Προς το περιεχόμενο

Τιμή Ιστοσελίδων


mike-intosh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Έχω μια απορία ολίγον διαφορετική απο τις υπόλοιπες.

 

Πως μπορώ να υπολογίσω το κόστος μιας ιστοσελίδας. Γνωρίζω οτι είναι κάτι το τελείως μεταβλητό και εξαρτάται απο τον όγκο και τις δυνατότητες που προσφέρει, αλλά λογικά υπάρχει μια αρχική τιμή για μια απλή στατική ιστοσελίδα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ δύο ερωτησούλες.

 

Θα μπορούσατε να μου πείτε ενδικτικές τιμές και κάποιες καλές εταιρίες που να ενδιαφέροντε και για την δικιά μας εξυπηρέτηση και οχι μόνο για το κέρδος.

 

Επίσης τα λεφτά απο .gr .com .eu που πάνε και ποιός έχει δικαιόματα σε αυτά;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Έχω μια απορία ολίγον διαφορετική απο τις υπόλοιπες.

 

Πως μπορώ να υπολογίσω το κόστος μιας ιστοσελίδας. Γνωρίζω οτι είναι κάτι το τελείως μεταβλητό και εξαρτάται απο τον όγκο και τις δυνατότητες που προσφέρει, αλλά λογικά υπάρχει μια αρχική τιμή για μια απλή στατική ιστοσελίδα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Επειδή όπως είπες είναι αρκετά μεταβλητό το κόστος μπορεί να ξεκινήσει από δωρεάν (κάποιος γνωστός σου) και να φτάσει στο άπειρο. Για στατική ιστοσελίδα πιστεύω το ποσό των 500 ευρώ θα ήταν το χαμηλότερο χαμηλότερο δυνατό. Αν υπολογίσεις το χρόνο που θα καταναλώσεις με στην επικοινωνία με τον πελάτη, τον προγραμματισμό και τα γραφιστικά θα δεις ότι σοβαρή δουλειά γίνεται πάντα με 1000+ ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αρκετά καλά τα είπες ως προς το ότι η τιμή μίας ιστοσελίδας είναι μεταβλητή.

 

Προσωπικά διαφωνώ με το γεγονός ότι μία ιστοσελίδα πρέπει να κοστολογείται βάσει των τεχνολογιών που θα χρησιμοποιηθούν.

 

Βλέπω πολλές εταιρίες να λένε(τις τιμές τις βάζω στην τύχη):

 

* Στατική ιστοσελίδα 50?/σελίδα

* Δυναμική 80?/σελίδα

* flash 100?

 

Κατά την άποψή μου ο αντικειμενικότερος τρόπος για να κοστολογείς ένα έργο (ιστοσελίδα) είναι οι εργατοώρες που θα σπαταλήσεις για να το κάνεις.Για να το θέσω καλύτερα , οι εργατοώρες που θα έπρεπε να κάνεις για να την κατασκευάσεις (γιατί μπορεί να είσαι senior ή junior developer).

 

Και μετά πολλαπλασιάζεις με το πόσο κοστολογείς τον εαυτό σου ότι πρέπει να παίρνει ανά ώρα(αυτό είναι υποκειμενικό και εξαρτάται από την φήμη σου,τους πελάτες σου κτλ.).

 

Θα μου πεις....πως υπολογίζω τις ώρες που θα μου πάρει κάτι?

Αυτό είναι κάτι που θα το μάθεις με τον χρόνο,και στην αρχή είναι σίγουρο ότι θα βγεις over budgeted,αλλά με τον χρόνο θα καταλάβεις περίπου πόσο θέλεις για να κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ δύο ερωτησούλες.

 

Θα μπορούσατε να μου πείτε ενδικτικές τιμές και κάποιες καλές εταιρίες που να ενδιαφέροντε και για την δικιά μας εξυπηρέτηση και οχι μόνο για το κέρδος.

 

Επίσης τα λεφτά απο .gr .com .eu που πάνε και ποιός έχει δικαιόματα σε αυτά;

 

Ευχαριστώ

 

για τις ενδεικτικές τιμές θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες για το σχετικό του πράγματος. Οι εταιρείες είναι λογικό να ενδιαφέρονται για το κέρδος. Άλλες το κάνουν εξυπηρετώντας τους πελάτες τους στον μέγιστο βαθμό, άλλες λιγότερο. Θα πρέπει όμως να συγκεκριμενοποιήσεις κάπως τον όρο "εξυπηρέτηση".

 

Τα λεφτά από το .gr πηγαίνουν κατά ένα ποσοστό στην ΕΕΤΤ όσον αφορά τα τέλη εκχώρησης και ανανέωσης ενός ονόματος χώρου, και κατά ένα δεύτερο ποσοστό στους καταχωρητές (εταιρείες που έχουν εγκριθεί από την ΕΕΤΤ για να διαχειρίζονται τα ονόματα χώρου των καταχωρούμενων)

 

Το ίδιο ισχύει και για το .com (όπου EETT βάλε ICANN) και το .eu (η αρχή είναι η EURID). Εκεί το σύστημα λειτουργεί διαφορετικά από το ότι στο .gr και την ΕΕΤΤ, καθώς υπάρχει το δεδομένο της "εγγύησης" από τους καταχωρητές.

