Προς το περιεχόμενο

Earth Hour 2008


eirinikp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρωτοβουλία “H Ώρα της Γης” δημιουργήθηκε για να ευαισθητοποιήσει τον κόσμο για τη μεγαλύτερη απειλή που έχει αντιμετωπίσει ποτέ ο πλανήτης μας. Αφορά στην συμβολική πράξη του να σβήσουμε τα φώτα μας για μία ώρα και έτσι να περάσουμε ένα δυνατό μήνυμα για την ανάγκη δράσης όσον αφορά το θέμα της παγκόσμιας υπερθέρμανσης. (Δες εδώ το video του Earth Hour 2008)

Στις 31 Μαρτιου 2007, 2,2 εκατομμυρια κατοικοι του Συδνει στην Αυστραλια συμμετείχαν στην Ωρα της Γης και καταφεραν να μειωσουν την καταναλωση της πολης τους κατά 10,2% σβηναντας μοναχα τα φωτα τους για μια ωρα.

Αυτή η απλή πράξη άγγιξε την καρδιά πολλών ανθρώπων σε κάθε γωνιά του πλανήτη. Αποτέλεσμα ήταν ότι στις 29 Μαρτίου 2008, εκατομμύρια άνθρωποι σε μερικές από τις μεγαλύτερες πόλεις του κόσμου, όπως η Κοπενχάγη, το Τορόντο, το Σικάγο, η Μελβούρνη, το Μπρισμπέιν, το Τελ Αβίβ και η Μανίλα, θα ενωθούν και θα σβήσουν τα φώτα τους στις 8 το βράδυ για μία ώρα, την ΄Ωρα της Γης.

Γραφτείτε στο Earth Hour από το σύνδεσμο http://www.earthhour.org/sign-up και κυρίως ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ ΑΥΤΗ!

Ας ενημερώσει ο καθένας από μας φίλους, γνωστούς, συναδέλφους αλλά και όσους ξέρετε που έχουν κάποια ποιο υπεύθυνη θέση (πχ διευθυντές, δημόσια πρόσωπα, ΜΜΕ…) και μπορούν να επηρεάσουν περισσότερους, για να συμμετάσχουμε όλοι σε αυτήν την προσπάθεια!!!

 

http://earthhourhellas.wordpress.com/

http://www.earthhour.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1) Το μήνυμά σου σύντομα θα διαγραφεί γιαυτό γράψτο αμέσως ελληνικά

2) Πολύ δεν το έχουν παρακάνει, σβήστε τα φώτα για μία ημέρα για αυτό ή εκείνο κλείστε της τηλεωράσεις για μία μέρα , μην ψωνήσετε για μία μέρα, δεν μας παρατάνε, επείδηξει δύναμης κάνουν όλοι αυτοί θα δουν πόσοι θα κλείσουν τα φώτα και θα λένε αχά τόσους μπορούμε να επιρεάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το μήνυμά σου σύντομα θα διαγραφεί γιαυτό γράψτο αμέσως ελληνικά

2) Πολύ δεν το έχουν παρακάνει, σβήστε τα φώτα για μία ημέρα για αυτό ή εκείνο κλείστε της τηλεωράσεις για μία μέρα , μην ψωνήσετε για μία μέρα, δεν μας παρατάνε, επείδηξει δύναμης κάνουν όλοι αυτοί θα δουν πόσοι θα κλείσουν τα φώτα και θα λένε αχά τόσους μπορούμε να επιρεάσουμε.

 

