Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση PC. To συναρμολογείτε μόνοι σας ή σας το συναρμολογούν?


doc1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι κι εγώ να ρίξω μια ολική αναβάθμιση στο PC μου.

Το δίλημμα που με απασχολεί είναι αν θα ήταν καλύτερο να ζητήσω να μου το συναρμολογήσουν απ' το κατάστημα ή να κάνω τη συναρμολόγηση μόνος μου.

 

Επαγγελματίας δεν είμαι, αλλα πιάνει το χέρι μου και μ' αρέσει γενικά να λύνω και να δένω τα παλιά PC μου.

 

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι το ενδεχόμενο να πέσω σε ελαττωματικό εξάρτημα και να μου λένε μετά "εσύ το χάλασες και δε σου καλύπτουμε τη ζημιά"

Υπάρχει επίσης και ένα μικρό ενδεχόμενο μιας ασυμβατότητας και να μου λένε μετά "ας πρόσεχες όταν τα επέλεγες".

 

Αντίθετα αν το συναρμολογήσουν αυτοί δε θα πληρώσω δεκάρα αν δε σιγουρευθώ ότι τα εξαρτήματα που συναρμολόγησαν δουλεύουν.

 

Απ' την άλλη όμως κανείς δε μπορεί να αποκλείσει το ενδεχόμενο να μου βάλουν κανένα ανοιγμένο εξάρτημα απο επιστροφή...

 

Τέλος μιας και το παλιό tower θα το κρατήσω, σίγουρα δεν είναι τόσο βολικό για μένα να μεταφέρω το tower πάνω-κάτω για να γίνει η επι τόπου συναρμολόγηση.

 

Δεν ξέρω είμαι λίγο σε δίλημμα.

Εσείς τί κάνετε όταν θέλετε να αλλάξετε μητρική-μνήμες-κάρτα γραφικών, εξαρτήματα δηλαδή που έχουν και τη μικρότερη διάρκεια ζωής?

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν πάντα συναρμολογώ μόνος τα parts είτε πρόκειται για αναβάθμιση είτε για νέο pc. Βασικά επειδή κυρίως τη "βρίσκω" να ασχολούμαι κι όχι επειδή με ανησυχεί τι θα μου βάλουν πάνω. Εξαίρεση η τελευταία αγορά υπολογιστή που (μάλλον λόγω ηλικίας :P) βαριόμουν ελεεινά να ασχοληθώ και το πήρα έτοιμο.

Δε νομίζω να σου δημιουργήσουν πρόβλημα στην επιστροφή αν κάποιο από τα parts σου βγει ελαττωματικό. Δεν είναι λογικό. Απλά μια τυπική προσοχή θέλει η συναρμολόγιση κι όλα θα πάνε οκ. Επίσης προσοχή στον στατικό ηλεκτρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ολα τα μηχανηματα τα στηνω μονος μου

 

απαγορευω αλλο χερι να βαλει χερι στο εσωτερικο του υπολογιστη

 

οτι χαλασει (εφοσον δεν το εχεις σπασει) και ειναι μες στην εγγυηση, στο αλλαζουν δωρεαν με αλλο. δεν μπορουν να ξερουν γιατι π.χ καηκε η μητρικη . εσυ τους λες οτι δουλεψε και ξαφνηκα εσβησε ο υπολογιστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι το ενδεχόμενο να πέσω σε ελαττωματικό εξάρτημα και να μου λένε μετά "εσύ το χάλασες και δε σου καλύπτουμε τη ζημιά"

Υπάρχει επίσης και ένα μικρό ενδεχόμενο μιας ασυμβατότητας και να μου λένε μετά "ας πρόσεχες όταν τα επέλεγες".

 

χωρις να θελω να κανω διαφημιση,γι'αυτο ακριβως τον λογο ψωνιζω μονο απο πλαισιο.

 

ειχα παρει το pc μου πριν 5 μηνες σε parts απο το πλαισιο.πηγα σπιτι,ανοιξα την motherboard και ειχε 1-2 στραβωμενα pins.(ισως απο τα χειροτερο που μπορει να σου τυχουν απο θεμα "επιστροφης").

