Προς το περιεχόμενο

MacBook 13.3" 2.2 SR και true 5.1 ήχος


MoDeViL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν μιας και το search δεν έβγαλε και πολλά,ανοίγω το thread για λίγη βοήθεια:-D.

 

Πρώτα από όλα έχω το Late 07s MacBook 2.2 13.3".

 

Πρόσφατα μου έκαναν δώρο τα ηχεία t6100 inspire της Creative αλλά μέχρι σήμερα δεν μου είχε δοθεί η ευκαιρία να τα δοκιμάσω.Μόλις λοιπόν πήγα να τα δοκιμάσω αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα:

 

Τα ηχεία έχουν τρία καλώδια για σύνδεση στην κάρτα ήχου(πράσινο,ροζ,μαύρο).

Έλα όμως που το macbook έχει μόνο 2 ports!Ένα εισόδου και ένα εξόδου!:shock:

Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να συνδέσω μόνο 2+1 ηχεία ταυτόχρονα πράγμα που σημαίνει ότι πάνε χαμένα τα ηχεία:-D

 

Ψάχνοντας σε διάφορα site κατέληξα στο συμπέρασμα ότι για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω τα ηχεία μου πρέπει να αγοράσω μια εξωτερική(usb/firewire) κάρτα ήχου,η οποία έχει τις πολυπόθητες 3 εξόδους.

 

(Θα μπορούσα να πάρω ένα οπτικό καλώδιο και να ξεμπερδεύω αλλά υπάρχουν 2 κωλύματα.

1.Τα συγκεκριμένα ηχεία δεν έχουν οπτική είσοδο και

2.Διάβασα κάπου ότι το οπτικό καλώδιο υποστηρίζει 5.1 μόνο με συγκεκριμένες προϋποθέσεις.Αληθεύει; )

 

Αυτό που θέλω τώρα είναι να μου προτείνετε κάτι οικονομικό που να είναι προφανώς συμβατό με Mac και να υπάρχει και στην ελληνική αγορά γιατί(σαν ψιλοάσχετος από θέματα ήχου)δεν βρήκα κάτι μόνος μου.:-D

 

Σόρι για το μακρυνάρι απλά ήθελα να είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβετε το θέμα που μου προέκυψε:-D (και-γιατί όχι;-μπορεί κάποιος άλλος να βοηθηθεί από τις απαντήσεις των εμπειρότερων:-))

 

Ευχαριστώ πολύ για οποιαδήποτε πληροφορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι χρειαζεσαι εξωτερικη καρτα ηχου usb συμβατη με mac.

Κατι τετοιο: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978225&product=952265

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το MB βγάζει 5.1 αλλά μόνο από Optical. Φαντάζομαι δεν έχουν Optical είσοδο τα ηχεία οπότε όπως είπε ο φίλος από πάνω, με εξωτερική κάρτα ήχου, με τη μόνη διαφορά ότι εγώ θα προτιμούσα firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Όντως τα ηχεία μου δεν έχουν optical είσοδο αλλιώς θα ξεμπέρδευα με ένα toslink.

Και επίσης κι εγώ για Firewire κοιτάω αλλά το πιο φθηνό που βρίσκω είναι το firewave. Αν υπάρχει κάτι άλλο σε firewire που δεν έχω υπόψη και είναι οικονομικότερο από griffin ευχαρίστως να ακούσω προτάσεις:-D

 

Με usb επηρεάζεται η ποιότητα;;

 

Edit:Μόλις είδα ότι το firewave δεν υποστηρίζει επίσημα leopard.Υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...