Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop


JohnDodger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

 

Είμαι καινούργιο μέλος και βρήκα το insomnia σε μια αναζήτηση που έκανα για κάποιες αγγελίες.Το σίτε είναι εξαιρετικό αν και το ότι δεν μπορώ να κάνω μια αγγελία είναι κάπως εκνευριστικό.Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν σπαμερς οπότε σταματάω τα παράπονα!

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε εσείς που γνωρίζετε καλύτερα τι Laptop θα μπορούσα να πάρω.

 

Οι σκοποί που το χρειάζομαι είναι κυρίως για ίντερνετ και προγράμματα σχεδιασμού ιστοσελίδων(dreamweaver και δεν ξέρω και εγώ ποία άλλα) όπως επίσης για ταινίες και μουσική.

 

Δεν έχω απαιτήσεις για ηχεία η για ένα τεράστιο δίσκο.

Θέλω ένα πρακτικό,απλό λάπτοπ-φοιτητικό λαπτόπ(όχι όμως αργό!).

 

Σε καμία περίπτωση δεν θα βάλω παιχνίδια!

 

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων που ασχοληθήκατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς όρισες :)

 

Τα ανέφερες όλα εκτός από το οικονομικό. Βάση των αναγκών που λές ένα απλό φορητό χρειάζεσαι με έναν σχετικά γρήγορο επεξεργαστή και 2 GB RAM. Oύτε κάρτες γραφικών χρειάζεσαι ούτε κάποιο χαρακτηριστικό που θα ανεβάσει τη τιμή. Με 750 ευρω καλύπτεσαι άνετα.

 

Λοιπόν θα κάνω 3 προτάσεις που είναι από τις αγαπημένες μου τον τελευταίο καιρό.

 

1) HP 530 KP479AA. θα χρειαστείς να βάλεις 1GB μνήμη ακόμα που κοστίζει 20 ευρώ και θα έχεις με συνολικό κόστος 620 Ε ένα ταχύτατο, ποιοτικό και καθόλα τίμιο μηχάμημα σε πολύ καλή τιμή με το πλεονέκτημα ότι του περνάς εύκολα και ΧΡ.

 

2. A210-183 Πολύ καλή πρόταση επίσης με καλή οθόνη και αρκετά ποιοτικό για τα χρήματά του, ελαφρώς πιο αργό από το ΗΡ.

 

3. Τέλος υπάρχει το Amilo Li 1818-LI3 που μπορεί να μην είναι το ταχύτερο ή το ποιοτικότερο αλλά σαν απόδοση/τιμή παίρνει Αριστα 10'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσαν αυτά που ήταν 500-600 περίπου τόσα σκόπευα να ξοδέψω για laptop.

 

Αν έπερνα κάτι αντίστοιχο σε Desktop πόσο περίπου θα πήγαινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Τέλος υπάρχει το Amilo Li 1818-LI3 που μπορεί να μην είναι το ταχύτερο ή το ποιοτικότερο αλλά σαν απόδοση/τιμή παίρνει Αριστα 10'.

 

+1 για το Amilo Li 1818-LI3, και λόγω της 17άρας οθόνης που θα σε βολέψει στην σχεδίαση σελίδων, στην προβολή ταινιών κτλ (άλλωστε απ' ότι κατάλαβα δεν σε "καίει" ο παράγοντας φορητότητα). ΆΛλωστε σε αυτά τα λεφτά είναι αρκετά περιορισμένες οι επιλογές σου σε επώνυμο laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βασικά όπως τα λες είναι γιαυτό θέλω να εξετάσω το ενδεχόμενο Desktop.

 

Αλήθεια οι τιμές των Laptop πέφτουν όπως και στα Desktop η καμία σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσων η φορητότητα δεν είναι απαραίτητη , τότε ο σταθερός υπολογιστής έχει σαφή πλεονεκτήματα που έχουν να κάνουν με την ταχύτητα, αναβαθμισημότητα, εγγύηση σε σύγκριση με έναν φορητό υπολογιστή ίδιου κόστους.

