Προς το περιεχόμενο

Aγορα ADSL2 wifi router..


tlmamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Θελω να αγορασω ενα ADSL2 router ,ασυρματο.Μιας και εχοντας τοσο καιρο 768 kbps δεν εχω ασχοληθει καθολου με το θεμα...(crypto modem :))

Τωρα ομως με την 24αρα τις forthnet που περιμενω, θελω να συνδεω 3-4 υπολογιστες και δεν με καλυπτει το siemens που δινουν δωρο...Γι αυτο θα ηθελά να μου προτεινετε ,οποιος γνωριζει, καποιο..

Το budget μου ειναι 60-90 euros..

 

Ευχαριστω πολυ!

 

P.S. εχει διαφορα στο σημα μια καρτα PCI wifi απο usb wifi?Επειδη εχουν πανω κατω ιδια τιμη και θα με βολευε ενα usb.Μια pci που χρησιμοποιω μια χαρα πιανει μαι χαρα παντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω το linksys WAG200G και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. στα 70ε περίπου. πολύς κόσμος έχει το ίδιο. νομίζω αυτό δίνει και η forthnet στις νέες συνδέσεις τώρα σαν προσφορά. πάντως αν δεν θες να ξοδευτείς σκέψου και την λύση ενός switch με ελάχιστα χρήματα. χάνεις όμως τις wifi δυνατότητες.

 

καμία διαφορά δεν έχει η pci από την usb. καλύτερα usb και μεγαλύτερη χρηστικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα pci με κερεα παρα usb.καλυτερα κατι pci παρα με τα προβληματα που εχουν γενικως οι θυρες usb.εγω δεν 8α περνα wag200.κανει κατι παραξενα ακομα.8α κραταγα το siemens και ειτε θα περνα switch ειτε απλα ενα access point.το σιεμενς ειναι κορυφη και δεν καταλαβαινω γιατι να μην σε καλυπτει με ενα switch i ena access point.και ειναι απο τα πιο στα8ερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα pci με κερεα παρα usb.καλυτερα κατι pci παρα με τα προβληματα που εχουν γενικως οι θυρες usb.εγω δεν 8α περνα wag200.κανει κατι παραξενα ακομα.8α κραταγα το siemens και ειτε θα περνα switch ειτε απλα ενα access point.το σιεμενς ειναι κορυφη και δεν καταλαβαινω γιατι να μην σε καλυπτει με ενα switch i ena access point.και ειναι απο τα πιο στα8ερα.

 

poulinos τι ακριβώς προβήματα έχεις παρατηρήσει/ακούσει για το linksys? απο το σεπτέμβριο που το χρησιμοποιώ μόνο καλά λόγια έχω να πω.

 

πρότεινα usb για την ευκολία χρήσης του χωρίς να ανοίγεις κουτιά και να επανατοποθετείς τυχόν κάρτες την εύκολη μεταφερσιμότητά του και για το λογο ότι δεν καταλαμβάνεις pci. οι τιμές αν και δεν το έχω ψάξει πρέπει να είναι παρόμοιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos τι ακριβώς προβήματα έχεις παρατηρήσει/ακούσει για το linksys? απο το σεπτέμβριο που το χρησιμοποιώ μόνο καλά λόγια έχω να πω.

 

πρότεινα usb για την ευκολία χρήσης του χωρίς να ανοίγεις κουτιά και να επανατοποθετείς τυχόν κάρτες την εύκολη μεταφερσιμότητά του και για το λογο ότι δεν καταλαμβάνεις pci. οι τιμές αν και δεν το έχω ψάξει πρέπει να είναι παρόμοιες.

 

ποσα πραγματα να βαλεις σε pci?oso gia τα λινκσυς και εγω ελεγα καλα λογιακαι τωρα με εχω διαφορα παραξενα .βεβεα καποια απο αυτα σε λιγο καιρο ισως να διορθωθουν με firmware update αλλα 8α προτιμουσα η κανα zyxel η να κρατησω κανα siemens i kana speedtouch και να βαλο ενα access point.τα παραξενα ειναι καμποσα disconnects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω κατ αρχην για τις απαντησεις σας..

