Προς το περιεχόμενο

XP vs Vista


aspasoulina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..το ουσιαστικό σου πρόβλημα θα είναι ΑΝ έχει sata δίσκο και όχι IDE ...

 

Το ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ του προβλημα είναι αν υπάρχουν όλοι οι drivers για XP.

Τσέκαρε στο site του κατασκευαστή αν διαθέτει drivers για XP (κάπου στο support ή στο downloads θα το κοιτάξεις).

Αν υπάρχουν , κανένα προβλημα .Κατέβασε πρώτα τους drivers και μετά προχώρα σε

εγκατάσταση των XP . Αν χρειάζονται sata drivers το πολύ πολύ να φτιάξεις ένα cd με

τα xp και τους drivers ενσωματωμένους σε αυτό .Με το nLite γίνεται πανευκολα .

Οδηγίες για το πως γίνεται κυκλοφορούν και στο insomnia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο πολλα laptops εχουν στο BIOS επιλογη να βλεπει το δισκο σαν IDE οποτε θα δουλεψει ετσι και αλλιως με το cd των xp.

 

Οσο για το αν αξιζει η οχι, αφου δεν υπαρχει προγραμμα που να τρεχει μονο σε vista γιατι να μην κερδισει σε επιδοσεις βαζοντας τα xp? Για την παραπανω ασφαλεια η οποια κερδιζεται ετσι και αλλιως αμα αλλαξεις τις default ρυθμισεις των xp η χανεται ετσι και αλλιως αμα απενεργοποιησεις το UAC?

Αν δεν εχεις xp pro ομως ισως οντως να μην αξιζει να αλλαξεις. Tα home ειναι απαραδεκτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ασφάλεια... 500+ ιούς και spyware καθάρισα πριν από κανά μήνα από laptop φίλου που είχε vista... Είναι άσχετος βέβαια και προφανώς πατούσε "yes" σε όλα, αλλά αυτό δεν απαλλάσσει το λειτουργικό από τις ευθύνες του. Του έβαλα σε ένα partition Ubuntu και του είπα να σερφάρει από εκεί... Δε με έχει ξαναενοχλήσει έκτοτε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ του προβλημα είναι αν υπάρχουν όλοι οι drivers για XP.

Τσέκαρε στο site του κατασκευαστή αν διαθέτει drivers για XP (κάπου στο support ή στο downloads θα το κοιτάξεις).

Αν υπάρχουν , κανένα προβλημα .Κατέβασε πρώτα τους drivers και μετά προχώρα σε

εγκατάσταση των XP . Αν χρειάζονται sata drivers το πολύ πολύ να φτιάξεις ένα cd με

τα xp και τους drivers ενσωματωμένους σε αυτό .Με το nLite γίνεται πανευκολα .

Οδηγίες για το πως γίνεται κυκλοφορούν και στο insomnia.

..Όταν μίλησα για "ουσιαστικό" ΤΗΣ πρόβλημα,πήρα ως δεδομένο το ότι είναι ΚΟΠΕΛΑ(..δεν υπαινίσσομαι σε καμμία περίπτωση κάτι-αλλά δεν ξέρω πολλές κοπέλες που να τους πεις "κατέβασε το nlite,φτιάξε ένα άλλο windows cd που να το περιέχει",και να ΜΗ σου πουν "πω-πω τί λες,άσε δε θέλω να μπλέκομαι"-ή να πάρουν USB floppy και ν' αρχίσουν να φτιάχνουν δισκέτες για να περάσουν ΕΤΣΙ τον controller driver..Αν πάλι ΕΙΝΑΙ διαθέσιμη να μπει στη διαδικασία,ναι γιατί όχι...)

Όσο για τους drivers,δεν ξέρω τα xp να έχουν αρχίσει από ΤΩΡΑ να μην "υποστηρίζονται" από vendors...(θα έλεγα μάλλον γενικώς το ακριβώς αντίθετο,να μην υπάρχουν δηλαδή drivers vista-ειδικά για discontinued products...Bέβαια στην περίπτωσή της,με το μηχάνημα "έτοιμο",ΤΕΤΟΙΟ θέμα δεν υπάρχει...).

Το "σκεπτικό" μου δηλαδή,ήταν ότι σε πιό πολλές "περιπέτειες" θα μπει λόγω πιθανής ύπαρξης sata δίσκου(και άρα και controller),παρά κατά την πιθανή αναζήτηση drivers,που δεν θα έχει το cd των xp που έχει για να περάσει (λόγω "πρόσφατου"hardware...),και απλά το επισήμανα για να "ξερει τί την περιμένει",αν πει να αλλάξει τελικά τα vista της με xp..

