Προς το περιεχόμενο

Linux-Mandriva προβλήματα


kfoynt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κάποια προβλήματα με τα Mandriva!!και ύστερα από αρκετές ώρες googling

είπα να στείλω mail

1) Δεν υπάρχει εντολή Μake ( παρόλο που υπάρχει man make )

Συγκεκριμένα μου λέει ότι δεν υπάρχει command make

 

Πως μπορώ να την εισάγω στο bash?

 

2) Προσπαθώ να συνδεθώ με το Kopete στο Msn, αλλα συνέχεια μου εμφανίζει ότι

βάζω λάθος κωδικό! ( σιγουρα βάζω το σωστό ). Υπάρχει περίπτωση να έχω

πρόβλημα τα ports? μεσω των windows πάντως μπαίνει κανονικά! άρα δεν

νομίζω να υπάρχει πρόβλημα από το router

 

3) Όταν έκανα update και εγκατέστησα κάτι ενημερώσεις Kernel, στο ΒootScreen

αντί για Mandriva και Windows που είχε.. Μου εμφάνισε και κάτι επιλογές με

όνομα : desktop, που άμα τις διαλέγω με βάζει πάλι στα Mandriva

Τι είναι αυτά ακριβώς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάποια προβλήματα με τα Mandriva!!και ύστερα από αρκετές ώρες googling

είπα να στείλω mail

1) Δεν υπάρχει εντολή Μake ( παρόλο που υπάρχει man make )

Συγκεκριμένα μου λέει ότι δεν υπάρχει command make

 

Πως μπορώ να την εισάγω στο bash?

 

Η εντολή make υπάρχει. Απλά το αρχείο που θελεις να εγκατασαστησεις έχεις άλλες παραμετρους εγκαταστασης. Δοκίμασε να τρεξεις ./configure και make ή make install. Κανονικά στο αρχειο install ή readme θα δεις ο προγραμματιστης θα εχει οδηγιες εγκαταστασης. Αλλά εχω μια ερωτηση : ειναι ενα προγραμμα που θελεις να εγκαταστησεις και δεν υπάρχει σε rpm ?

 

2) Προσπαθώ να συνδεθώ με το Kopete στο Msn, αλλα συνέχεια μου εμφανίζει ότι

βάζω λάθος κωδικό! ( σιγουρα βάζω το σωστό ). Υπάρχει περίπτωση να έχω

πρόβλημα τα ports? μεσω των windows πάντως μπαίνει κανονικά! άρα δεν

νομίζω να υπάρχει πρόβλημα από το router

οχι δεν χρειάζεται να ανοιξεις καποια ports . Μάλλον βάζεις λάθος κωδικό. Δοκίμασε απο windows να κάνεις login κα να βαλεις εσυ τον κωδικό όχι με automatic login. αν συνδεεσε και ετσι, δοκίμασε εναν άλλο messenger να δεις αν συνδεεται , πχ amsn

 

3) Όταν έκανα update και εγκατέστησα κάτι ενημερώσεις Kernel, στο ΒootScreen

αντί για Mandriva και Windows που είχε.. Μου εμφάνισε και κάτι επιλογές με

όνομα : desktop, που άμα τις διαλέγω με βάζει πάλι στα Mandriva

Τι είναι αυτά ακριβώς ?

νορμαλ. σου αφηνει την επιλογη στον grub να κανεις boot απο τους παλαιοτερους kernel για τυχον αντιμετωπιση προβληματων, αν τυχον δεν μπορει να κανεις boot απο τον νεο kernel πχ. Κανοντας boot απο την πρωτη επιλογη δ ξεκινας απο τον τελευταιο kernel

 

Ηθελα να σε ρωτησω αν εχεις σωστα τα sources , με

>urpmq --list-media

κανε paste την λίστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. σε ότι αφορά στην εντολή make.. όπως είπε και ο DimitrisG, η εντολή αυτή σίγουρα υπάρχει. την έχεις γράψει στο ποστ σου με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα, ελπίζω απλά να είναι τυπογραφικό λάθος.

δοκίμασε να τη δώσεις και ως ροοτ, αν και κανονικά και ο απλός χρήστης έχει δικαίωμα να τη δώσει

δηλαδή σε κονσόλα δώσε

su

root password

και μετά την εντολή

δώσε τη σκέτη γράψε απλά make

αν σου βγάζει bash: **** : command not found

κάτι στραβό συμβαίνει.

αν σου βγάζει: make: *** No targets specified and no makefile found. Stop.

όλα πάνε καλά.

 

2. Kopete, μάλλον κάτι παίζει με τον κωδικό, αν και στο παρελθόν είχα και εγώ αρκετά προβλήματα με τη σύνδεση χρησιμοποιώντας το. Διέγραψε τον λογαριασμό σου και χτήσε τον από την αρχή, αν σε κάποιο σημείο σε ρωτήσει αν θες το kwallet να θυμάται τον κωδικό επέλεξε όχι

 

3.όλα νορμάλ.

 

4. Κάνε αυτό σου είπε ο DimitrisG σετικά με τα resources σου η mandriva θέλει μια ψιλορύθμιση μετά την εγκατάσταση.