 

Θελω να παρω ασυρματο router για να μην μπλεξω με δυο και τρεις συσκευεσ (το ρουτερακι siemens,switch,access point..)

Για το Linkys που μου λετε το εχω στα υποψιν μου,τοχει και ενας φιλος μου και ειναι ευχαριστημενος.

 

Εχω κοιταξει και γω καποια αλλα και θελω ναμου πειτε την γνωμη σας :-)

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980763&product=902071

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980763&product=695238

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980763&product=695211

 

αξιζει να δωσω τα 20 ευρω παραπανω για τα 108 mbps?Το σπιτι μου ειναι περιπου στα 100 τετραγωνικα και θελω να πιανει καλο σημα στα δωματια και στο σαλονι.Με τα 54 θα ειαμι καλα?

 

Ευχαριστω και παλι!

 

 

P.S. μαλλον usb θα παρω...για να μπορω να το εναλλασω σε δυο pc ευκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα τότε μια συσκευή και να ξεμπερδεύεις. τα 54mbits ίσως και να μην τα δείς ποτέ, πόσο μάλλον τα 108. ούτε καλύτερη εκπομπή/λήψη σου προσφέρει. και το δικό μου σπίτι είναι 100 μέτρα και με παρεμβολή μέχρι και τεσσάρων τοιχών το σήμα του linksys παραμένει εξαιρετικό. αν και γύρω υπάρχουν πολλές ακόμα ασύρματες συσκευές που θα μπορούσαν να αλλοιώνουν το σήμα του.

 

η mobo μου έχει 3 pci (και νομίζω ότι λίγες έχουν περισσότερες). έχω πάνω μια soundcard, ενα usb hub και κατακαιρούς φιλοξενούσα και μια κάρτα τηλεόρασης. δεν θα μπορούσα να καταλαμβάνω μια pci για την κάρτα δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω κατ αρχην για τις απαντησεις σας..

 

Θελω να παρω ασυρματο router για να μην μπλεξω με δυο και τρεις συσκευεσ (το ρουτερακι siemens,switch,access point..)

Για το Linkys που μου λετε το εχω στα υποψιν μου,τοχει και ενας φιλος μου και ειναι ευχαριστημενος.

 

Εχω κοιταξει και γω καποια αλλα και θελω ναμου πειτε την γνωμη σας :-)

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980763&product=902071

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980763&product=695238

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69980763&product=695211

 

αξιζει να δωσω τα 20 ευρω παραπανω για τα 108 mbps?Το σπιτι μου ειναι περιπου στα 100 τετραγωνικα και θελω να πιανει καλο σημα στα δωματια και στο σαλονι.Με τα 54 θα ειαμι καλα?

 

Ευχαριστω και παλι!

 

 

P.S. μαλλον usb θα παρω...για να μπορω να το εναλλασω σε δυο pc ευκολα..

 

αν και η πρωτη λυση ειναι οτι pio stable.ιτε 108 ειτε 54 επειδη ειναι g protocol δεν 8α εχει διαφορα.αλλο αν λεμε για n.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αυτα που μου λετε καταλαβα οτι δεν εχει διαφορα ειτε 54 ειτε 108...Οποτε ειμαι μεταξυ του Us robotics (πιο ακριβο αλλα πιο σταθερο ;)) και του netgear με τα 54..

Αυριο θα παω στο plaisio και θα δω ποιο θα αγορασω..Κλινω παντως,μετα και απο τισ αποψεις σας στο Us Robotics.

 

Ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας! Αυριο θα σας πω ποιο αγορασα τελικα και εντυπωσεις...

 

P.S.Τωρα ειδα ομως οτι το us robotics εχει μονο μια θυρα lan...βεβαια μπορω να παρω και ενα switch..(η να παρω το netgear..:-) θα δω αυριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...