πηγα στο πλαισιο,και αμεσως μεσα σε 2 λεπτα μου κοψανε πιστωτικο και πηρα μια ιδια.

 

σε περιπτωση ασυμβατοτητας,παλι στο πλαισιο,πας απλα εντος 20 ημερων στο καταστημα,και λες οτι δεν μου εκανε και θελω να την αλλαξω.κατευθειαν γινετε η επιστροφη,και παλι σου κοβουνε πιστωτικο να αγορασεις οτι αλλο θες εσυ.

 

τυπικα βεβαια,λενε οτι για να το επιστρεψεις πρεπει να μην εχεις ανοιξει να ναυλον απο τα βιβλιαρακια,να μην φαινετε παραβιασμενη η συσκευασια,αλλα και παλι ολα τα παιρνουν πισω αυτοι.

 

πιθανος να γινετε και σε αλλα καταστηματα αυτο,αλλα εγω δεν γνωριζω καποιο.

 

γνωμη μου ειναι καλυτερα να το παρεις σε κομματια και να το στησεις απο την αρχη μονος σου,που δεν ειναι και ιδιαιτερα δυσκολο,απλα να προσεξεις λιγο κατα την διαρκεια της αγορας,και κυριως να ανοιξεις στο μαγαζι την μητρικη,και να δεις αν υπαρχει καποιο στραβωμενο pin στο socked.με τα υπολοιπα δεν θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν Bougas!

Aν πχ είναι σπασμένο ένα "καρφάκι" στην υποδοχή του επεξεργαστή πώς θα αποδείξεις ότι ήταν στραβωμένο/σπασμένο και ότι δεν το έσπασες εσύ απο άτσαλη τοποθέτηση?

 

Λέω ένα τραβηγμένο σενάριο αλλα όλα μπορούν να συμβούν.

 

To κακό με το Πλαίσιο είναι ότι δεν έχει μεγάλη ποικιλία σε μητρικές και κυρίως ότι δεν φέρνει την Abit...

Eπίσης έχει εξωφρενικά πιο ακριβές τιμές απ' ότι στις αγορές απ' το ηλεκτρονικό του κατάστημα, οπότε κι απο κει αν αγοραζα θα αγόραζα μόνο μέσω courrier οπότε και πάλι δεν ειμαι σε θέση να ελέγξω πριν το παραλάβω...

Oπότε μάλλον προσανατολίζομαι για το e-shop αλλα κι εκεί είναι να σε φυλάει ο Θεός!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε προλαβα πριν 2 λεπτα :-)

 

βεβαιως και φερνει abit το πλαισιο.και ποικιλια απο προιοντα εχει.το eshop εχει μεγαλυτερη,αλλα και περισσοτερα σκουπιδακια.

 

κοιτα.τιμες ειναι λιγο πιο ακριβες απο e-shop,αλλαμε την on-line αγορα,ερχονται στο σπιτι σου με αντικαταβολη και με λιγοτερα χρηματα,απ'οτι αν το παρεις απο το καταστημα.σε περιπτωση που το παρεις απο το καταστημα,αξιζει να δωσεις ενα 30αρι παραπανο για ολο το συστημα,αλλα να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.σε περιπτωση βλαβης,αντε να βγαλεις ακρη με το e-shop.... 1 μηνα θα σου παρει.βασικο ρολο στην τιμη παιζει και το rma.και παλι την ωρα που θα παραλαβεις,με το που πληρωσεις θα ανοιξεις την μητρικη μπροστα στον οδηγο και θα την δεις.αυτο εκανα και εγω οταν πηρα την τηλεοραση πριν λιγες βδομαδες.ωστε σε περιπτωση που ειναι σπασμενη,να την παρει πισω και να μου φερει αλλη.εχεις το δικαιωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου επειδη την εχω παθει και εγω: οταν δεις κατι χαλασμενο τους το πας και κανονικα πρεπει να σιγουρεφτουν οτι δεν το εκανες εσυ.Τωρα σε μερικες περιπτωσεις δεν το φιλοσοφουνται και το αλλαζουν αμεσως....αλλα σε μενα που μου καηκε μια μνημη μου λενε να τους την παω,θα τη δουν και ΙΣΩΣ να μου δωσουν αλλη αρκη να μην το εχω κανει εγω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συναρμολογω μονος μου οπως πολλοι αλλοι και τα δικα μου αλλα και φιλων μου. Ευτυχως δεν μου ετυχε καποιο ελατωματικο pc parts, αλλα αν μου τυχαινε θα πηγαινα κατευθειαν για αντικατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με το BOUGA. Επειδή και εγώ μονος μου τα φτιάχνω τα παραγγέλνω απο το πλαίσιο μου τα φέρνουν σπίτι πετυχαίνω και καλύτερες τιμές, και αν γίνει τίποτα ουτε μα μου όυτε να σε αφήσουν με το πουλί στο χέρι. Αμέσως στα αλλάζουν μου έχει συμβεί με την vga απο το προηγούμενο pc που την άλλαξα 2 φορές (τελικά δεν έφταιγε η κάρτα)