,,Και Bspus....εντάξει,μπορεί να παίζει το IDE emulation option στο BIOS,αλλά από πού ΤΟΣΗ σιγουριά ότι ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ την έχει αυτή την επιλογή;

Τα πιο πολλα laptops εχουν στο BIOS επιλογη να βλεπει το δισκο σαν IDE οπότε θα δουλέψει έτσι και αλλιώς με το cd των xp.

 

..aspasoulina,πριν κάνεις κάτι,ενημέρωσε εδώ αν ο δίσκος σου είναι τελικά sata ή ide,και μετά σου λέμε τι μπορείς/τί να κάνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@εξυπνάκηδες, όχι δεν είμαστε ηλίθιοι και μαζόχες να παίρνουμε ένα προιον και να το κάνουμε downgrade για να το παίξουμε μάγκες και να το παίζουμε κάποιοι λέγοντας ότι γίνεται πανεύκολα.Γενικά δν υπάρχει λόγος να δυσκολεύεις τη ζωή σου.

 

@ασπασουλίνα γιατί να βάλεις xp?Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που δε σου τρέχει με τα vista?

 

Και γω συμφωνώ με το gdp77 για να ξεμπερδεύεις με malware βρες κάποιον να σου βάλει linux διανομή.Μη φοβάσαι 2 κολλητες μου που είχαν το pc για τα κλασσικά(κατεβάσματα, σερφάρισμα, word) έχουν ξεχάσει τα win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

aspasoulina ,για επιβεβαίωσε ότι ρώτησες για τα xp,επειδή τα ξέρεις καλύτερα κι αισθάνεσαι πιο άνετα,κι απλά θες να ξέρεις αν γίνεται να τα βάλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@εξυπνάκηδες, όχι δεν είμαστε ηλίθιοι και μαζόχες να παίρνουμε ένα προιον και να το κάνουμε downgrade για να το παίξουμε μάγκες και να το παίζουμε κάποιοι λέγοντας ότι γίνεται πανεύκολα.Γενικά δν υπάρχει λόγος να δυσκολεύεις τη ζωή σου.

 

@ασπασουλίνα γιατί να βάλεις xp?Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που δε σου τρέχει με τα vista?

 

Και γω συμφωνώ με το gdp77 για να ξεμπερδεύεις με malware βρες κάποιον να σου βάλει linux διανομή.Μη φοβάσαι 2 κολλητες μου που είχαν το pc για τα κλασσικά(κατεβάσματα, σερφάρισμα, word) έχουν ξεχάσει τα win.

 

Αν με τον όρο "εξυπνάκηδες" αναφέρεσε σε μένα απλά σου απαντώ ότι η ερώτηση ήταν

 

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ LAPTOP SONY VAIO ΚΑΙ ΕΧΕΙ vITSA, ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ XP?

 

και η απάντηση μου ήταν ότι μπορεί με μόνο πρόβλημα την ύπαρξη (όλων των)drivers και την ύπαρξη sata δίσκου που ξεπερνιέται με την ενσωμάτωση .

Τώρα το ΠΩΣ είναι άλλο θέμα και δεν σχετίζεται με την ερώτηση .Υπάρχουν ωστόσο

αναλυτικοί οδηγοί και στο παρόν forum και αλλού.

Όσο για το αν υπάρχουν laptop που δεν έχουν πλήρη υποστήριξη για τα xp ,ναι υπάρχουν

και αρκεί μια βόλτα στο site της Toshiba για να σας πείσει (για sony δεν ξέρω).

Προσωπικά (αν αναφέρεσαι σε εμένα) δεν σχολίασα καθόλου το αν αξίζει ή όχι η

υποβάθμιση όπως την λες αφού η φίλη δεν αναφέρει γιατί θέλει να κάνει κάτι τέτοιο.

 

Δεν αντέχω όμως να μην σχολιάσω την δικιά σου "μαγκιά" , "εξυπνάδα " και επίδειξη

όταν προτείνεις να βάλει linux.

 

Δηλαδή όσοι λένε ότι μπορεί να βάλει σχετικά εύκολα xp είναι μαζόχες , εξυπνάκηδες

και ηλίθιοι (όπως λες )και εσύ προτείνεις να βάλει linux για να γλυτώσει από malware !!!

 

ΕΛΕΟΣ !!! ή είσαι εντελώς linux-φανατικός ή όλα όσα μας χαρακτηρίζεις (ή και τα δύο).

Τουλάχιστον,μπορείς να εκφράζεσαι καλύτερα για να μην προσβάλλεις του γύρω σου.

