν παίζω κάποιο παιχνίδι.

 

Να αρχίσω να ανησυχώ για το τροφοδοτικό? Μας αφήνει χρόνους?

Το εν λόγω τροφοδοτικό είναι ένα Thermaltake στα 450w που το είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια όταν έβαλα την κάρτα γραφικών.

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα θα ρωτήσω εδώ.

 

Εδώ και 3-4 μέρες, άλλες φορές οταν ανοίγω και άλλες φορές όταν κλείνω τον υπολογιστή, μου εμφανίζει ένα μήνυμα οτι η κάρτα γραφικών δεν τροφοδοτείται επαρκώς. Ανοιξα το κουτί έβγαλα και ξαναέβαλα το καλώδιο πάνω στην κάρτα μηπως τυχον είχε κουνηθεί από την θέση του αλλά ενώ στο πρώτο άνοιγμα δεν έβγαλε μήνυμα, το έβγαλε κατα την επανεκκίνηση. Κατα τη λειτουργία του υπολογιστή δεν εμφανίζεται κάποιο άλλο πρόβλημα ούτε όταν παίζω κάποιο παιχνίδι.

 

Να αρχίσω να ανησυχώ για το τροφοδοτικό? Μας αφήνει χρόνους?

Το εν λόγω τροφοδοτικό είναι ένα Thermaltake στα 450w που το είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια όταν έβαλα την κάρτα γραφικών.

 

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

 

Πιστεύω ότι φταίει η τροφοδοσία της κάρτας και όχι το τροφοδοτικό σου, αφού δεν σου κολλάει κατά τα άλλα το pc.

 

Μήπως η κάρτα διαθέτει και επιπλέον τροφοδοσία για την ψύξη της ?? Αν έχεις βάλει δική σου ψύκτρα, αυτό είναι το πιο πιθανό. Σε αυτή την περίπτωση θα υπάρχει ένα καλωδιάκι που βγαίνει από τον ανεμιστήρα της ψύκτρας και θα πρέπει να μπει σε ένα από τα sockets τροφοδοσίας της μητρικής σου.

 

P.S. Όποιος θέλει και μπορεί ας μου απαντήσει και μένα πιο πάνω... :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...