 

ελπίζω να σου έλυσα κάποιες απορίες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Πως μπορεί να γλιτώσει λεφτά αγοράζοντας το όνομα .gr ή .com(άμα γίνεται)

και γνωρίζει κανένας κάποια΄φτηνά πακέτα για web hosting ;

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί ο καθένας πουλάει ότι θέλει σε ότι τιμές θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Πως μπορεί να γλιτώσει λεφτά αγοράζοντας το όνομα .gr ή .com(άμα γίνεται)

και γνωρίζει κανένας κάποια΄φτηνά πακέτα για web hosting ;

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί ο καθένας πουλάει ότι θέλει σε ότι τιμές θέλει.

 

Λεφτά για .gr μπορείς να γλυτώσεις βρίσκοντας κατά καιρούς εταιρίες που προσφέρουν δωρεάν καταχώρηση .gr domain , αγοράζοντας ένα από τα hosting πακέτα τους. Στην προκείμενη περίπτωση, θα τα δώσεις στο πακέτο φιλοξενείας.

Για .com, κυκλοφορούν cupons στο Google, με τα οποία έχεις κάποια μικρή έκπτωση σε εταιρίες καταχώρησης όπως η godaddy και namecheap .

 

Για φτηνά πακέτα webhosting. Εξαρτάται πάλι.

Είναι Ελληνική εταιρία με servers στην Ελλάδα;

Με servers στο εξωτερικό;

Είναι αμερικάνικη εταιρία;

Αγγλική;

 

Έχει ticket support;

'Εχει live chat support ;

Έχει τηλεφωνική υποστήριξη; Είναι 24ωρη;

 

Έτσι βρίσκεις και τις διάφορες τιμές. Εξαρτάται πάντοτε από το τι ψάχνεις/χρειάζεσαι.

 

Μια γενική συμβουλή είναι ότι λεφτά γλυτώνεις όταν πριν αγοράσεις, κάνεις έρευνα για το τι χρειάζεσαι ακριβώς και έπειτα μπαίνεις στη διαδικασία να ψάξεις για την κατάλληλη εταιρία,την οποία πάλι πρέπει να επιλέξεις,

ανάλογα με την ποιότητα που παρέχει και όχι με το αν είναι πιο φτηνή.

Αυτό το μαθαίνεις από τους πελάτες της.

 

Αν πληρώσεις 500 ευρώ και πάρεις κάτι που δε χρειάζεσαι αλλά το επέλεξες γιατί είναι φτηνό, θα επιστρέψεις στην εταιρία με τα 1000 και σύνολο θα έχεις δώσει 1500 ευρώ. Οπότε, δώστα από την αρχή, να τελειώνουμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύγκριση υπηρεσιών και τιμών ($$$) για σχεδίαση και φιλοξενία μπορείς να βρεις κάνοντας μια αναζήτηση εδώ.

 

Από τα δείγματα δουλειάς που θα δεις, θα καταλάβεις αν οι προσφερόμενες υπηρεσίες είναι αυτές που ψάχνεις. Πιθανόν να χρειάζεσαι κάτι απλό, οπότε μπορεί να επιλέξεις μια εταιρεία web hosting που να προσφέρει υπηρεσία Website Builder (συνήθως δωρεάν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα,

 

θα συμφωνήσω σε πολλά σημεία με τον Alex2005.

Δεν μπορεί η κατασκευή μιας ιστοσελίδας και η σχεδίασή της να έχει σταθερό κόστος.

Εκτός αν προσφέρεται η ίδια λύση για κάθε ανάπτυξη ιστοσελίδας (έτοιμο template, resize 5-10 φωτογραφιών και copy paste τα κείμενα).

 

Πάντως υπάρχουν αξιόπιστες λύσεις για την κατασκευή ιστοσελίδων που κοστίζουν πολύ πιο κάτω από 500 ευρώ που ανέφερε ο alexandr0s.

 

Από την άλλη, ο πελάτης θέλει να ξέρει εξ'αρχής πόσο θα κοστίσει η ιστοσελίδα του, από το πρώτο τηλέφωνο/συνάντηση και μέσα σε 10 λεπτά. Εάν συμβεί κάτι τέτοιο, ή το κόστος κατασκευής θα είναι πολύ μεγάλο, ή ο "κατασκευαστής" θα "μπει μέσα"! :-)

Πρέπει να έχεις εμπειρία για να εκτιμήσεις τι ακριβώς θέλει ένας πελάτης (ο οποίος πολλές φορές δεν έχει καμμία σχέση με υπολογιστές).

 

Σχετικά με το web hosting & τα domain names:

Μην μπαίνετε στον κόπο να ψάχνετε μόνοι σας την καλύτερη λύση. Ζητήστε από αυτόν που θα αναλάβει την κατασκευή της ιστοσελίδας σας να σας βρει την καλύτερη λύση. Είναι σίγουρο πως δεν θα είστε ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που θα του ζητήσει κάτι τέτοιο, και κυρίως δεν θα επιβαρυνθείτε με πρόσθετα κόστη ("καπέλο").

Καλό είναι να είστε πολυ προσεκτικοί με όσους συνδιάζουν και τις τρεις υπηρεσίες (κατασκευή ιστοσελίδας, domain name και web hosting) γιατί είναι πιθανό να χρυσοπληρώσετε κάποιο από αυτά.:shifty:

 

Οποιαδήποτε άλλη απορία έχετε είμαι στη διάθεσή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...