 

@washcloud ο σχολιασμός μου δεν είχε επιθετική διάθεση προς εσένα σε καμιά

περίπτωση.Απλά επισήμανα το γεγονός ότι το μέγα πρόβλημα είναι η ύπαρξη ΟΛΩΝ

των drivers γιατί αν δεν υπάρχουν τότε ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορεί να βάλει τα xp και να

τρέξουν απροβλημάτιστα. Αν υπάρχουν τότε όλο και κάποιος φίλος της θα βρεθεί να

κάνει την αγγαρεία (γι' αυτόδεν είναι οι φίλοι ; ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Bspus....εντάξει,μπορεί να παίζει το IDE emulation option στο BIOS,αλλά από πού ΤΟΣΗ σιγουριά ότι ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ την έχει αυτή την επιλογή;

 

Δικιο εχεις, δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. Δεν ασχολουμαι με laptop, αλλα τα λιγα προσφατα μοντελα που εχω δει τον τελευταιο χρονο περιλαμβανουν την επιλογη. Μπορει απλως οι κατοχοι τους να ηταν τυχεροι. Οποτε το παραπανω με μια επιφυλαξη. Πρεπει να ελεγξει αν υπαρχει η επιλογη.

 

Και για οποιον προτεινει ετσι ευκολα να βαλει καποιος linux δεν θα επρεπε επισης πρωτα να σιγουρευτει οτι το hardware θα δουλεψει σιγουρα με linux? Οτι δεν θα εχει καποια wireless καρτα που το Ubuntu (ή η προτεινομενη διανομη) δεν συμπαθει? Μηπως η κοπελα εχει ή σχεδιαζει να παρει καποιον εκτυπωτη που δεν υποστηριζεται και βρεθει προ εκπληξεως?

 

Οχι δεν με ενδιαφερει να κανω χαλαστρα στους υποστηριχτες του linux (και εγω το συμπαθω και ας μην το φωναζω) αλλα αφου το προτεινεις που το προτεινεις εκει που δεν το ζητανε, κανε τον κοπο να αναφερεις και τα πιθανα προβληματα. Μονο τα windows και οι ιοι ειναι το προβλημα? Και η μονη λυση ειναι το linux? Σωστες πρακτικες δεν μπορεις να δειξεις σε καποιον ανεξαρτητως λειτουργικου? Αλλα τι να λεμε τωρα... Τα ιδια και τα ιδια καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος χωρίς οδηγό μπορεί πανεύκολα να βάλει linux(εφόσον ξέρει να πατάει next βέβαα).Κάποιος χωρίς οδηγό την πρώτη φορά δεν μπορεί να κάνει downgrade vista-> xp αν πρωτύτερα δε δει σελίδες στο net κλπ.Γενικά κάποιος χρήστης που δε χρησιμοποιεί κάποιο επαγγελματικό πρόγραμμα στο pc του το linux είναι μονόδρομος

 

@bspus linux δε βάζουν μόνο σε acer.Γενικά δεν παίρνει κανείς acer εκτός αν είναι μαζόχας και θες να το στέλνεις για service.Για wireless δν ξέρω σε όσους το βαλα είχαν ασύρματο για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχουν 500 pcs στο σπίτι τους.Και αφού έχει vista άρα καινούργιο laptop δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να υπάρχει πρόβλημα με hardware.

 

Γενικά ποτέ downgrade εκτός αν υπάρχει πρόβλημα με κάποιο πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε και ποτέ αναβάθμιση αν δε τη χρειαζόμαστε και που τις περισσότερες φορές αφαιρεί φράγκα από την τσέπη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kyrnikos :δεν αισθάνθηκα "επιθετικότητα",απλά επέμεινα "περί ουσιαστικότητας του προβλήματος " (κι ΕΔΩΣΑ λόγους γιατί το βλέπω όπως το βλέπω,στη συγκεκριμένη περίπτωση).'Ολα καλά λοιπόν με 'σένα man.Δεν πειράχτηκα-άλλωστε δεν έδειξες συμπεριφορά "αφεντικού"...

..aspasoulina,ΠΟΥ είσαι μωρέ,και στο keyboard σου απάνω,σφάζονται παλληκάρια;!

 

 

...Πού είσαι να μας πεις

aspasoulina ,για επιβεβαίωσε ότι ρώτησες για τα xp,επειδή τα ξέρεις καλύτερα κι αισθάνεσαι πιο άνετα,κι απλά θες να ξέρεις αν γίνεται να τα βάλεις...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...