 

Γενική αρχή.... για εγκατάσταση προγραμμάτων και libs να χρησιμοποιείς το package manager της διανομής σου. Αν δεν υπάρχει τότε το πακέτο για την packaging system της διανομής σου (για σένα rpm) και έπειτα source code.

 

Ayta

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. σε ότι αφορά στην εντολή make.. όπως είπε και ο DimitrisG, η εντολή αυτή σίγουρα υπάρχει. την έχεις γράψει στο ποστ σου με κεφαλαίο το πρώτο γράμμα, ελπίζω απλά να είναι τυπογραφικό λάθος.

δοκίμασε να τη δώσεις και ως ροοτ, αν και κανονικά και ο απλός χρήστης έχει δικαίωμα να τη δώσει

δηλαδή σε κονσόλα δώσε

su

root password

και μετά την εντολή

δώσε τη σκέτη γράψε απλά make

αν σου βγάζει bash: **** : command not found

κάτι στραβό συμβαίνει.

αν σου βγάζει: make: *** No targets specified and no makefile found. Stop.

όλα πάνε καλά.

 

Ειναι τυπγραφικο.. μου πεταει bash: **** : command not found,

με ./config με λεει οτι δεν βρηκε gcc κτλ κτλ

παω να το κανω εγκατασταση το gcc-c++( ελπιζω να το εγραψα σωστα γιατι τωρα ειμαι απο τα windows ) και δεν με αφηνει!!

 

2. Kopete, μάλλον κάτι παίζει με τον κωδικό, αν και στο παρελθόν είχα και εγώ αρκετά προβλήματα με τη σύνδεση χρησιμοποιώντας το. Διέγραψε τον λογαριασμό σου και χτήσε τον από την αρχή, αν σε κάποιο σημείο σε ρωτήσει αν θες το kwallet να θυμάται τον κωδικό επέλεξε όχι

 

Βάζω 100% τον κωδικο σωστα, απο τα windows μπαινει κανονικα.. Τον έχω διαγραψει απειρες φορες.. :-) οσο για το Kwallet έχω πατησει true

Οσο για το αMSN είναι η πρώτη λύση που σκέφτηκα!! αλλά όταν το κατεβάζω, έχω την εντύπωση ότι δεν το αναγνωρίζει ως αρχείο (είναι εκείνο το εικονίδιο με είκονα την κονσόλα)

 

3.όλα νορμάλ.

 

 

Ωραια χαιρομαι!! :-D

4. Κάνε αυτό σου είπε ο DimitrisG σετικά με τα resources σου η mandriva θέλει μια ψιλορύθμιση μετά την εγκατάσταση.

 

Γενική αρχή.... για εγκατάσταση προγραμμάτων και libs να χρησιμοποιείς το package manager της διανομής σου. Αν δεν υπάρχει τότε το πακέτο για την packaging system της διανομής σου (για σένα rpm) και έπειτα source code.

 

Ayta

Hasodikis

 

Οσο για τα resources δεν το έχω ελέγξει.. θα το κοιτάξω σύντομα.. ( υπάρχει και η εξεταστική!! :mad: ) και θα ενημερώσω!! ευχαριστω για την βοήθεια....

 

Α κάτι τελευταίο και πολύ σημαντικό!!! γιατί ο firefox είναι τοοοοοοοοοοσο αργός??

κατέβασα και τον opera.. αλλά πάλι τα ίδια!!!! :mad:

 

Παιδια συγνώμη για το πρίξιμο..αλλά είμαι σχετικά καινούριος!! ( διαβάζω ότι οδηγίες basic unix βλέπω μπροστά μου.... χεχε :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κανεις τιποτα αν δεν φτιαξεις τα sources πρωτα

διαφορετικα θα εχεις ολο προβληματα και τιποτα δεν θα σου δουλευει.

Πολυ καλα κανεις και ενημερωνεσαι με οδηγιες basic unix αλλα οσο αφορα την εγκατασταση της διανομης και το σεταρισμα εχεις ξεκινησει λαθος

 

1-Πρωτα πρεπει να φτιαξεις τα sources

 

Γενική αρχή.... για εγκατάσταση προγραμμάτων και libs να χρησιμοποιείς το package manager της διανομής σου. Αν δεν υπάρχει τότε το πακέτο για την packaging system της διανομής σου (για σένα rpm) και έπειτα source code.

Ετσι ακριβως

 

2-Ξεκινα να εγκαθιστας πακετα απο τα repositories και αν τυχον δεν βρισκεις κατι τοτε κανεις compile αλλα προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά έλεος!!

 

πάω να κάτεβάσω από http://easyurpmi.zarb.org/

 

Και μου λέει στην κονσόλα οτι :

bash: urpmi.addmedia: command not found

 

Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει χοντρό προβλημα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* θα πρεπει να μην ειναι activated τα sources απο το cd της εγκαταστασης

δωσε

>drakrpm-edit-media

και μετα ξαναδωσε την

>urpmq --list-media

και

>cat /etc/urpmi/urpmi.cfg

και κανε paste εδω αυτο που θα σου βγαλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...