Προς το περιεχόμενο

Τελικά αξίζει να παρεις 22άρα??


vanzelvoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μία έρευνα που έκανα ακόμα δεν έχω καταλήξει αν αξίζει να πάρω 22άρα WS οθόνη!

 

Θέλω να αλλάξω τη 17άρα TFT που έχω και να βάλω μια 22άρα και ένα TV Tuner αντικαθιστώντας έτσι και την τηλεόραση μου!!

Αλλά 'εχω μπερδευτεί είναι η αλήθεια!

Βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτές:

http://www.prad.de/en/guide/ergebnis_vergleich.html?pradid=c620d2f01838d0446ae8342d9e4feff4&7%5B%5D=0&8%5B%5D=0&10%5B%5D=0&12%5B%5D=0&13%5B%5D=0&14%5B%5D=0&15%5B%5D=0&16%5B%5D=0&17%5B%5D=0&18%5B%5D=0&19%5B%5D=0&20%5B%5D=0&21%5B%5D=0&22%5B%5D=0&22%5B%5D=3924&22%5B%5D=4026&22%5B%5D=3693&22%5B%5D=3593&23%5B%5D=0&24%5B%5D=0&26%5B%5D=0&27%5B%5D=0&28%5B%5D=0&29%5B%5D=0&30%5B%5D=0&32%5B%5D=0&37%5B%5D=0&40%5B%5D=0&42%5B%5D=0&45%5B%5D=0&46%5B%5D=0&47%5B%5D=0&50%5B%5D=0&55%5B%5D=0&57%5B%5D=0&65%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=compare

ή στο να καταλήξω με τα ίδια λεφτά σε μια 20άρα με S-panel.

Η χρήση που θα κάνω είναι κυρίως παιχνίδια, Ταινίες αλλά και ως TV όπως προανέφερα.

Πραγματικά περιμένω τη γνώμη σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την DELL24",και η τιμη τηs ειναι πολυ καλη για τουs λογουs που θελειs την νεα οθονη.

εαν παρειs 22" ισωs αργοτερα το μετανοιωσειsκαι θελησειs κατι μεγαλυτερο.

για ξανασκεψου το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την DELL24",και η τιμη τηs ειναι πολυ καλη για τουs λογουs που θελειs την νεα οθονη.

εαν παρειs 22" ισωs αργοτερα το μετανοιωσειsκαι θελησειs κατι μεγαλυτερο.

για ξανασκεψου το.

Με τη "μικρή" διαφορά ότι η οθόνη που προτείνεις έχει υπερδιπλάσιο κόστος απ' αυτές που αναφέρει ο vanzelvoul :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή οθόνης είναι μεγάλη υπόθεση και καλά κάνει ο τόπικστάρτερ και προβληματίζεται. Γνώμη μου είναι ότι αν υπάρχει η δυνατότητα να πάει κάποιος σε 24"(πχ DELL 2407) αξίζει, ακόμα και λίγη υπομονή να κάνει μέχρι να μαζευτεί το αντίστοιχο ποσό.

 

Βέβαια παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες έτσι?

Ανάλογο hardware πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Livewire δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να ανοιχτο τόσο!!!

Αλλα σε ευχαριστώ για τη συμβουλή!!

Ασε που δεν έχω το ανάλογο Hardware: PentiumD 950 3.4GH, 2 Giga Ram και μία Albatron 8600GTS με έναν απλό δίσκο 80γίγα.

Φαντάσου οτι το πιο απαιτητικό παιχνίδι που εχω παίξει σε φουλ ρυθμίσεις είναι το Oblivion με αρκετά ικανοποιητικές επιδόσεις!

Ενοείτε πως τρέχω XP μετά από ένα μεγάλο πέρασμα από Λίνουξ αλλα ελέω πιαχνιδιών....

 

Θα συμφωνήω λοιπόν με τον antonl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι τηs φιλοσοφιαs οτι το μονιτορ πρεπει να το παιρνειs μια φορα και τερμα.

το hardware του pc μπορειs να το αναβαθμιζειs οποτε θελειs.

την προταση την εκανα γνωριζονταs οτι ειναι κατα πολυ ακριβοτερο απο αυτο του λινκ,επειδη ειπε οτι θελει να το χρησιμοποιει και σαν τηλεοπτικο δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Livewire δυστυχώς τα οικονομικά μου δεν μου επιτρέπουν να ανοιχτο τόσο!!!

Αλλα σε ευχαριστώ για τη συμβουλή!!

Ασε που δεν έχω το ανάλογο Hardware: PentiumD 950 3.4GH, 2 Giga Ram και μία Albatron 8600GTS με έναν απλό δίσκο 80γίγα.

Φαντάσου οτι το πιο απαιτητικό παιχνίδι που εχω παίξει σε φουλ ρυθμίσεις είναι το Oblivion με αρκετά ικανοποιητικές επιδόσεις!

Ενοείτε πως τρέχω XP μετά από ένα μεγάλο πέρασμα από Λίνουξ αλλα ελέω πιαχνιδιών....

 

Θα συμφωνήω λοιπόν με τον antonl

 

 

Να έχεις υπόψην σου όμως, ότι το σύστημα που έχεις θα ζοριστεί να παίξει νέα παιχνίδια σε ανάλυση 1680*1050.

