Προς το περιεχόμενο

'Ερευνα στο press-gr


mandate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Offtopic:

 

Λίγη ορθογραφία ρε παίδες... Το πολίτης γράφεται με Ο και όχι Ω! Και ο δημοσιογράφος με Η και όχι Ι!!! Μου βγαίνουν τα μάτια κάθε φορά στα comments!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Πάντως για την ιστορία, τα Αμερικανικά δικαστήρια έχουν απαλλάξει τους ιδιοκτήτες των blogs από τις ευθύνες για τα σχόλια των αναγνωστών!

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι proxy να είναι καλά :-)

Στην Ελλάδα αυτό που φταίει είμαστε εμείς. Τους αφήσαμε και εγκαθύδρισαν μια Αριστοκρατική Ολιγαρχία που μας την πουλάνε ως Ελληνική Δημοκρατία.

Αλλά μέχρι να έρθουν τα χειρότερα ο ωχ-αμαν-αδερφισμός στην Ελλάδα, γίνεται ο μοχλός στα χέρια τον ολίγων, για μεγαλύτερη διάβρωση της κοινωνίας ώστε η όποια φωνή ακουστεί να πνιγεί στην άγνοια και την αδιαφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για την ιστορία, τα Αμερικανικά δικαστήρια έχουν απαλλάξει τους ιδιοκτήτες των blogs από τις ευθύνες για τα σχόλια των αναγνωστών!

B)

 

Ναι αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το όλο θέμα γίνεται για τις "ειδήσεις" που βγάζει το συγκεκριμένο blog και όχι για τα σχόλια σε αυτές. Βέβαια αν έχω καταλάβει καλά, δεν υπήρχε και κανενός είδος φιλτράρισμα.

 

'Εστελνα πχ εγώ ο ανώνυμος μια είδηση για "Γνωστό πλούσιο μεγαλοδικηγόρο με ενεργό ρόλο σε ιστοσελίδα για άυπνους, που εμπλέκεται σε σκάνδαλο με αλλοδαπές" και την επομένη το έβλεπαν δημοσιευμένο χιλιάδες κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ναι αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση το όλο θέμα γίνεται για τις "ειδήσεις" που βγάζει το συγκεκριμένο blog και όχι για τα σχόλια σε αυτές. Βέβαια αν έχω καταλάβει καλά, δεν υπήρχε και κανενός είδος φιλτράρισμα.

 

'Εστελνα πχ εγώ ο ανώνυμος μια είδηση για "Γνωστό πλούσιο μεγαλοδικηγόρο με ενεργό ρόλο σε ιστοσελίδα για άυπνους, που εμπλέκεται σε σκάνδαλο με αλλοδαπές" και την επομένη το έβλεπαν δημοσιευμένο χιλιάδες κόσμος.

 

paredwse εισαι μεγαλοδικηγορος;;;;

 

εισαι καλο παιδι παντως αλλα τι της ηθελες τις Ρωσιδουλες;;;δεν σου φταναν οι Πολωνες;;

 

1. Διαψεύδω τις κακόβουλες φήμες για εμπλοκή μου σε σκάνδαλο με αλλοδαπές. Ημεδαπές ήταν κύριοι, παπούτσι απ' τον τόπο σου κι ας είν' και κανά-δυό κιλά παραπάνω! :P

 

2. Επί της ουσίας, στην Ελλάδα μέχρι τώρα ο εκδότης ενός εντύπου είναι υπεύθυνος για την δημοσίευση γραμμάτων αναγνωστών (βλ. αντίστοιχα comments σε blog) με υβριστικό ή συκοφαντικό περιεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η Ένωση Συντακτών Πελοποννήσου, Ηπείρου και Νήσων, ένωση δημοσιογράφων δηλαδή, προσφέρει οικειοθελώς να χαφιεδίσει τους "παράνομους bloggers" της περιφέρειάς της στις αρμόδιες αρχές:

 

"Επιστολή στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος

25 Φεβρουαρίου 2008

 

Επιστολή στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος έστειλε σήμερα η ΕΣΗΕΠΗΝ. Το πλήρες κείμνεο της επιστολής έχει ως εξής:

 

'Τον τελευταίο καιρό σειρά ανώνυμων ιστολογίων (blogs) έχουν κατακλύσει το Διαδίκτυο, με καταφανέστατα συκοφαντικές, ανυπόστατες, ψευδείς αλλά και χυδαίες αναφορές εις βάρος πολιτών, το περιθώριο αμύνης των οποίων αποδεικνύεται ανύπαρκτο.

