Προς το περιεχόμενο

Bios Update, ολα ok, αλλα δεν ανοιγει το pc μετα


fragment_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκανα Update το bios του φιλου μου απο dos ενω ολα οκ τελειωσε ο προγραμματισμος, εκανε μετα επαννεκινιση και ο υπολογιστης κανει διακεκομενο μπιπ χωρις να ανοιγει.

 

δεν μου γραψε κατι λαθος κατα το update στο dos με το utilitie. Τι να κανω τωρα, δεν ειναι και δικο μου...

 

το mobo του msi pm9pm-v me award bios.

 

διαφασα για hotflash αλλα δεν ειμαι σε θεση να βρω παρομοιο motherboard. το δικο μου ειναι πολυ καινουριο σε σχεση με αυτο.

 

μια agp στην αγορα παιζει 56 ευρω, ειναι πολλα για καινουρια και παλλια, βρηκα μια ιδια se ena οnline καταστημα με 40ευρω. μπορω να το διορθωσω το προβλημα μονος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανος φορτωσες λαθος bios και δυστιχος δεν μπορεις να κανεις κατι για να το διορθωσεις...τουλαχιστο με συμβατικες μεθοδους (εκτος και αν θες να μπλεξεις με hotflash και να ρισκαρετε και τα υπολυπα υποσυστηματα :s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BIOS flash failed during BIOS update

Try BIOS recovery for AMI or Award BIOS

 

AMI BIOS recovery procedure

• Rename the desired AMI BIOS file to AMIBOOT.ROM and save it on a floppy disk. e.g. Rename A6712VMS.190 to AMIBOOT.ROM

• Insert this floppy disk in the floppy drive. Turn On the system and press and hold Ctrl-Home to force update. It will read the AMIBOOT.ROM file and recover the BIOS from the A drive.

• When 4 beeps are heard you may remove the floppy disk and restart the computer.

 

Λες να κάνει αυτο? Η motherboard σου έχει AMI BIOS. Κάνε ένα test δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hotflash δεν είναι καθόλου επικίνδυνο και γίνεται πανεύκολα (Το έχω κάνει δύο φορές ένα φεγγάρι που πειραματιζόμουν με unofficial bios στη DFI NF4-Ultra D) . Το θέμα είναι να βρεις ακριβώς ίδια μητρική, που το κόβω δύσκολο. Αν το bios chip είναι socketed και όχι κολλημένο, υπάρχουν διάφορα site που σου στέλνουν άλλο bios για περίπου 20$. Αν το bios είναι κολλημένο, μάλλον αποχαιρετάς το mobo. (Μήπως έχεις εγγύηση; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι award, το θεμα ειναι οτι μπροω να κανω update χωρις να ανοιγει το pc. ρε παιδια το μονο που κανει ειναι συνεχομενα beep που συμενει πως εχει προβλημα η μνημη. απο που και ως που αυτο; μια χαρα ειναι η μνημη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...