Και δεν λένε πολλά οι TFT σε non native αναλύσεις, when it comes to games....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ποια από αυτές θα μου πρότεινε καποιος ή όποια εχει υπόψην του????

Livewire η αναβάθμιση ελπίζω ότι θα είναι το επόμενο βήμα μου, γιαυτό και δεν συζητώ για οθόνη άνω των 300 ευρώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ποια από αυτές θα μου πρότεινε καποιος ή όποια εχει υπόψην του????

Livewire η αναβάθμιση ελπίζω ότι θα είναι το επόμενο βήμα μου, γιαυτό και δεν συζητώ για οθόνη άνω των 300 ευρώ!!

 

Τελικά κατεληξα στην hp w2207h!

Απορώ γιατί τετοια κάψα με τη samsung 226bw, ok είναι πολύ καλή αλλα δε νομίζω οτι αξίζει το ξεβίδωμα και το άγχος για το πανελ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι.

Μη το σκέφτεσαι καθόλου!

 

 

Edit

@vanzelvoul από κάτω : no problem φίλε!

 

 

Αυτής της άποψης ήμουν κι εγώ αλλά μόλις πήγαν οι 19άρες 200 ευρώ και οι 22άρες 350 το αναίρεσα. Παίρνεις μία οθόνη που καλύπτει τις ανάγκες σου και την αλλάζει μετά από 2-3 χρόνια για κάτι αρκετά καλύτερο καθώς η τεχνολογία προχωράει. (είχα πάρει μια 19άρα πριν χρόνια 450 ευρώ που ήταν με S-IPS panel και σιγά τα αυγά).

 

Μάλλον ήθελες να πεις "για κάτι αρκετά μεγαλύτερο".

Τα καλά μόνιτορ δεν χάνουν την αξία τους(τιμή) τόσο εύκολα...

Κανένας δεν είπε ότι ένα PVA panel(ή IPS ή MVA ) αρκεί για πεις ένα μόνιτορ ποιοτικό.

 

Αυτά γενικότερα.

 

Και πάνω απ' όλα οικονομία στα ποστ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ με επηρέασε που την είδα στον κωτσόβολο λαιβ διπλα στη 2232bw!

Αυτό το glossy της w2207h κάνει διαφορά είναι η αλήθεια!!!

Άρα απο αύριο λοιπόν κλειστό το πατζουράκι!!

Livewire και υπόλοιποι ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι τηs φιλοσοφιαs οτι το μονιτορ πρεπει να το παιρνειs μια φορα και τερμα.

το hardware του pc μπορειs να το αναβαθμιζειs οποτε θελειs.

την προταση την εκανα γνωριζονταs οτι ειναι κατα πολυ ακριβοτερο απο αυτο του λινκ,επειδη ειπε οτι θελει να το χρησιμοποιει και σαν τηλεοπτικο δεκτη.

 

Αυτής της άποψης ήμουν κι εγώ αλλά μόλις πήγαν οι 19άρες 200 ευρώ και οι 22άρες 350 το αναίρεσα. Παίρνεις μία οθόνη που καλύπτει τις ανάγκες σου και την αλλάζει μετά από 2-3 χρόνια για κάτι αρκετά καλύτερο καθώς η τεχνολογία προχωράει. (είχα πάρει μια 19άρα πριν χρόνια 450 ευρώ που ήταν με S-IPS panel και σιγά τα αυγά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι τηs φιλοσοφιαs οτι το μονιτορ πρεπει να το παιρνειs μια φορα και τερμα.

το hardware του pc μπορειs να το αναβαθμιζειs οποτε θελειs.

την προταση την εκανα γνωριζονταs οτι ειναι κατα πολυ ακριβοτερο απο αυτο του λινκ,επειδη ειπε οτι θελει να το χρησιμοποιει και σαν τηλεοπτικο δεκτη.

 

φιλε μου συμφωνω απολυτα μαζι σου!!! οθονη μια φορα αγοραζουμε.

 

τωρα στον φιλο που θελει να κανει αγορα, θα του προτινα να κανει υπομονη ενα-δυο μηνες ακομα να μαζεψει ενα μεγαλυτερο ποσο να παρει μια οθονη σπεσιαλ.

 

τωρα να βιαζεται να παρει καινουρια, ας παρει μια μικροτερη και στο μελλον βλεπει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι πάντα το θέμα ότι δεν έχουμε αυτή τη στιγμή τα χρήματα για να πάρουμε το Χ φοβερό μοντέλο (της τάδε κατηγορίας). Είναι ότι κάποιοι από μας δε θέλουν να διαθέσουν πάνω από Χ χρήματα για τη συγκεκριμένη αγορά.

Τώρα σχετικά με τις οθόνες, ο καθένας ό,τι πιστεύει. Κι εγώ ήμουν της άποψης ότι οθόνη "μια φορά" παίρνεις. Και συγκεκριμένα πήρα μια το '97 (Eizo 17" 220.000δρχ) και μια πριν 1+ χρόνο (Eizo 19" 605ευρω). Σκοπεύω να την κρατήσω μέχρι να χαλάσει, όπως έκανα και για την προηγούμενη. Τείνω όμως να συμφωνήσω με την άποψη που παραθέτει ο getty παραπάνω.

Με γειες vanzelvoul :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...