1173711046582673.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω όμως lefi, να συμφωνείς ότι πρέπει επιτέλους να μάθουμε όλοι να κάνουμε οικονομία στην ενέργεια στο σπίτι, στο γραφείο, καθημερινά. Για να το μάθει αυτό ο κόσμος όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, πρέπει κάτι να γίνει. Η κίνηση αυτή είναι συμβολική. Η ουσία είναι ότι όλοι πρέπει να ενημερωθούμε και να εφαρμόσουμε στην καθημερινή μας ζωή τρόπους εξοικονόμησης ενέργειας! Κλείσε τον υπολογιστή, τα φώτα και τις ηλεκτρικές συσκευές όταν δεν της χρησιμοποιείς, ανακύκλωσε, χρησιμοποίησε τις λάμπες που είναι φιλικές προς το περιβάλλον, χρησιμοποίησε μέσα μαζικής μεταφοράς ή ποδήλατο όταν αυτό είναι δυνατό. Χρησιμοποίησε τη δική σου δύναμη. Μην αφήνεις κανένα να σε επηρεάσει. Απλά διεκδίκησε το δικαίωμά σου να ζεις σε ένα καλύτερο πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά αυτά που λες, μακάρι να σκέφτονταν όλοι έτσι. Τέτοιες συμβολικές πράξεις μόνο κακό δε κάνουν και μπράβο σε αυτούς που οργανώνονται και προσπαθούν να ευαισθητοποιήσουν τον κόσμο. Αυτό που βλέπω όμως είναι ότι περιοριζόμαστε σε τέτοιες μόνο κινήσεις. Αλήθεια, πόσοι γνωστοί σας έχουν αλλάξει συμπεριφορά απέναντι στο περιβάλλον τα τελευταία χρόνια; Εσείς οι ίδιοι τι κάνετε;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ή μεταβολή του κλίματος είναι πλέον αναπόφευκτη. Το θέμα πλέον είναι να επιβραδύνουμε όσο μπορούμε το ρυθμό αυτής τη μεταβολής. Ο καθένας όσο μπορεί ή όσο θέλει στη τελική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι ο καθένας δυσκολεύεται να ξεβολευτεί (Ή τουλάχιστον νομίζουν ότι ξεβολεύονται, στην πραγματικότητα δεν είναι κάτι δύσκολο).

Όσον αφορά το να επηρεάσεις το γύρο σου περιβάλλον δεν είναι και τόσο δύσκολο πάντως. Η προσωπική μου εμπειρία μου έχει δείξει ότι ενώ στην αρχή σε βλέπουν λίγο παράξενα, μετά αρχίζουν και μπαίνουν κι αυτοί στο τρυπάκι. Αρκεί να επιμένεις! Άλλωστε κάνουν οικονομία και στην τσέπη τους! (Αυτή η ατάκα συνήθως πιάνει! :-) )

Περιοριζόμαστε σε τέτοιες μόνο κινήσεις γιατί τις υπόλοιπες κινήσεις πρέπει να τις κάνουμε από μόνοι μας. Δε θα ʽρθει ο οικολόγος να σβήσει το φως του σπιτιού σου όταν φύγεις! Μόνος σου θα το κάνεις.

Πάντως δεν μπορεί να μην έχεις προσέξει ότι κάτι γίνεται. Δεν είναι λίγοι αυτοί που αρχίζουν να ξυπνάνε. Και κάποιοι «μεγάλοι» αρχίζουν να το βλέπουν αυτό. Ας μην είμαστε απαισιόδοξοι. Όσο κλισέ κι αν είναι αυτό, πράγματι ο καθένας μόνος του μπορεί να κάνει τη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι θέμα να επηρέασουμε κάποιον. Φροντίζοντας να καταναλώνει λιγότερους πόρους κανείς βοηθάει άμεσα το περιβάλλον, δεν είναι μέσο πίεσης. Πάντως εντάξει όλα αυτά τα 1 ώρα για τις αχοιβάδες του St.Kitts & Nevis είναι λίγο εκνευριστικά, υπάρχουν και άλλοι τρόποι να ενημερώσει κανείς το κοινό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Εσύ όμως βλέπεις τους γύρω σου να το εφαρμόζουν χωρίς να τους έχει μιλήσει κανένας; Ενημέρωση. Αυτό είναι το θέμα.

Όσο για αυτή τη μία ώρα, αν οργάνωνε κάποιος φίλος/φίλη σου πχ ένα πάρτι με κεριά, θα το έβρισκες το ίδιο εκνευριστικό? Το νόημα της μίας ώρας με κλειστά τα φώτα είναι ότι θα φανεί σε ολόκληρη τη γη κάτι πρωτοφανές. Δες το σχετικό σύνδεσμο στο πρώτο μου μήνυμα για να καταλάβεις. Και αυτό το πρωτοφανές όταν το δουν και άλλοι θα αφυπνιστούν και αυτοί με τη σειρά τους. Η κίνηση αυτή πέρυσι μείωσε την κατανάλωση μίας πόλης κατά 10,2%.

