Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο πρόβλημα - Μειώνεται ο σκληρός δίσκος!


ALR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε φορά που ανοίγω το PC ο σκληρός μειώνεται κατά 2gb με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανοίξω εφαρμογές , να κάνει restart συνέχεια και να σβήνω όλα μου τα αρχεία.

Τι να κάνω;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν βρήκα πιο είναι το πρόβλημα.

Στο C:\Documents and Settings\Pentium\Local Settings\Temp κρατούσε ότι αρχείο άνοιγα, συμπεριλαμβανομένου και photoshop templates που έκανα, που η κάθε μια έπιανε 1.5gb χώρο! Τις βρήκα με την ονομασία template preview και Ουσιαστικά αυτές μου κάναν τη ζημιά.

Το θέμα είναι, γιατί γίνεται αυτό;; Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να το σταματήσω; Είναι ιός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tί ιός;! Temporary file είναι....Τώρα,δεν ξέρω το πρόγραμμα,αλλά τσέκαρε από τις ρυθμίσεις του,μήπως δίνει επιλογή να σβύνονται τα temp που δημιουργεί,κάθε φορά που το κλείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω, χρησιμοποιώ το photoshop χρόνια τώρα, αλλά αυτό το πράγμα πρώτη φορά γίνεται. Σε συνδιασμό με το ότι χτυπά ανεξέλεγκτα resets όταν θυμάται, υπέθεσα ότι κάτι δεν πάει και τόσο καλά.

 

Σου λέω, κάθε φορά τρώει κι από 2gb!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις μηπως vista? Αν ναι να σε ενγμερωσω οτι τα vista για την επαναφορα συστηματος δεσμευουν απο 20 gb σκληρο...υπαρχει βεβαια τροπος να μειωσεις τον χωρο που θα δεσμευουν....google it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι vista, φτού φτού φτού, ευτυχώς δεν έχω τέτοιο πράγμα.

Βρήκα τι μου δέσμευσε το χώρο, ήταν τα Temp files.

Το πρόβλημα είναι ότι μου δεσμεύει κάθε φορά και από 1gb ώς 2gb.

Δεν είναι υπερβολικό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτε δεν είναι "υπερβολικό",εφ' όσον έτσι είναι ορισμένο...Όταν γράφει κανείς για παράδειγμα ένα δισκάκι,δημιουργείται αναλογο temp αρχείο...Κι εξαρτάται από τις ρυθμίσεις του προγράματος(αν υπάρχουν σχετικές),για το ΑΝ θα φτιαχτεί αρχείο,ΠΟΥ θα φιαχτεί,ΤΙ μεγεθος θα έχει,ΑΝ θα σβυστεί αυτόματα μετά την ολοκλήρωση της διαδικσίας-ή το κλείσιμο του προγράμματος...

Δεν έχω ιδέα από photoshop.Και δεν ξέρω τί είναι αυτό που πας να φτιάξεις,κι αν "δικαιολογείται" τέτοιο μέγεθος αρχείου(συμφωνώ πως ως μέγεθος ΔΕΝ είναι "συνηθισμένο")...Δεν έχει όμως σχέση και με "ιό"(..κατά...πάσα πιθανότητα).

..Τσέκαρε τις ρυθμίσεις του,μπας και βγάλεις άκρη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση στο photoshop.

 

Ένα άλλο στοιχείο είναι ότι κάθε φορά που ανοίγω msn κάνει restart.

Το δοκίμασα 4 φορές και έγινε το ίδιο πράγμα. Μπορεί να είναι κάποιο trojan που σχετίζεται με το msn ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνει restart....ποιό.Το πρόγραμμα;Ή το pc;

(τα trojans είναι "προγράμματα" που "ανοίγουν πόρτες στον υπολογιστή",για να περάσει "μέσα" μετά η Σάρα κι η Μάρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...