 

Οι τιμές πέφτουν παντού με ταχύτατους ρυθμούς...

 

Απλά το να μπορείς να μεταφέρεις τον υπολογιστή σου όπου θέλεις είναι ένα ασύγκριτο πλεονέκτημα ακόμα και αν κάνεις υποχωρήσεις σε θέματα ταχήτητας ή έχοντας τη σκέψη του τι γίνεται "αν χαλάσει", ειδικά εκτός εγγύησης.

 

Εσύ ξέρεις καλύτερα σε αυτό.

 

'Οσο αναφορά τις επιλογές σου τώρα σε φορητό αν καταλήξεις εκεί (αυτό προβλέπω) τότε (ελπίζω η τιμή του Πλαισίου να ισχύει γιατί στο skroutz βγάζει άλλη) χτύπα το FS που πιστεύω ότι για τα χρήματά του είναι ιδανικός για αυτο που ψάχνεις. Αλλιώς τότε το ΗΡ εφόσων το μπάτζετ είναι μέχρι 600.

 

Με την ευκαιρία να κάνω ένα γενικό σχόλιο. Πιστεύω ότι τα οικονομικά μοντέλα μέχρι 750 ευρώ είναι οι καλύτερες επιλογές για την πλειοψηφία των αγοραστών και αξίζουν πολύ περισσότερο τα χρήματά τους σε βάθος 1,5-2 χρόνων από αυτά των 1200+ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία να κάνω ένα γενικό σχόλιο. Πιστεύω ότι τα οικονομικά μοντέλα μέχρι 750 ευρώ είναι οι καλύτερες επιλογές για την πλειοψηφία των αγοραστών και αξίζουν πολύ περισσότερο τα χρήματά τους σε βάθος 1,5-2 χρόνων από αυτά των 1200+ ευρώ.

 

+1. Συμφωνώ απόλυτα με την τοποθέτηση του Michalis2610.

 

Επίσης πέρα από την φορητότητα, υπάρχει και το ζήτημα του χώρου. Το αναφέρω

επειδή είπες ότι πρόκειται για φοιτητικό λαπτοπ, οπότε ίσως πρόκειται και για φοιτητικό σπίτι => περιορισμένος χώρος.

Βέβαια αυτό είναι δικό σου καθαρά ζήτημα....άλλωστε....όλα δικά σου ζητήματα είναι!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για την τοποθέτηση τους.

 

Θα κάνω και εγώ την έρευνα μου και θα καταλήξω κάπου!

 

Μια ερώτηση σχετικά με τα Laptop επειδή είχαμε ένα στο σπίτι μετά απο 2-3 χρόνια έκλεινε στο λεπτό, αυτό είναι θέμα μπαταρίας ή κάτι στο Laptop.

Άμα είναι κάτι στο Laptop τότε αξίζει επισκευή η αγορά καινούργιου;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα μπαταρίας. Ειδικά αν πρόκειται για Ρ4 που εκ φύσεως την στραγγίζουν σε χρόνο dt τότε δεν μου προξενεί εντύπωση ότι μετά από 2 χρόνια έκλεινε στο λεπτό, ειδικά εάν έχει συντηρηθεί και λάθος.

 

Εαν το φορητό πέραν της μπαταρίας είναι σε λειτουργική κατάσταση δεν έχει κάτι για το οποία να χρειάζεται επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

michaelis πραγματικά σε ευχαριστώ που απαντάς σε όλα τα ποστ, φαίνεται έχει καλή γνώση του θέματος.

 

(Μια μπαταρία πόσο κάνει περίπου)

Έψαξα και δεν βρήκα το Λαπτοπ, θα ψάξω το μοντέλο και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.acerdirect.co.uk/Acer_TravelMate_2501LMi_LX.T4606.154/version.asp

 

Αυτό είναι το μοντέλο.