Στο καινούργιο ευτυχώς δεν έχει συμβεί το παραμικρό αλλα ξέρω οτι αμα δώ κατι με τη μια στο μαγαζί αλλαγμα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι την Abit ip35 pro δεν την φέρνει το Πλαίσιο και Asus δε θέλω.

 

Παρ' όλα αυτά οι απόψεις σας είναι ενδιαφέρουσες και δε θέλω να το εξατομικεύσω το thread για τη δικιά μου περίπτωση αναβάθμισης.

 

divo πώς την έκαψες ρε φίλε 2 φορές την κάρτα γραφικών? Μαπέ τροφοδοτικό? :fear:

Να αυτά φοβάμαι... Μη γίνει καμια στραβή και τρέχω μετά στο eshop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προτείνω ασυζητητί να το στήσεις μόνος σου. Και κάνεις καλύτερη δουλειά και μετά την εγκατάσταση του λειτουργικό γεύεσαι τους κόπους της δικιάς σου δημιουργίας. Είναι άλλη αίσθηση :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτεινω να τους βαλεις να το συναρμολογησουν μπροστα στα ματια σου και να εισαι απο πανω με τον βουρδουλα ωστε να του επιβλεπεις μην κανουν καμια στραβη:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να εχεις προβλημα σε περιπτωση που ειναι κατι καμμενο.

 

τωρα να εχει σπασει κανενα καρφακι δεν ξερω, αλλα νομιζω οτι θα στο αλλαξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι το ενδεχόμενο να πέσω σε ελαττωματικό εξάρτημα και να μου λένε μετά "εσύ το χάλασες και δε σου καλύπτουμε τη ζημιά"

Υπάρχει επίσης και ένα μικρό ενδεχόμενο μιας ασυμβατότητας και να μου λένε μετά "ας πρόσεχες όταν τα επέλεγες".

 

Aν υπάρχει όντως κατάστημα στο οποίο θα σου πουν τέτοια απαράδεκτα μην ψωνίζεις με τίποτα των τιπότων από εκεί. Όπως είπε ένας φίλος, να διαλέγεις το κατάστημα με την καλύτερη εξυπηρέτηση μετά την αγορά, ακόμα και αν είναι να πληρώσεις λίγα παραπάνω. Πίστεψέ με, αξίζουν αυτά τα λεφτά.

 

Πάντα συναρμολογώ εγώ, για τη χαρά της διαδικασίας (μερικές φορές σπάει νεύρα) αλλά και γιατί θέλω τα κουτιά με τις οδηγίες χρήσεως, τα καλώδια και τα λοιπά εξαρτήματα τα οποία προσθέτουν μεταπωλητική αξία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή αναφερθήκατε στο Πλαίσιο, να κάνω μια ερώτηση : Ζητούν επιπλέον χρήματα για συναρμολόγηση pc, όταν όλα τα parts τα αγοράζεις από αυτούς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...