Πάντως σίγουρα δεν ενημερώνεται ο κόσμος μόνο με αυτό, ενημερώνεται και με άλλους τρόπους. Όμως όσο πιο δυνατό είναι αυτό που θα γίνει τόσο πιο πιθανό να αφυπνίσεις κάποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ζω στη Γερμανία, τη χώρα που πετάμε τα σκουπίδια μας σε 5 διαφορετικές κατηγορίες....οπότε ναι οι γύρω μου το εφαρμόζουν γιατί εκτός των αλλών είναι και τσιγγούνηδες οπότε προκείμενου να γλυτώσουν 10 cent είναι ικανοί να καίνε λίπος ιπποπόταμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το ότι πετάνε τα σκουπίδια σε 5 διαφορετικές κατηγορίες το λες για κακό? Γιατί από το πώς τους χαρακτηρίζεις τους ανθρώπους μου φαίνεται ότι το λες για κακό. Θα προτιμούσες να έτρωγε η χώρα σου πρόστιμο εξαιτίας της μόλυνσης των σκουπιδιών, όπως είχε συμβεί στην Ελλάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όχι, ίσα ίσα το θεωρώ πολύ καλό...βέβαια οι περισσότεροι Έλληνες που ξέρω όταν έρχονται εδώ το θεωρούνε αδιανόητο...Το ότι οι Γερμανοί μερικές φορές είναι λίγο παράξενοι είναι άλλο θέμα.

Και φυσικά δεν θα το προτιμούσα, αλλά και η γερμανική βιομηχανία δεν μολύνει και λίγο το περιβάλλον (βέβαια δεν είναι και μικρή).

 

ΥΓ: Και δεν είναι χώρα μου, μπορεί να μένω εδώ και να μου αρέσει αλλά ούτε εδώ γεννήθηκα ούτε έχω λόγω να αλλάξω εθνικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγνώμη. Δεν ήθελα να γράψω ότι είναι η χώρα σου .Φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ: Η χώρα που μένεις!

Το ξέρω ότι οι βιομηχανίες κάνουν τις μεγαλύτερες ζημιές. Όμως όσο αποκτά το σύνολο του κόσμου οικολογική συνείδηση, τόσο κι αυτές αναγκάζονται να γίνονται πιο φιλικές προς το περιβαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πόσες θυσίες είναι διατεθημένος να κάνει κανείς, δλδ εν τέλει τι μέρος της οικονομικής ανάπτυξης είναι διατεθημένος να θυσιάσει ο κόσμος για την προστασία του περιβάλλοντος.

Βέβαια μπορεί κάποιος να υποστηρίξει ότι η επιβράδυνση σε κάποιους τομείς (πχ αυτοκίνητοβιομηχανία ή χημική βιομηχανία) μπορεί να αντικατασταθεί από ανάπτυξη σε τεχνολογίες σχετικές με την περιβαλλοντική προστασία. Αλλά η φόρμουλα για το συγκεκριμένο concept μένει ακόμα να βρεθεί.

Συν ότι κάποτε διάβαζα ένα άρθρο, με το οποίο δεν διαφωνώ αλλά πιστεύω ότι θέλει προσοχή το θέμα, που ισχυριζόταν ότι σε μεγάλο βαθμό αυτά που ισχυρίζονται οι tree huggers είναι ξεπερασμένα και αντί να προσπαθούμε να μειώσουμε την επίδραση μας στον πλανήτη και στο περιβάλλον θα πρέπει να δώσουμε βάρος στο έλεχο των επίμαχων μεγεθών (δλδ πρακτικά climate control, terraforming, etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φροντίστε την ώρα που θα κατεβάζετε τους διακόπτες να τραβήξετε ταυτόχρονα και τα καζανάκια, για πάρουμε στο χέρι εκτός από το δίκτυο της ΔΕΗ και το δίκτυο της ΕΥΔΑΠ. :)

 

Η ουσία είναι πως θέλοντας και μή, σιγά σιγά θα οδηγηθούμε όλοι προς αυτή την κατεύθυνση στην γενικότερη διαχείρηση της ενέργειας. Ο δαρβίνος το είχε ονομάσει εξέλιξη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...