Αξίζει την επισκευή του;

 

Το Λαπτοπ ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία, τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω;

(έχω αγοράσει εξωτερικό ανεμιστηράκι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει την επισκευή του;

 

Επαναλαμβάνω. Εχει κάποιο λειτουργικό πρόβλημα που το καθιστά προς επισκευή?

 

Acer TravelMate 2501LMi

 

Για χρήση internet-office είναι μια χαρά. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να βρεις μέσω αγγελίας 512 ή 1024 MB DDR μνήμη ακόμα και είσαι μια χαρά. Αν τις αγοράσεις καινούριες να τις πληρώσεις τα διπλά.

 

Οι λόγοι που ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία είναι:

 

1) Ο Pentium 4 επεξεργαστής που δεν είναι σχεδιασμένος για φορητούς υπολογιστές, αλλά είναι μια προσαρμογή desktop επεξεργαστή για φορητούς, με αποτέλεσμα να είναι ιδιαίτερα ενεργοβόροι και να ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες. (Αυτό όμως δεν μπορείς να το αποφύγεις)

 

2) Ο φορητός έχει μαζέψει σκόνη στο εσωτερικό του αλλά και στις γρίλιες αερισμού με αποτέλεσμα να μην απάγεται σωστά η θερμότητα από το εσωτερικό.

 

3) Η παρουσία της μπαταρίας όσο δουλεύει στο ρεύμα.

 

Λύσεις:

 

α) Ανοιγμα του φορητού και προσεκτικό καθάρισμα στο εσωτερικό του με σπρέυ πεπιεσμένου αέρα. Ορίστε και ένα χρήσιμο

.

 

β) Χρησημοποίηση βάσης με ανεμιστήρακι για επιπλέον ψύξη. Ορισμένες είναι πολύ αποτελεσματικές (Την έχεις ήδη)

 

γ) Αφαίρεση της μπαταρίας. Βέβαια σε περίπτωση διακοπής ρεύματος υπάρχει ο κίνδυνος να χάσουμε τα δεδομένα που δουλεύουμε αλλά αν ήδη η μπαταρία είναι άχρηστη όπως στη περίπτωσή σου το ίδιο θα συμβεί ούτως ή άλλως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ρε συ, πραγματικά!

 

Να σου κάνω άλλη μια ερώτηση;

(Καταρχάς το τριτο PC που μου αφησες λινκ δεν υπαρχει τώρα!!!)

 

Μια φίλη μου θέλει να πάρει Laptop καλό για Autocad κυρίως.

Δηλαδή το θέλει για την σχολή της, ιντερνετ και τπτ μουσικές και ταινίες, μπορείς να προτείνεις κάτι για την κοπέλα.

Είμαι σίγουρος ότι θα σε ευχαριστήσει!

 

(θα κάνω αυτά που μου είπες για το λαπτοπ και θα σου πώ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Καταρχάς το τριτο PC που μου αφησες λινκ δεν υπαρχει τώρα!!!)

 

Ναι το είδα το μεσημέρι. Με τέτοια τιμή ότι είχε απομείνει θα έφυγε γρήγορα πιστεύω. Ισως να έχει ξεμείνει κάποιο κομμάτι σε κάποιο Πλαίσιο ακόμα.

 

Μια φίλη μου θέλει να πάρει Laptop καλό για Autocad κυρίως.

Δηλαδή το θέλει για την σχολή της, ιντερνετ και τπτ μουσικές και ταινίες, μπορείς να προτείνεις κάτι για την κοπέλα.

 

Εχει απαντηθεί αρκετά τις τελευταίες μέρες.

 

Αν και δεν αναφέρεις (κακώς) ένα όριο τιμής υπάρχουν τα:

 

1) A210-16F

 

2) P200D-12o Στις 17''

 

3) Καθώς και το πολύ καλό Fujitsu Siemens Amilo Xi 2428-804.

 

4) Και το κορυφαίο ΗΡ 8710p GC101EA. Αλλά ξεφεύγουμε σε τιμή.

 

Μιας και πρόκειται για φοιτήτρια προτείνω το 1 πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...