Προς το περιεχόμενο

"Εξαφάνιση" SATA


adgpk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λοιπόν έχω έναν IDE80 Gb που είναι τα Vista και ένα 400Gb SATA....Τις τελευταίες μέρες λοιπόν ο SATA εκεί που είμαι κανονικά στα Vista ξαφνικά εξαφανίζεται και δεν φαίνεται ότι υπάρχει πουθενά, ούτε στο My Computer ούτε καν στο Device Manager, οπότε κάνω restart και τον εμφανίζει κανονικά και αυτόν και τα αρχεία που έχω μέσα....Αλλά πάλι μετά από κάποιο διάστημα εξαφανίζεται πάλι (το διάστημα ποικίλει από 1-2 ώρες μέχρι και μια μέρα) και πάμε πάλι restart...Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει? :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιό πιθανό να έχεις πρόβλημα με την τροφοδοσία.Δοκίμασε να τον συνδέσεις με άλλο καλώδιο που έρχεται απ' το τροφοδοτικό.Αν πάλι τα ίδια,σύνδεσέ τον με άλλο καλώδιο σήματος.Μετά δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό (δανεικό)(....).Και τα ξαναλέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιό πιθανό να έχεις πρόβλημα με την τροφοδοσία.Δοκίμασε να τον συνδέσεις με άλλο καλώδιο που έρχεται απ' το τροφοδοτικό.Αν πάλι τα ίδια,σύνδεσέ τον με άλλο καλώδιο σήματος.Μετά δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό (δανεικό)(....).Και τα ξαναλέμε...

 

Ok θα το δοκιμάσω,αλλά με ποιον τρόπο παίζει ρόλο το τροφοδοτικό στα "blackout" που παθαίνει?:confused:

Επίσης άλλαξα το slot του SATA αλλά και πάλι καμία διαφορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί το psu να μην έχει σωστό ρεύμα στο συγκεκριμένο καλώδιο, μπορεί πάλι να είναι μάπα ή παλιό και να μη μπορεί να τροφοδοτήσει το pc σου. Πολλά μπορεί. Κι εμένα για ρεύμα μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..όπως ακριβώς στα είπε ο kostasSTi...

(μπορεί και απλά να έχουν "φθαρεί" τα καλώδια στην συγκεκριμένη απόληξη στην οποία τον είχες συνδεδεμένο,να μην κάνουν καλή επαφή στα "σιδεράκια" που είναι μέσα στο βύσμα,μπορεί κάποιο από τα σιδεράκια να έχει "σμπρωχτεί μέσα"<-αυτό είναι και το πιό εύκολο να το τσεκάρεις)...Τέλος πάντων το θέμα ΕΙΝΑΙ κατά πάσα πιθανότητα ότι δεν παίρνει σωστό ρεύμα ο δίσκος,κι ότι ευθύνεται το τροφοδοτικό γι' αυτό..Η "λύση" της αλλαγής βύσματος είναι πρόχειρη-το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι κάποια στιγμή ν' αλλάξεις τροφοδοτικό,για να μη σου καεί τίποτε...

Στο λέω καθώς με το συγκεκριμένο "φαινόμενο" έχω άαααπειρη εμπειρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...