 

Ανάμεσα στα θύματα των ανώνυμων λιβελογράφων περιλαμβάνονται, πέραν των άλλων, και δημοσιογράφοι η επαγγελματική και κοινωνική υπόσταση των οποίων σπιλώνεται, η αξιοπρέπεια και η τιμή τους προσβάλλονται και εις βάρος τους διακινούνται τερατολογίες χωρίς οι ίδιοι να έχουν την δυνατότητα να αρθρώσουν αντίλογο ή να υπερασπιστούν νομικά τον εαυτό τους, μιας και οι συκοφάντες είναι άγνωστοι.

 

Ουδείς αμφισβητεί το γεγονός ότι το Διαδίκτυο συνιστά ένα σημαντικό και άμεσο αγωγό διακίνησης ιδεών και απόψεων. Ωστόσο, η κακομεταχείριση του υπερτοπικού μέσου αυτού από ομάδες ασυνείδητων δίνει νέα διάσταση στο αδίκημα της συκοφαντικής δυσφήμισης και μάλιστα, με την επικουρία της τεχνολογίας, οι υπαίτιοι πλάθουν στο μυαλό τους την βεβαιότητα ότι δεν πρόκειται ποτέ να αποκαλυφθούν και να λογοδοτήσουν. Απερίσπαστοι, λοιπόν, συνεχίζουν τη δράση τους, λασπολογώντας, βωμολοχώντας και καταρρακώνοντας ανθρώπινες υπολήψεις και προσωπικότητες.

 

Είναι σαφές ότι η κατάχρηση της ελευθερίας που το Διαδίκτυο προσφέρει αποτελεί βραδυφλεγή βόμβα για θεμελιώδη ατομικά δικαιώματα, ουδείς δε μπορεί να προδικάσει τις συνέπειες που μπορεί σε βάθος χρόνου να επιφέρει η παρατεταμένη εμμονή κάποιων σε τακτικές που παραπέμπουν σε «κουκουλοφόρους» οι οποίοι ανενδοίαστα βάλλουν επί δικαίων και αδίκων.

 

Με την παρούσα επιστολή, ως έχοντες έννομο και άμεσο συμφέρον για τον εντοπισμό και την αποκάλυψη των ανώνυμων bloggers, παρακαλούμε να προχωρήσετε σε έρευνα στον νομό Αχαΐας, εντός των προσεχών ημερών.

 

Είμαστε δε στη διάθεση σας να σας κοινοποιήσουμε τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις των ανώνυμων blogs και παράλληλα να προβούμε σε οποιαδήποτε άλλη νόμιμη ενέργεια που εσείς θα μας υποδείξετε με σκοπό την αποκάλυψη των άγνωστων λιβελογράφων.'"

 

Ολόκληρη η ανακοίνωση εδώ.

 

Πηγή: Mediablog.gr

 

Ουδέν σχόλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ συμφωνώ οτι ο ιδιοκτήτης του blog δέν υπάρχει λόγος να υποστεί τιμωρία και να πάρει πάνω του τις ευθύνες των χυδαίων ακροατών του. Έχει όμως τις υποχρεώσεις του, εκτός του οτι να διαγράψει αμέσως τα μηνύματα εφόσον του ζητηθεί να βοηθήσει στην έρευνα για την ανακάλυψη των χυδαίων χρηστών με ότι στοιχεία έχει στα χέρια του (π.χ. ip)

Διαφορετικά άν αρνηθεί θα πρέπει να έχει και ο ίδιος όχι σάν πρόσωπο αλλά τα blogs του την αντίστοιχη τιμωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο blogger δεν εχει στα χερια του διευθυνσεις αυτων που κανουν comments.ειναι μια παγια τακτικη της google να μην δινει ΙΡs.οι κυριοι που τωρα καταφεραν να παρουν ΙΡs τις πηραν επειδη εκαναν καταγγελια για εκβιασμο (ταχα μου δηθεν) κι οχι για συκοφαντικη δυσφημιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν ο bloger δέν έχει ΙΡ στα χέρια του τότε οι ευθύνες του είναι πολύ μικρές έχουν δίκιο οι Αμερικάνοι. Το μόνο που θα πρέπει να κάνει είναι να διαγράψει τα αισχρά μυνήματα όταν του ζητηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με φοβίζει που μπορεί να φθάσουν τα πράγματα γενικότερα από την επιθυμία της εξουσίας να ελέγξει ένα μέσο σαν το Internet. Αυτή τη στιγμή το Internet βασίζεται σε μηχανισμούς και παρέχεται με μεθόδους που μπορούν να επιτρέψουν σε κάποιον να κάνει πολλά [κακά] πράγματα ανώνυμα. Δεν διάβασα λεπτομέρειες για το θέμα και δε ξέρω ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Όμως είναι γεγονός ότι οι ιδιοκτήτες του presme, αν ήθελαν, θα μπορούσαν να διατηρήσουν απολύτως την ανωνυμία τους, και να δημοσιεύουν ό,τι ήθελαν σε κάποιο περιθωριακό host στις Φιλιππίνες. Και οι [ελληνικές] αρχές δε θα μπορούσαν να κάνουν τίποτα ούτε για να τους βρουν ούτε καν για να τους σταματήσουν.

 

Αυτό εμένα προσωπικά μου αρέσει: ξέρω ότι δε μπορώ να εμπιστευτώ οτιδήποτε δημοσιεύεται στο διαδίκτυο [χωρίς τη σχετική επαλήθευση], ξέρω ότι μπορώ να βρω αντίθετες ή και ακραίες απόψεις διατυπωμένες χωρίς φόβο λογοκρισίας. Το ίδιο και για λογισμικό ή τεχνικά κείμενα που κάποιοι θεωρούν ότι πρέπει να απαγορευθεί η δημοσίευσή τους [βλ. πρόσφατος νόμος στη Γερμανία]. Κάπου με προσβάλλει η ιδέα ότι πρέπει να αστυνομεύονται αυτά που θα μπορώ να διαβάζω και να χρησιμοποιώ, είτε κάποιοι τα θεωρούν έγκυρα/επικίνδυνα είτε όχι.

 

Πριν 1,5 χρόνο έπεσα θύμα ηλεκτρονικής απάτης. Οι ιδιοκτήτες του ηλεκτρονικού site δημοπρασιών μέσα από το οποίο συνέβη το περιστατικό, προκειμένου να αποφύγουν την αρνητική διαφήμιση, απειλούσαν όλα τα ελληνικά forums όπου δημοσιεύαμε [εγώ και άλλα θύματα του ίδιου απατεώνα] τα περιστατικά, με αποτέλεσμα να διαγραφούν τα σχετικά θέματα. Η οποιαδήποτε προσπάθεια λογοκρισίας στο internet δίνει ισχύ σε τέτοιου είδους απειλές. Αν δεν υπήρχε αυτό το κλίμα, θα μπορούσε κάποιο προηγούμενο θύμα του απατεώνα να είχε δημοσιεύσει το γεγονός ώστε εγώ και οι υπόλοιποι να το έχουμε υπόψη. Φυσικά μπορεί αυτό να σήμαινε ότι κάποιοι θα συκοφαντούσαν για ανταγωνιστικούς π.χ. λόγους αθώους. Πιστεύω ότι είναι υποφερτό το τίμημα: σε κάθε περίπτωση ο χρήστης πρέπει να έχει την ευθύνη να διαχωρίσει τον θόρυβο από το σήμα.

 

Με φοβίζει όμως όπως έλεγα το που μπορεί να οδηγήσει η διαρκής πίεση να υπάρξει αποτελεσματική αστυνόμευση του internet. Γιατί έστω ότι κάποιος που ήξερε να εκμεταλλευτεί τη δυνατότητα ανωνυμίας που παρέχουν οι σημερινές υποδομές του Internet βρισκόταν στο στόχαστρο των αρχών. Θα μπορούσε να δημοσιοποιεί ό,τι ήθελε, πιο γρήγορα, πιο εύκολα και πιο ανέξοδα από ότι οι αρχές θα μπορούσαν να το αφαιρέσουν. Ουσιαστικά σήμερα δε μπορεί να υπάρξει εγγυημένος έλεγχος της ροής της οποιασδήποτε πληροφορίας στο Internet από οποιοδήποτε κέντρο. Αυτό είναι πολύ δύσκολο να το χωνέψουν κάποιοι νομοθέτες, εκτελεστικοί και δικαστικοί. Φοβάμαι ότι το σημερινό internet της ελευθερίας και της αναρχίας δε θα μείνει για πολύ έτσι, κάποια στιγμή θα μεταβούμε σε ένα ριζικά επανασχεδιασμένο internet "νέας γενιάς" όπου τα πάντα θα ελέγχονται και θα καταγράφονται πολύ πιο εγγυημένα και αποτελεσματικά από ότι στον πραγματικό κόσμο.

 

[EDIT:] Κατά σύμπτωση μόλις έπεσα σε ένα σχετικό άρθρο:

http://www.internetevolution.com/author.asp?section_id=593&doc_id=147027&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...